PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  15.06.2012
Jedna z największych aktorek brytyjskich, odznaczona Medalem Brytyjskiego Imperium i z tej racji tytułowana Damą Maggie Smith, w tym roku obchodzi sześćdziesięciolecie scenicznego debiutu. Po raz pierwszy wyszła na scenę w Oksfordzie, gdzie jej ojciec – ceniony patolog - wykładał medycynę, w szekspirowskim „Wieczorze Trzech Króli” i potrzebowała zaledwie czterech lat, by trafić na Broadway.

W tym samym 1956 roku zadebiutowała na ekranie, ale występ był tak krótki, że chętnie pomija go w swej artystycznej biografii, wskazując na film „Nie mam dokąd pójść” (1958) Setha Holta. Wybór jak najbardziej zrozumiały, bowiem za rolę w tym filmie dostała nominację do nagrody BAFTA dla najbardziej obiecującej debiutantki (wraz z Teresą Iżewską za rolę w „Kanale”). W 1959 trafiła do zespołu Royal National Theatre pod dyrekcją Laurence’a Oliviera, z którym zagrała Desdemonę w „Otellu” – spektaklu przeniesionym później na ekran. O jej aktorstwie, zwłaszcza zaś umiejętności łączenia momentów wzniosłych z przyziemnymi, zaczęły krążyć legendy.


Dustin Hoffman, Maggie Smith, fot. FORUM

Uznaniu krytyków teatralnych zaczęły towarzyszyć sukcesy ekranowe. Za rolę w filmie „Pełnia życia panny Brodie” (1969) dostała Oscara, parę lat później Akademia wyróżniła ją za kreację w „Suicie kalifornijskiej” (1978). Do tego wypada dodać cztery oscarowe nominacje, cztery nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (w tym za niezapomniany "Pokój z widokiem" 1985) oraz kilkanaście nominacji do tej prestiżowej nagrody. I jeszcze około 25 innych wyróżnień. Przy czym Maggie Smith nie należy do aktorek, które czekają na role, mogące dowieść jej wielkości. W jej filmografii zaskakuje mnogość filmów lżejszego kalibru, od brawurowego „Zabitego na śmierć!” (1976) poprzez „Hooka” (1991) Spielberga (gdzie zagrała Wendy z „Piotrusia Pana” w wieku bardzo dojrzałym) aż po ironiczną matkę przełożoną z „Zakonnicy w przebraniu” (1992) i snobistyczną ciotkę pani domu w „Gosford Park” (2001), nie mówiąc, rzecz jasna, o roli profesor Minervy McGonagall, nauczycielki Harry’ego Pottera.

W 2007 roku prasa ujawniła, że zmaga się z rakiem. Szczęśliwie udało się jej pokonać chorobę. Co więcej, zaskakuje swą aktywnością, podejmując się nowych wyzwań, choćby udziału w serialu „Downton Abbey” (2010), który przyniósł jej nagrodę Emmy. Nie rezygnuje też z kina, czego dowodem wchodzący na ekrany "Hotel Marigold" (2011).

Dwukrotnie zamężna, jest matką aktorów Chrisa Larkina ("Walkiria") i Toby’ego Stephensa ("Śmierć nadejdzie jutro").


Konrad J. Zarebski
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  8.04.2013
Zobacz również
Feministki będą wściekłe. Mówi twórca "Chwała dziwkom"
Król złodziei Gierszał i demoniczny Kot
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll