PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  3.08.2012
Niedługo minie 20 lat od słynnej ceremonii w Kodak Theatre, podczas której odebrała Oscara za drugoplanową rolę kobiecą w jednym z najpiękniejszych filmów lat 90. - „Fortepianie”Jane Campion.

W pamięci kinomanów na zawsze pozostanie grana przez nią postać małej dziewczynki, Flory McGrath. Jej niesłysząca matka - Ada (równie przejmująca kreacja Holly Hunter) została korespondencyjnie wydana za mąż za nowozelandzkiego farmera. Obie płyną do niego na wyspę... Występując w tym filmie, Anna Paquin miała zaledwie 11 lat. Znajduje się w prestiżowym gronie trzech najmłodszych aktorek (obok Shirley Temple i Tatum O'Neal), które kiedykolwiek zostały nagrodzone statuetką Amerykańskiej Akademii Filmowej. Aby zdobyć rolę Flory musiała pokonać ponad 5 tysięcy konkurentek! Co by się stało, gdyby nie wygrała castingu do „Fortepianu”? Przyznaje, że zostałaby.... premierem Nowej Zelandii lub prawnikiem. O tym przynajmniej marzyła w dzieciństwie. Życie napisało dla niej jednak inny - artystyczny scenariusz. Po kolejnych rolach, między innymi w "Jane Eyre" Franka Zeffirellego i "Amistad" Stevena Spielberga, okrzyknięto ją nawet nową nadzieją amerykańskiego kina.

Anna Paquin w filmie "Dzieci Ireny Sendlerowej", fot. Syrena Films

Niemal 3 lata temu odwiedziła Polskę. W Gdańsku odbyła się europejska premiera filmu telewizyjnego "Dzieci Ireny Sendlerowej" Johna Kenta Harrisona. Paquin wcieliła się w nim w tytułową postać młodej pielęgniarki Ireny Sendlerowej, która podczas II wojny światowej uratowała ponad 2,5 tysięcy dzieci pochodzenia żydowskiego. Praca na potrzeby telewizji zawsze będzie się jej dobrze kojarzyła. Szczególnie od 2008 roku, kiedy zaczęła występować w amerykańskim serialu „Czysta krew”. Tam poznała swojego przyszłego męża, brytyjskiego aktora, Stephena Moyera. Natomiast serialowa rola Sookie Stackhouse przyniosła jej także nominację do Złotego Globu (2009). Na polskich ekranach możemy ją właśnie oglądać w dramacie "Margaret" Kennetha Lonergana. Wcześniej grała w cyklu "X-Men" (2000-06), a także w „25. godzinie” (2002) Spike’a Lee i „Krzyku 4” Wesa Cravena.

Anna Paquin urodziła się w Kanadzie. Mając 4 lata wraz z rodzicami-nauczycielami wyemigrowała do Nowej Zelandii, gdzie spędziła młodość. Od lat mieszka jednak w Stanach Zjednoczonych, obecnie w Venice w stanie Kalifornia. W 2010 roku wzięła udział w telewizyjnej kampanii społecznej na rzecz równego traktowania mniejszości seksualnych. Przy okazji, zarówno w spotach reklamowych jak również na łamach mediów, zwierzała się, że sama jest biseksualistką. Dodajmy, że również wegetarianką.
 
Marcin Zawiśliński
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  2.08.2012
Zobacz również
Mularuk: Takie miejsce
Woody Allen - kolejny film nakręci w Krakowie?
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll