PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU

Ubiegły weekend, 16-18 grudnia przyniósł nam tytuł, który jako jedyny w tym roku pokonał barierę 2 milionów widzów. Mowa oczywiście o przebojowych „Listach do M.”, które po sześciu tygodniach wyświetlania wciąż zajmują pierwsze miejsce w zestawieniu.

Film Mitji Okorna obejrzało tym razem 119,956 widzów, po sporym – jak na ten tytuł – spadku frekwencji wynoszącym ponad 38 proc. Jednak dodam tutaj fakt, iż specyfiką tygodnia poprzedzającego święta bożonarodzeniowe są wszechobecne pustki w kinach, związane z przygotowywaniem się do spotkań z rodziną. Mając na uwadze na ten fakt należy uznać, że "Listy do M." wciąż gromadzą znakomitą widownie, która już teraz wynosi łącznie 2,037,918 widzów!

Piotr Adamczyk w "Listach do M.", fot. ITI Cinema

Polska komedia romantyczna przyczyniła się również do rekordowego pod względem frekwencji weekendu poprzedzającego święta. Sprzedanych zostało 315,253 biletów, co stanowi prawie 2 razy lepszy wynik, niż osiągnięty w analogiczny weekend zeszłego roku.

Inne tytuły dzieli wręcz przepaść z liderem naszego zestawienia. Na drugie miejsce awansowała komedia romantyczna "Sylwester w Nowym Jorku" (tydzień temu pozycja czwarta). Film trafił na dobry dla siebie okres, dlatego też niewielki spadek pozwolił na utrzymanie przyzwoitej frekwencji - 29,096 widzów, a łącznie 96,782.

Na trzecim miejscu wyświetlany od miesiąca film dla młodej publiczności „Artur ratuje gwiazdkę 3D”. Animację obejrzało tym razem 25,746 widzów i film ma już na koncie widownię liczącą 319,447 osób.

Takimi wynikami nie może się jednak pochwalić kolejny film dla młodych na liście – „Happy Feet 2: Tupot małych stóp 3D”. Po dużym spadku widowni (51 proc.) obejrzało go 24,691 osób. Łączny wynik 242,798 widzów nie daje żadnych szans na dorównanie pierwszej części sprzed 5 lat (ponad 350 tysięcy widzów).

Na piątym miejscu premiera – "Coś". Prequel kultowego horroru obejrzało 21,480 widzów przy bardzo miernej średniej widzów na kopię – 94 osób. Polska premiera filmu przesuwała się kilkakrotnie, co nie mogło wpłynąć pozytywnie na jego pozycję, więc słaby wynik dziwić tutaj nie może.

Inną premierę, komedię z Kevinem Klinem "Chłopak do towarzystwa" obejrzało… 586 osób.

Wciąż znakomicie radzi sobie "Szpieg" z Garym Oldmanem. Tym razem do jego sukcesu dołączyło się kolejnych 15,997 widzów, a łącznie obraz Tomasa Alfredsona może się pochwalić wynikiem 195,313 widzów.

Warto odnotować fakt, że dwa filmy w tym tygodniu przekroczyły barierę 100 tysięcy widzów. Jednym z nich jest film science fiction "Wyścig z czasem", który obejrzało 108,602 osób. Drugim z kolei jest "80 milionów" Waldemara Krzystka – 117,903 widzów - tutaj jednak nie można mówić o sukcesie, bo po obrazie inspirowanym prawdziwą historią oczekiwało się lepszej kinowej postawy.

Okres świąteczny przyniesie kilka premier, w tym dwie duże: kontynuacja komedii sprzed 2 lat, "Pokaż kotku, co masz w środku" – w rolach głównych Jan Frycz i Jacek Borusiński; przebój akcji „Mission Impossible: Ghost Protocol” z Tomem Cruisem; thriller w gwiazdorskiej obsadzie "Chciwość" z Kevinem Spacey na czele; norweska produkcja fantasy „Łowca Trolli”.

Paweł Zwoliński
Ostatnia aktualizacja:  12.03.2012
Zobacz również
Tom Cruise z misją ratowania świata
Do kina na cyrk
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll