PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  3.07.2012

W branży filmowej to prawdziwa kobieta renesansu. Jest nie tylko aktorką, ale także reżyserką, scenarzystką, montażystką, a nawet autorką piosenek.

Jest córką pary francuskich aktorów: Marie Pillet i Alberta Delpy. Przygodę z X Muzą rozpoczęła w wieku 14 lat rolą młodej dziewczyny w „DetektywieJean Luc-Godarda. Na początku lat 90. wystąpiła w kilku filmach polskich reżyserów. Najpierw jako Leni  w obrazie „Europa, Europa” (1990) Agnieszki Holland, potem jako Fryda w „Tragarzu puchuJanusza Kijowskiego, wreszcie w trylogii „Trzy koloryKrzysztofa Kieślowskiego. Za każdym razem w roli Dominique – najpierw symbolicznie w „Niebieskim”, następnie pierwszoplanowo jako żona Karola – u boku Zbigniewa Zamachowskiego - w „Białym”, w końcu epizodycznie w „Czerwonym”. Na uwagę zasługują również jej kreacje: Konstancji w „Trzech muszkieterach” (partnerowali jej: Charlie Sheen,Kiefer Sutherland i Chris O'Donnell), Sabeth w „Homo FaberVolkera Schloendorfa (nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej) czy też Sherry w „Broken FlowersJima Jarmuscha.


Julie Delpy  w filmie "2 dni w Nowym Jorku", fot. Kino Świat

Prawdziwy sukces przyniosła jej gra w dwóch komediach romantycznych: „Przed wschodem słońca” (1995) i „Przed zachodem słońca” (2004) Richarda Linklatera. W obu filmach partnerował jej Ethan Hawke. Za scenariusz do drugiego z wymienionych byli nominowani  (razem z Linklaterem i Kimem Krizanem) do Oscara oraz do Independent Spirit Award. Natomiast Delpy – jako odtwórczyni głównej roli – zdobyła również brytyjską Empire Award. Z Ethanem Hawke współpracowało jej się na tyle dobrze, że  zatrudniła go również w swoim debiucie reżyserskim „Powiedz mi” (2000), który sama zmontowała i do którego napisała scenariusz. 

Julie Delpy urodziła się w Paryżu, ale od lat mieszka w Los Angeles (ma dwa obywatelstwa: francuskie i amerykańskie). Mimo, iż ma swoim koncie kilkadziesiąt ról filmowych, nigdy nie ukończyła żadnej szkoły aktorskiej. Jest natomiast absolwentką szkoły filmowej w Nowym Jorku, uczęszczała również do tamtejszego Actors Studio. W 2003 roku wydała płytę z piosenkami utrzymanymi w klimacie muzyki folkowej i alternatywnego rocka.

W 2007 roku wyreżyserowała i zagrała w komedii romantycznej „Dwa dni w Paryżu”, która przyniosła jej także nominację do Cezara za scenariusz oryginalny. Od niedawna na polskich ekranach możemy oglądać jej kontynuację - „2 dni w Nowym Jorku”. Ze względu na poruszanie w swoich filmach, niejednokrotnie w ironiczno-humorystyczny sposób, tematyki seksualnej oraz szerzej relacji damsko-męskich, jak również z uwagi na – do czego sama się przyznaje – neurotyczne usposobienie, o Julie Delpy mówi się, że to Woody Allen w spódnicy. 

 


Marcin Zawiśliński
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  3.07.2012
Zobacz również
"Nietykalni" są ... nietykalni
Stylowe kino w pięciu miastach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll