PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  8.03.2012
Andrew Stanton, dwukrotny zdobywca Oscara za "WALL-E" oraz "Gdzie jest Nemo?", serwuje kolejną, tym razem skierowaną do trochę starszej publiczności produkcję na pograniczu baśni i fantastyki. "John Carter", film na kanwie powieści Edgara Rice'a Burroughsa, autora serii książek o Tarzanie, wchodzi do kin 9 marca.

"John Carter", najnowsza produkcja Disneya, a także jeden z najdroższych filmów w historii kinematografii (jego budżet wyniósł około 250 milionów dolarów), to historia oficera armii Konfederacji podczas wojny secesyjnej, który niespodziewanie zostaje przeniesiony na planetę Barsoom. Wplątany w zatargi pomiędzy tubylcami, królem Tharków Tarsem Tarkasem oraz księżniczką Dejah Thoris, rozpoczyna walkę, od której zależy los Barsoom i jej mieszkańców. Poznanie ich zwyczajów oraz szansa uratowania obcego świata sprawiają, że Carter odzyskuje swoje utracone w czasie wojny człowieczeństwo.


Kadr z filmu "John Carter", fot. Forum Film.

Imponujący budżet wpłynął na ilość efektów specjalnych, w które obraz Stantona obfituje; zrealizowano go w technice 3D. W tytułowej roli twórcy obsadzili Taylora Kitscha, zaś księżniczką w opałach została Lynn Collins. Para ta współpracowała już razem na planie "X-Men Geneza. Wolverine". Wśród obsady "Johna Cartera" najmocniej błyszczy jednak nazwisko Willema Dafoe – filmowego Tarsa Tarkasa.

Fabuła filmu opiera się na pierwszym tomie książkowej serii o Carterze – "Księżniczce Marsa". Jak przyznaje Andrew Stanton, Disney zamierza zekranizować także kolejne części cyklu: – Kupiliśmy prawa do ekranizacji trzech pierwszych części serii. W Pixarze zawsze byłem niechętny sequelom, ale tym razem to ja mobilizowałem studio. Uważam, że ponieważ wszystkie książki powstały do lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku i ja poznałem je do razu jako serię, to fani by chcieli, żeby i w przypadku filmu myśleć kategoriami cyklu – zdradza reżyser. Czy doczekamy się fantastycznej franczyzy na miarę serii o Harrym Potterze? W Polsce na swój sukces produkcja ta zacznie pracować już od najbliższego piątku.

DP
Forum Film
Ostatnia aktualizacja:  8.03.2012
Zobacz również
"Hans Kloss - Stawka większa niż śmierć". Reżyser o filmie
"Coś pięknego" w kinach od 9 marca
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll