PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

W ostatni weekend 2011 roku dystrybutorzy obdarowali widzów dwiema premierami: hitem akcji „Mission: Impossible – Ghost Protocol” oraz produkcją z Johnnym Deppem – "Dziennik zakrapiany rumem". Wzmocniona została także kampania reklamowa polskiej komedii "Pokaż kotku, co masz w środku". Liderem jednak pozostały po raz ósmy "Listy do M." Mitji Okorna!

Największy przebój tego roku dorzucił w weekend kolejnych 43,763 widzów. Większość widzów świąteczna komedia zdobyła w dniach 26 – 29 grudnia (ponad 123 tysiące widzów). Weekend kończący się na Nowym Roku nie okazał się fortunny dla  frekwencji. Okolice 1 stycznia zazwyczaj wiązały się z rekordowymi wynikami wyświetlanych filmów, pod warunkiem, że weekend noworoczny był dłuższy. Jednak jak się okazuje, żaden układ dni tygodnia nie może zahamować wzrostu widowni filmu Mitji Okorna. Komedię z Maciejem Stuhrem i Romą Gąsiorowską zobaczyło już 2,240,821 osób, w związku z czym film plasuje się na szesnastej pozycji wśród najpopularniejszych filmów w Polsce w ogóle, a na szóstym jeśli ograniczymy ranking wyłącznie do rodzimych produkcji. Niebywały sukces.

Mitja Okorn na planie "Listów do M.", fot. Makufly/TVN

Sukces obrazu Mitji Okorna, jest też częścią  generarnego sukcesu polskiego kina. Trzy czołowe miejsca najpopularniejszych filmów 2011 roku okupują narodowe produkcje. Na drugiej lokacie komedia "Och, Karol 2"Piotra Wereśniaka (1,705,789 widzów), natomiast na trzeciej – „1920. Bitwa Warszawska” Jerzego Hoffmana (1,499,906 widzów). A przecież w czołówce przebojów są jeszcze takie filmy jak „Sala Samobójców”, „Czarny Czwartek”, „Wyjazd integracyjny”, czy „Baby są jakieś inne”

Na tle tych sukcesów, powodu do dumy nie mogą mieć twórcy filmu "Pokaż kotku, co masz w środku". Komedia Sławomira Kryńskiego nie spełnia pokładanych w niej nadziei i sprzedaje się dużo gorzej niż pierwsza część filmu („To nie tak jak myślisz, kotku” - 906,040 widzów). Nowa odsłona filmu, w którym grają Jan Frycz i Jacek Borusiński w tygodniu przyciągnęła co prawda, niezłe 77 tysięcy widzów, ale weekend przynosi już mizerny rezultat, 31,287, co przy 182 kopiach daje średnią widzów na kopię, co pozostawię bez komentarza – 172… Łącznie, po 10 dniach wyświetlaniach na koncie filmu znajduje się 115,428 widzów.

Na trzeciej pozycji, pod względem frekwencji, niespodzianka. Najnowsza produkcja z Johnnym Deppem, "Dziennik zakrapiany rumem" osiągnęła przyzwoity rezultat, 28,193 widzów. Film posiada najwyższą średnią widzów na kopię (320), co jest warte zauważenia, ponieważ pokonane zostały tym samym "Listy do M.". Ciekawostką jest fakt, że omawiany film jest ekranizacją powieści kultowego w pewnych środowiskach autora, Huntera S. Thompsona, którego inna książka, była bazą do powstania filmu… z Johnnym Deppem pt. „Las Vegas Parano”. Trudno  powiedzieć, czy Bruce Robinson (reżyser „Dziennika…”) może się mierzyć z Terrym Gilliamem. Pod względem popularności w kinach – na pewno („Las Vegas Parano” było dystrybuowane na niewielką skalę).

Debiut „Mission: Impossible – Ghost Protocol” na czwartej pozycji, może  rozczarowywać. Film na starcie zgromadził tylko 27,743 widzów. Należy jednak pamiętać, że produkcja z Tomem Cruisem była pokazywana od kilku dni na pokazach przedpremierowych w całym kraju, w związku z którymi przyciągnęła szeroką widownię. Sumaryczny efekt tego rozwiązania, to całkiem przyzwoite 120,152 widzów. Wynik z weekendu jednak nie rokuje dobrze na kolejne dni i można przewidywać, że aktualny przebój kin światowych (globalne wpływy już przekraczają 377 milionów dolarów!) nie podbije polskiego rynku.

Ostatnią premierę z 26 grudnia, thriller „Chciwość” obejrzało w weekend tylko 9,672 osób (w sumie 32,077). Nie można się spodziewać, żeby film – nawet mimo angażu takich znakomitości jak Kevin Spacey, Paul Bettany, czy Jeremy Irons – zachęcił znaczną część widzów, skoro jest wyświetlany prawie rok po premierze światowej…

Od 5 stycznia, trzy duże premiery: polski kandydat do Oscara, dramat  „W ciemności” Agnieszki Holland; animacja „Kot w butach” będąca spin-offem „Shreka”; druga część przygód najsłynniejszego detektywa „Sherlock Holmes: Gra cieni” z Robertem Downey Jr.

Paweł Zwoliński
Ostatnia aktualizacja:  12.03.2012
Zobacz również
Co ma IPN do filmu "W ciemności"
Dyskusyjny Klub Filmów Nieobecnych zaprasza 10 stycznia
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll