PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU

15 grudnia poznaliśmy nominacje do Złotych Globów. Wśród nominowanych znalazły się Tilda Swinton i Meryl Streep – gwiazdy najbardziej oczekiwanych noworocznych premier kinowych – "Musimy porozmawiać o Kevinie" i  "Żelazna Dama".

Uznana przez światową krytykę za rolę w filmie "Musimy porozmawiać o Kevinie" Tilda Swinton otrzymała już Nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej dla Najlepszej Europejskiej Aktorki. Została także uhonorowana nagrodami National Board of Review i San Francisco Film Critics Circle.

W filmie Lynne Ramsay Swinton stworzyła postać matki demonicznego nastolatka, który zamienia jej życie w koszmar. Jak podkreślają krytycy, bez wątpienia to jedna z czołowych kobiecych kreacji aktorskich tego roku i najlepsza kreacja w karierze Tildy Swinton. „Nie można od niej oderwać wzroku” napisała Dana Stevens dla „Slate”. "Ta kreacja jest bolesna i zarazem piękna” skomentował Marshall Fine z „Hollywood & Fine”.

„Niezwykle złożona mieszanka inteligencji i empatii była kluczowa dla roli Evy. Tilda opanowała do perfekcji umiejętność dzielenia się z publicznością emocjami swoich bohaterek. Wcielając się w postać rozedrganej emocjonalnie matki, środki wyrazu ograniczyła do minimum, grając w prosty sposób, budując rolę z drobnych gestów. Tilda jest absolutnie fascynująca” powiedziała o roli Swinton producentka filmu Jennifer Fox.

Do tej pory Tilda Swinton otrzymała dwie nominacje do Złotych Globów – za rolę w filmie "Michael Clayton" oraz "The Deep End". Jej znakomitą kreację w filmie "Musimy porozmawiać o Kevinie" na polskich ekranach zobaczymy już 13 stycznia nowego roku.

"Musimy porozmawiać o Kevinie", fot. BestFilm

Największą rywalką Tildy Swinton w walce o Złoty Glob jest bez wątpienia siedmiokrotna laureatka tej nagrody, nominowana w tym roku po raz 25. – Meryl Streep.

Tym razem za film „Żelazna Dama”, który w polskich kinach będziemy mogli zobaczyć już 10 lutego 2012 (dyst. Best Film). Aktorka wciela się w rolę Margaret Thatcher. Film jeszcze przed światową premierą budzi kontrowersje, ze względu na obsadzenie amerykańskiej aktorki w roli brytyjskiej premier, a jednocześnie stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych nadchodzącego roku, w którym rola Streep jest numerem jeden wśród oscarowych spekulacji amerykańskiej prasy.

„Znakomity portret jednego z najsłynniejszych polityków w historii. Meryl Streep stworzyła nie tylko jedną z najlepszych kreacji aktorskich tego roku, ale być może również najlepszą wśród długiej listy swoich wielokrotnie nagradzanych ról. "Żelazną Damę" absolutnie trzeba zobaczyć (…). To, że Streep w tym roku dostanie Oscara jest więcej niż prawdopodobne. Nie ma w tym roku drugiej kreacji aktorskiej w której jest tyle klasy i humanizmu. Streep stworzyła skomplikowaną postać, zmieniającą się na przełomie lat z niezwykłą lekkością. To wybitna rola.” – napisał krytyk filmowy Jeff Galasso tuż po jednym z pierwszych pokazów filmu dla brytyjskiej prasy.

Wśród nominowanych aktorek do nagrody Złotego Globu znalazły się również Glenn Close, Viola Davis oraz Rooney Mara. Tegoroczna ceremonia wręczenia Złotych Globów odbędzie się już 15 stycznia 2012.

EJ
informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  28.12.2011
Zobacz również
Czy przyszły rok będzie rokiem Kota?
[wideo] Johnny Depp ze szklaneczką rumu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll