PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  2.08.2012
Na polskie ekrany kin trafiają cztery filmy. Wśród nich długo oczekiwana trzecia część "Madagaskaru", a także "Wrong"  Quentina Dupieux, "Margaret" Kennetha Lonergana i "Hasta la vista!" Geoffrey'a Enthovena.
Grupa sympatycznych zwierząt z nowojorskiego zoo jedzie do Europy: lew Alex, zebra Marty, hipopotamica Gloria i żyrafa Melman, po pobycie w Afryce, dostają się na Stary Kontynent. Wszystko dlatego, że sprytne pingwiny rozbiły bank w kasynie w Monte Carlo. Zwierzaki bardzo szybko zmuszone są do ucieczki, ponieważ  ich tropem rusza francuska oficer kontroli zwierząt Chantel DuBois. Żeby wrócić do Nowego Jorku, bohaterowie zmuszeni są przebyć całą Europę. Muszą jednak działać w ukryciu. Postanawiają  wyruszyć w tę długą drogę pod przykrywką wędrownego cyrku. Wtedy też rodzi się perfekcyjny plan: postawić na nogi cyrk, odkryć kilka nowych talentów, rzucić Europę na kolana i tym sposobem ocalić skórę podczas długiej drogi do nowojorskiego domu. Po raz pierwszy  widzowie będą mieli okazję obejrzeć perypetie zwierzaków z nowojorskiego zoo w 3D.            


Kadr z filmu "Madagaskar 3", fot. UIP

W wersji oryginalnej swoich głosów użyczyli aktorzy znani z poprzednich części, ale też nowe nazwiska w świecie "Madagaskaru": Ben Stiller, Chris Rock, David Schwimmer, Jada Pinkett Smith, Sacha Baron Cohen, Cedric The Entertainer, Andy Richter, Frances McDormand, Jessica Chastain, Bryan Cranston i Martin Short. Reżyserami filmu są Eric Darnell i Tom McGrath, natomiast muzykę skomponował słynny Hans Zimmer.

W polskiej wersji usłyszymy: Artura Żmijewskiego (Alex), Małgorzatę Kożuchowską (Gloria), Piotra Adamczyka (Melman), Klaudiusza Kaufmanna (Marty) i Jarosława Boberka (Król Julian). Za tłumaczenie dialogów, jak zwykle, odpowiada Bartosz Wierzbięta

W  filmie "Wrong" również chodzi o zwięrzę. Pewnego dnia Dolph Springer budzi się i stwierdza, że zniknęła miłość jego życia – pies Paul. Poszukiwania  zawiodą bohatera na zupełnie pokręcone ścieżki i radykalnie zmienią losy spotkanych osób - dziwaków i ekscentryków.

"Wrong" to surrealistyczna komedia w reżyserii Quentina Dupieux, słynnego francuskiego DJ-a znanego jako Mr. Oizo. Film miał premierę w konkursie tegorocznego festiwalu w Sundance, wzbudzając entuzjazm publiczności i krytyki. Autor znany jest z wcześniejszego "Steak" z 2007 roku i  przede wszystkim "Opony" (2010), historii morderczej opony samochodowej. Dupieux porównywany jest przez krytyków do Davida Lyncha i braci Coenów.

Kadr z filmu "Wrong", fot. Gutek Film

Sam Mr. Oizo tak mówi o "Wrong":
- Napisałem scenariusz wedle tej samej metody, którą stosowałem przy moich poprzednich filmach: całkowita przypadkowość. Miałem w głowie rozmaite elementy, po które chciałem sięgnąć i spróbowałem połączyć je w miarę logiczny sposób. Jednocześnie nie kontrolując się za bardzo. Bo też nie jestem reżyserem, który chciałby specjalnie kontrolować, sterować publicznością swoich filmów. Wręcz przeciwnie - fascynuje mnie niepewność, którą film może budzić. Pewien niepokój i brak komfortu, który może pojawić się u widza w trakcie seansu.

W filmie wystąpili: Jack Plotnick, Eric Judor, Alexis Dziena, Steve Little, William Fichtner, Regan Burns. Mr. Oizo był nie tylko reżyserem , ale też scenarzystą, operatorem, montażystą i twórcą muzyki.
"Margaret" Kennetha Lonergana, reżysera, twórcy scenariusza i aktora "Możesz na mnie liczyć" to historia siedemnastoletniej Lisy. Dziewczyna jest świadkiem wypadku samochodowego, podczas którego ginie młoda kobieta. Nastolatka obwinia się o to, że odegrała rolę w tragicznym wydarzeniu. Nie potrafiąc poradzić sobie z traumą, zaczyna krzywdzić rodzinę, przyjaciół, nauczycieli, a przede wszystkim samą siebie. W końcu uświadamia sobie bolesną prawdę - młodzieńcze ideały i dorosłość nie zawsze można ze sobą pogodzić...

 
Kadr z filmu "Margaret", fot. FPFF

Od dawna chciałem zrobić ten film. Wymyśliłem sobie młodzieżowy dramat, coś à la miejski dokument. Pragnąłem skoncentrować się na tym, że życie jest słodko-gorzkie, pełne radości, ale i bólu. Główna bohaterka przekonuje się o tym w brutalny sposób. Każdy z nas uczy się tego w którymś momencie. Musimy zweryfikować swoje ideały – mówi reżyser Kenneth Lonergan. 

W postać głównej bohaterki Lisy Cohen wcieliła się Anna Paquin, laureatka Oscara za rolę drugoplanową w produkcji ”Fortepian". Matt Damon wystąpił jako pan Aaron Caije, nauczyciel Lisy. - To idealista. Pochodzi z Indiany i wierzy, że odmieni życie swoich uczniów i natchnie ich do realizowania marzeń. Traktuje nauczanie jako misję, a Lisa jest mu szczególnie bliska – mówi o swoim bohaterze Matt Damon. W filmie zobaczymy więcej gwiazd światowego kina, a wśród nich: J. Smith-Cameron w roli matki Lisy, Marka Ruffalo (znanego szerszej publiczności z komedii romantycznej Marka Watersa”Jak w niebie”), Allison Janey oraz Jeana Reno.  

Muzykę do filmu skomponował Nico Muhly, zaś za produkcję odpowiadają Blair Beard, Gary Gilbert, Anthony Minghella oraz Sydney Pollack. Zdjęcia są dziełem wybitnego polskiego operatora Ryszarda Lenczewskiego
"Hasta la vista!" Geoffrey'a Enthovena to hiszpańska przygoda trzech przyjaciół.

Jozef, Lars i Phillip uwielbiają wino i kobiety, a ich największym marzeniem jest utrata dziewictwa. Pewnego razu, będąc na lekkim rauszu, postanawiają wybrać się w szaloną podróż z Belgii do Santa Ponsa w Hiszpanii. W słynnym tamtejszym domu uciech pragną urzeczywistnić swoje seksualne fantazje. Od tej pory nic ich nie powstrzyma. Nawet to, że są niepełnosprawni – jeden niewidomy, drugi przykuty do wózka, a trzeci niemal całkowicie sparaliżowany. Film podejmuje trudny temat życia intymnego osób z poważną niepełnosprawnością.


Kadr z filmu "Hasta la vista!", fot. Aurora Films

Komedia „Hasta la vista!” to opowieść o przezwyciężaniu własnych ograniczeń, marzeniach i prawdziwej przyjaźni. Przełamujący społeczne tabu film stał się jedną z największych sensacji ostatnich miesięcy w europejskich kinach. Francuski "Premiere" nową produkcję uznał za "klejnot flamandzkiego kina".

W rolę podróżujących przyjaciół wcielili się: Gilles De Schrijver (Lars), Robrecht Vanden Thoren (Philip), Tom Audenaert (Jozef). Znaczącą postacią jest ich opiekunka, którą zagrała Isabelle de Hertogh (Claude).

DW
materiały prasowe
Ostatnia aktualizacja:  2.08.2012
Zobacz również
Woody Allen - kolejny film nakręci w Krakowie?
"Jesteś Bogiem" - jest już plakat
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll