PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU

"Yuma" Piotra Mularuka z pierwszoplanową rolą Jakuba Gierszała to główne wydarzenie filmowe tego weekendu. Prócz polskiej produkcji do kin wchodzi film dokumentalny "Mistrz tańca powraca" i nowa odsłona przygód sygnowanych nazwiskiem agenta Bourne’a.

Akcja ”Yumy” dzieje się na początku lat 90. w przygranicznym miasteczku Brzegi. Zyga (Gierszał) i jego kumple (Krzysztof Skonieczny i Jakub Kamieński) urządzają wyprawy do niemieckich sklepów, z których kradną niedostępne w Polsce artykuły. Gdy ich działalność zaczyna zagrażać interesom rosyjskiem mafii, na ich drodze staje jej szef, Opat (Tomasz Kot). – Historia „Yumy” zainspirowana jest autentycznymi wydarzeniami, a opowiedziana językiem nawiązującym do klasyki kina sensacyjnego, który daje klucz do zrozumienia świata pogranicza niemieckiego lat 90. w Polsce – mówi o filmie reżyser. Scenariusz do filmu napisał z  Wojciechem Gajewiczem, za zdjęcia odpowiada Tomasz Dobrowolski, za scenografię – Barbara  Komosińska, a za kostiumy Magdalena J. Rutkiewicz-Luterek.


Kadr z filmu "Yuma", fot. Kino Świat

Duński "Mistrz tańca powraca" w reżyserii Christiana Holtena Bonke i Andreasa Koefoeda przedstawia ukraińskiego tanceraz Slavika Krykliwego, który w 2000 roku odniósł spektakularny sukces. Wraz z ówczesną partnerką, zajął pierwsze miejsce w Światowych Mistrzostwach w Tańcach Latynoskich. Z niewiadomych przyczyn Slavik porzucił wówczas taniec. Teraz, gdy jego ciało nie jest już tak sprawne, chce powrócić. Film śledzi losy tancerza i jego nowej - życiowej i zawodowej - partnerki, ukazując jak podróżują po świecie i przygotowują się do występów. Realizatorzy starają się jak najbardziej zbliżyć do obu bohaterów, pokazać co czują i jak reagują na pojawiające się między nimi problemy.


Kadr z filmu "Mistrz tańca powraca", fot. Against Gravity

Tony Gilroy, scenarzysta poprzednich filmów o przygodach Jasona Bourne'a odpowiada również za reżyserię nowej części. "Dziedzictwo Bourne'a" stawia w środku historii Aarona Crossa (Jeremy Renner - "The Hurt Locker. W pułapce wojny"), agenta działającego w ramach programu Outcome, wyszkolenego na potrzeby Departamentu Obrony. Swoje umiejętności miał wykorzystywać podczas  zadań wywiadowczych. Edward Norton ("Iluzjonista") wciela się w postać pułkownika Erica Byera, szefa agencji badawczej NRAG. To on stworzył program, a gdy nie udało się zapanować nad Bourne'm, musi go poświęcić. Oznacza to wyeliminowanie wszystkich zaangażowanych w program osób.  Rachel Weisz ("Wierny ogrodnik") odtwarza postać dr Marty Shearing pracującej w laboratorium giganta farmaceutycznego Candent. To właśnie tam powstają naukowe procesy odpowiedzialne za Outcome, a jej praca polega na monitorowaniu agentów specjalnych.


Kadr z filmu "Dziedzictwo Bourne'a", fot. Universal Pictures

KS
informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  10.08.2012
Zobacz również
Nagrodzony w Cannes "W pół drogi" w polskich kinach
Gwiazda Tygodnia - Rachel Weisz
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll