PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  31.03.2012
W kwietniowe weekendy DSH zaprasza na specjalne pokazy filmowe w cyklu „Nakręcona historia!”, w którym prezentowane są materiały filmowe związane z historią Warszawy oraz tematyką bieżących wystaw: Karol Beyer – pierwsze fotografie Krakowskiego Przedmieścia oraz „Chodząc po ziemi” – 50 lat fotografii prasowej Aleksandra Jałosińskiego.

Na fotografiach Karola Beyera można zobaczyć śródmieście Warszawy w drugiej połowie XIX wieku i porównać je z innymi miastami ówczesnej Europy, jak San Francisco, Moskwa, Zandvoort, zarejestrowanymi na krótkich filmach z lat 1896–1914. W programie spotkań weekendowych znalazły się również filmowy wywiad z fotografem Aleksandrem Jarosińskim oraz pokazy holenderskiego filmu "Zdjęcie czy symbol" (2005, 52’) opowieści o kilku fotografiach, które zaistniały w zbiorowej świadomość i – być może – wpłynęły na dalszy rozwój wydarzeń. Szczególnie polecamy pokazy dwóch filmów dokumentalnych o Warszawie: "Warszawska niedziela" (1938, 8’) – o tym, jak Warszawiacy spędzali czas wolny (wyprawy parostatkiem na Młociny, nadwiślańskie warszawskie  plaże, parki i tańce „na deskach”, kultowe kawiarnie z niezapomnianą Ziemiańską; film z oryginalnym przedwojennym komentarzem) oraz  "Przelot nad zdobytym miastem" (2012, 23’) pokazujący zniszczoną Warszawę sfilmowaną przez niemieckiego operatora z okien samolotu Luftwaffe we wrześniu 1939 roku.



Ciekawe propozycje:

13.04 (pt), godz. 18.00 – „Kino kresowe” – "Złoty wrzesień. Kronika Galicji 1939 – 1941" (2010, 50 min), reż. Taras Chymicz
Pokaz ukraińskiego filmu zrealizowanego we Lwowie na zamówienie Zachodnio-Ukraińskiego Centrum Badań Historycznych. Fabularyzowany dokument opowiada o radzieckiej okupacji Małopolski Wschodniej –Zachodniej Ukrainy w latach 1939–1941. Wypowiedzi świadków, komentarze polskich i ukraińskich historyków, odnalezione dokumenty, oryginalne zdjęcia i kroniki filmowe ilustrowane są dodatkowo wątkami fabularnymi, odgrywanymi przez profesjonalnych lwowskich aktorów i miłośników rekonstrukcji historycznych. Po projekcji dyskusja z udziałem zaproszonych gości.

14.04 (sob.) godz. 14.00 – „Warszawa Teatralna – spacer śladami Elżbiety Barszczewskiej
Zapraszamy na spacer w cyklu „Warszawa Teatralna” związany ze znakomitą aktorką i gwiazdą przedwojennego kina polskiego – Elżbietą Barszczewską. Do wybuchu wojny aktorka występowała m. in. w Teatrze Narodowym i zagrała w kilkunastu filmach. W latach okupacji pracowała jako kelnerka w kawiarni „U aktorek” i brała udział w konspiracyjnym życiu teatralnym. Po wojnie związana była Teatrem Polskim. Zapraszamy za kulisy tej popularnej warszawskiej sceny. Anna Piotrowska absolwentka, Akademii Teatralnej i Tomasz Krościenko z Teatru Polskiego opowiedzą o codzienności w teatrze, rozkładzie prób, przygotowywaniu scenografii, kostiumów i rekwizytów, o aktorskich przesądach i nawykach. Zbiórka pod Teatrem Polskim, ul. Karasia 2. Organizatorzy: DSH i Teatr Polski.

15.04 (niedz.), godz. 16.00 – "Kino, kawa i Warszawa” – "Rozwodów nie będzie" (1964, 95’), reż. Jerzy Stefan Stawiński
„Kino, kawa i Warszawa” to cykl filmowy, w ramach którego można przy filiżance kawy, obejrzeć filmy o Warszawie lub z Warszawą w tle. Tym razem pokażemy debiut reżyserski Jerzego Stawińskiego, jednego z najlepszych polskich scenarzystów. Pełen humoru film składa się z trzech nowel, połączonych wspólnym miejscem akcji – Urzędem Stanu Cywilnego na rogu Nowego Światu i Alej Jerozolimskich w Warszawie. Reżyser kręcił sceny w różnych miejscach stolicy m.in. na ulicach Śródmieścia i na Uniwersytecie Warszawskim – możemy więc zobaczyć prawdziwą Warszawę z początku lat 60. W rolach głównych wystąpili m.in. Magdalena Zawadzka, Pola Raksa, Władysław Kowalski i Zbigniew Cybulski jako klient biura matrymonialnego, który uwodzi modnie urządzonym mieszkaniem i zestawem niezapomnianych syfonów. W czasie projekcji warsztaty dla dzieci.

17.04 (wt.), 18.00 – „Zawód: fotoreporter” - Z aparatem na scenie
Kolejne spotkanie w cyklu „Zawód: fotoreporter” poświęcone będzie fotografowaniu gwiazd filmu i muzyki. Wśród gości m. in. Jerzy Kośnik – znany polski fotografik, słynący z portretów gwiazd filmowych, aktów i reportaży, który w latach 70. pracował dla „Filmu”, później dla francuskiej agencji GAMMA. W trakcie całej swojej kariery fotografował największe gwiazdy światowego formatu na międzynarodowych festiwalach filmowych.

17.04 (wt.), 19.30 – "Człowiek ze złotym obiektywem" (2009, 43 min), reż. Tomasz Radziemski
Człowiek ze złotym obiektywem to filmowy portret polskiego fotografika Marka Karewicza, specjalizującego się w zdjęciach przedstawiających artystów sceny muzycznej, głównie jazzowej i rock’n’rollowej, w Polsce i na świecie. Jego archiwum składa się dziś z trudnej do wyobrażenia liczby ok. 2 milionów negatywów, na których znalazły się legendarne postaci światowego jazzu i rocka jak Miles Davis czy Ray Charles, jak i cała śmietanka rodzimej sceny muzycznej. Opowieść ilustruje bogaty materiał archiwalny, zarówno fotograficzny, jaki i filmowy, a także wywiady z legendami polskiej sceny muzycznej, m.in.  Irena Santor, Ewa Bem, Grzegorz Markowski.

19.04 (czwartek), 18.00 – „Przez kino do historii” – "Pigułki dla Aurelii" (1958, 84'), reż. Stanisław Lenartowicz
Prof. Eugeniusz Cezary Król, historyk, filmoznawca i politolog (Instytut Studiów Politycznych PAN, Collegium Civitas) zaprasza na kolejne spotkanie w autorskim cyklu filmowym: „Bardzo nietypowy film o polskim podziemiu w latach II wojny światowej. Grupę konspiratorów prześladuje od początku do końca fatum, zwieńczone tragicznym finałem. Ani śladu heroizmu, jest natomiast mroczna atmosfera okupacji, zróżnicowane typy ludzkie oraz szczypta mistycyzmu. Wszystko to razem sprawnie opowiedziane (scenariusz: Aleksander Ścibor-Rylski) i świetnie sfotografowane (zdjęcia: Czesław Świrta)”. Organizatorzy: DSH, Collegium Civitas.

22.04 (niedz.), 16.00 – „Kino, kawa i Warszawa” – "Róg Brzeskiej i Capri" (1979, 72’), reż. Krzysztof Wojciechowski
Gratka dla wszystkich miłośników warszawskiej Pragi. Róg Brzeskiej i Capri to barwna, pełna niepowtarzalnego klimatu opowieść  o mieszkańcach tej dzielnicy z końca lat 70. XX wieku. Są wśród nich pan Ziutek, Fikoł, Edek i cała galeria praskich cwaniaczków, ale można także spotkać  hrabiego – kolekcjonera dzieł sztuki czy dawną dziedziczkę hodującą pawie. To niezwykle barwne towarzystwo mieszka w przeznaczonych do wyburzenia kamienicach. Niejaki pan Edek, dobry znajomy dzielnicowego, wietrzy w tym niezły interes. Zakłada nielegalne biuro zamiany mieszkań i za opłatą przydziela prażanom mieszkania na nowym osiedlu po drugiej stronie Wisły. Bohaterowie wypadają niezwykle autentycznie, ponieważ... grają samych siebie, reżyser nie zaangażował do filmu aktorów.

25.04 (śr.), 18.00 - „Warszawa Teatralna. Ludzie i zdarzenia” – Juliusz Osterwa
Zapraszamy na spotkania w nowym cyklu poświęconym wielkim XX-wiecznym aktorom, legendom stołecznych teatrów. Niezapomniane kreacje aktorskie Aleksandra Zelwerowicza, Juliusza Osterwy, Elżbiety Barszczewskiej, Tadeusza Fijewskiego to ważna i trochę już zapomniana część historii Warszawy. Przypomnimy ich barwne i dramatyczne biografie, przywołamy niezapomniane role, odkryjemy związki bohaterów cyklu z Warszawą. Drugi wieczór poświęcony będzie legendarnemu aktorowi i reżyserowi teatralnemu, twórcy eksperymentalnej Reduty, Juliuszowi Osterwie. Rozmowę z historykiem teatru prof. Henrykiem Izydorem Rogackim poprowadzi Rafał Sławoń. Wystąpi także aktor Jarosław Gajewski. Organizatorzy: Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza, DSH.

szczegółowy program>>>

GU
DSH
Ostatnia aktualizacja:  31.03.2012
Zobacz również
Specjalne pokazy "Róży" dla spóźnialskich
Judd Hirsch: Nie miewam kaprysów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll