PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
9 marca do kin wchodzi "Lorax", animowana adaptacja powieści Dra Seussa z ekologicznym przesłaniem. Bohaterem tej produkcji w 3D jest 12-letni Ted, który aby zdobyć serce dziewczyny marzeń, wyrusza na poszukiwania drzewa Truffula. W trakcie wyprawy poznaje historię Loraxa, puszystego strażnika lasu.

Osią narracji filmu są wspomnienia Once-lera, którego poznajemy jako starego, zgorzkniałego człowieka, mieszkającego w zrujnowanej chatce poza miasteczkiem Thneedville. Opowiada on Tedowi historię Doliny Truffula, do której wyruszył za młodu, aby zbić fortunę. Po spotkaniu z Loraxem – małym, zrzędliwym stworzonkiem, którego zadaniem jest chronienie przyrody, postanowił wycofać się ze swoich wcześniejszych zamiarów. Jednak żądza pieniądza wzięła górę i Once-ler ogołocił dolinę z drzew. Ted, początkowo kierowany miłością do swojej sąsiadki Audrey, postanawia przywrócić równowagę do całkiem uprzemysłowionego Thneedville i sprowadzić do miasta drzewa z Doliny Truffula.


Kadr z filmu animowanego "Lorax", fot. Universal Pictures.

Kanwą "Loraxa" jest książka (o tym samym tytule) jednego z najbardziej poczytnych autorów dla dzieci, Theodora "Dra Seussa" Geisela. Wydana w 1971 roku powieść nie spotkała się od razu z uznaniem, jednak 10 lat później, kiedy zaczęły rozwijać się ruchy związane z ochroną środowiska, jej popularność bardzo wzrosła. Dziś zalicza się ją do grona jednych z najlepszych edukacyjnych książek dla dzieci.

Za produkcję "Loraxa" odpowiada studio Illumination Entertainment, które w 2010 roku wypuściło pełnometrażową animację "Jak ukraść księżyc". Tym razem twórcy sięgnęli po technologię 3D. Udało im się namówić do współpracy gwiazdorski zespół dubbingowy, w tym Danny’ego DeVito jako Loraxa, Eda Helmsa jako Once-lera, Zaca Efrona w roli Teda, a także Taylor Swift użyczającą głosu Audrey. W polskiej wersji językowej są to odpowiednio Tomasz Grochoczyński, Tomasz Steciuk, Paweł Ciołkosz i Monika Pikuła.
Film odniósł sukces frekwencyjny w Stanach Zjednoczonych. Podczas weekendu otwarcia film zarobił ponad 70 milionów dolarów.


DP
Universal Pictures
Ostatnia aktualizacja:  23.04.2012
Zobacz również
"Terytorium wroga" od 9 marca w kinach
"Jak upolować faceta" od 9 marca w kinach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll