PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  17.08.2012
Jest nie tylko jedną z najpopularniejszych aktorek Hollywood, ale także znaną, lewicującą działaczką społeczno-polityczną i pacyfistką.

Nie od razu dała się jednak poznać jako wybitna artystka oraz zatwardziała przeciwniczka wojen w Zatoce Perskiej czy Iraku. Susan Sarandon pochodzi wielodzietnej rodziny katolickiej. W czasie studiów na Uniwersytecie Katolickim w Waszyngtonie poznała początkującego aktora i przyszłego męża Chrisa Sarandona. To on przekonał ją, by porzuciła anglistykę, którą wówczas studiowała, na rzecz aktorstwa. Razem wyjechali też do Nowego Jorku na casting do filmu „Joe” (1970) w reżyserii Johna Avildsena. On przepadł, ona zaś dostała szansę debiutu i to od razu w głównej roli.


Kadr z filmu "Przed egzekucją", fot. Akpa

Jej pierwsze małżeństwo nie przetrwało próby czasu, rozpadło się w 1979 roku. Susan Sarandon miała już wówczas za sobą role między innymi w „Wielkim Waldo Pepperze”, gdzie wystąpiła u boku Roberta Redforda, oraz w „Rocky Horror Picture Show”. Na przełomie lat 70. i 80. była związana z francuskim reżyserem Louisem Mallem. To on obsadził ją w kontrowersyjnej „Ślicznotce”, gdzie zagrała prostytutkę wychowującą córkę w domu publicznym oraz – przede wszystkim - w "Atlantic City", który przyniósł jej pierwszą nominację do Oscara. Jej drugim mężem był włoski reżyser Franco Amurri, ale najdłuższy związek połączył ją z kolejnym partnerem, podobnie jak poprzedni młodszym od niej o 12 lat, Timem Robbinsem. Poznali się na planie filmowym „Byków z Durham”.

Na początku lat 90. Sarandon wystąpiła w kultowym filmie drogi "Thelma i Louise" Ridleya Scotta, za który otrzymała drugą nominację do Oscara. Statuetkę Amerykańskiej Akademii Filmowej zdobyła kilka lat później za genialną rolę zakonnicy w dramacie "Przed egzekucją", który wyreżyserował Robbins. Ale i to uczucie z amerykańskim artystą w końcu się wypaliło w grudniu 2009 roku – po 23 latach wspólnego życia. 

W przeciwieństwie do swojej pochodzącej z Włoch matki, która deklarowała poparcie dla Partii Republikańskiej, Susan Sarandon, również pod wpływem Tima Robbinsa, od lat wspiera Partię Demokratyczną. Nie tylko w sensie deklaratywnym i wyborczym, ale także aktywnie uczestnicząc choćby w antywojennych demonstracjach, angażując się w obronę praw mniejszości seksualnych, wspierając ruchy ekologiczne oraz chroniące prawa zwierząt. Znana jest także z ostrej krytyki papieża Benedykta XVI oraz swej działalności na rzecz chorych na AIDS oraz jako ambasadorka dobrej woli UNICEF. Sama jest matką trójki dzieci. Obecnie możemy ją oglądać w komedii obyczajowej "Spadaj, tato".



Marcin Zawiśliński
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  16.08.2012
Zobacz również
Cztery filmy od 17 lipca w kinach
"Portret o zmierzchu" od 17 sierpnia w kinach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll