PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Ogłoszenie nominacji do Oscara dla wojennego obrazu Agnieszki Holland, "W ciemności" okazało się być wielką szansą dla tego tytułu. Film, po 4 tygodniach wyświetlania awansował na sam szczyt weekendowego zestawienia – w dniach 27 – 29 stycznia obejrzało go 99,636 widzów!

Wzrost w porównaniu do ubiegłego weekendu wyniósł aż 40 proc.! Tym samym film Holland przyciągnął w trakcie całego okresu dystrybucji już 679,983 widzów. Pytanie brzmi, jak ogłoszenie nominacji w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny wpłynie na jego postawę w kolejnych dniach. Pewne jest, że obraz z Robertem Więckiewiczem i Agnieszką Grochowską, nawet jeśli będzie notował spadki, na pewno przyciągnie milionową frekwencję. Znakomity i w pełni zasłużony sukces.


Kadr z filmu "W ciemności", fot. Kino Świat

Dzięki na ogół niskim spadkom (czy wzrostowi, jak w przypadku "W ciemności") całkowita frekwencja obniżyła się tylko nieznacznie (o około 10 proc.). Do kin przyszło 557,381 widzów, co jest wciąż znakomitym wynikiem, biorąc pod uwagę, że ubiegły weekend nie przyniósł żadnych dużych premier.

Na drugą pozycję spadł lider zeszłego tygodnia, „Sztos 2Olafa Lubaszenki. Film z Cezarym Pazurą i Borysem Szycem, po stosunkowo niskim spadku (- 32 proc.) osiągnął po drugim weekendzie solidny wynik 69,881 widzów. Tak też po 10 dniach wyświetlania ma już na koncie widownię rzędu 230,162 osób.

Wciąż znakomite rezultaty osiąga thriller Davida Finchera, „Dziewczyna z tatuażem”. Amerykańska ekranizacja bestsellera Stiega Larssona przyciągnęła kolejnych 63,051 widzów. Łącznie film zdobył znakomitą widownię liczącą 410,100 osób i murowany tytuł najpopularniejszego filmu twórcy „Siedem” i „Social Network” w Polsce.
Na kolejnej pozycji, zaskakująco dobra postawa filmu dla młodych, animacji „Alvin i wiewiórki 3”. Kontynuacja znanej serii, jak i pozostałe filmy familijne, świetnie wykorzystuje czas ferii i w ubiegły weekend jej widownia zwiększyła się (!) o 2 proc. Film obejrzało tym razem 59,837 osób, a po 3 tygodniach – łącznie - 300,277. Szansa na pokonanie wyników ubiegłych części staje się bardzo realna. „Alvin i wiewiórki 2” w analogicznym czasie miały łączną widownię przekraczającą 260 tysięcy widzów.

Na piątym miejscu, komedia Romana PolańskiegoRzeź”. Film z gwiazdorską obsadą zachęcił 52,272 widzów, a łącznie - 174,164 miłośników kina. Niezły wynik, jednak oczekiwania również były bardzo wysokie. Po filmie twórcy, wokół którego w ostatnim czasie rozpętał się ogromny szum medialny, można było się spodziewać lepszych wyników, tym bardziej, że praktycznie każdy film Polańskiego ma stałą i liczną widownię w Polsce.

Szóstą pozycję w tym tygodniu zajął „Kot w butach 3D”. Najpopularniejszy – jak dotąd, bo film Agnieszki Holland już depcze mu po piętach – tytuł 2012 roku obejrzało w ubiegły weekend 48,560 widzów. Łączna widownia wynosi zatem 747,727 osób. Przy niskich spadkach w kolejnych tygodniach, wciąż jest szansa na pokonanie bariery milionowej frekwencji.

Zeszłotygodniowy debiutant, „Muppety”, podobnie jak „Alvin i wiewiórki 3”, zwiększył swoją weekendową frekwencję (o 6 proc.). To zdecydowanie poprawia jego ogólną sytuację, po dość przeciętnym otwarciu. Tym razem do kin wybrało 46,503 osób, natomiast po 10 dniach film o kultowych postaciach obejrzało 130,624 widzów.

Jedyna premierą, która dostała się do czołowej dziesiątki jest „Człowiek na krawędziAsgera Letha. Thriller na starcie zgromadził 23,240 widzów, co jest w tym przypadku wynikiem bardzo przeciętny. Obecność Sama Worthingtona w obsadzie, gwiazdy takich produkcji jak „Avatar” i „Terminator: Ocalenie” cały czas nie jest gwarantem sukcesu dla filmów.

Pozostałe premiery osiągnęły następujące wyniki: „Najczarniejsza godzina 3D” - 9,275 widzów; „Kontrabanda” - 6,837 widzów; „Combat Girls. Krew i honor” - 3,684 widzów. Na tym tle, nawet nieźle wypada „Moja łódź podwodna”, która przyciągnęła co prawda 3,524 widzów, ale wyświetlana jest na zaledwie 8 kopiach.

Premiery najbliższego piątku: długo oczekiwana „RóżaWojciecha Smarzowskiego; nominowane do Oscara „Idy Marcowe” z George’m Clooney’em i Ryanem Goslingiem; dramat biograficzny „Mój tydzień z Marilyn”; thriller sci-fi „Kronika”; słynna animacja „Piękna i Bestia”; komedia z Adamem SandleremJack i Jill”; niemiecki dramat „Obca”.

Paweł Zwoliński
informacja własna
Ostatnia aktualizacja:  12.03.2012
Zobacz również
Od 3 lutego boska Marilyn na dużym ekranie
"Big Love" - antyromantyczna opowieść o miłości
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll