PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Kilka dni po premierze telewizyjnej na ekran krakowskiego Kina Pod Baranami trafi 80-minutowa, pełna wersja dokumentu "Lekarze" w reżyserii Tomasza Wolskiego.

Tomasz Wolski, autor takich filmów, jak "Klinika", "Szczęściarze", "Złota rybka" czy "Pomału", wędruje tym razem za lekarzami kardiochirurgami, kardiologami i torakochirurgami pracującymi w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II. Za pomocą aparatu fotograficznego obserwuje ich w trakcie spotkań z pacjentami, operacji oraz odpraw.


Bobaterowie filmu, Tomasz Wolski i Marynia Gierat, fot. Dagmara Romanowska

- Skąd inspiracja? Bardzo cenię "Szpital" Krzysztofa Kieślowskiego - mówi dokumentalista. - W "Klinice" pojawiają się lekarze. To o nich trochę miał być film, ale w czasie zdjęć odkryłem, że siła tego wszystkiego leży gdzie indziej, w pacjentach. Ich historie zawładnęły produkcją i trzeba się było temu poddać. Z żalem rezygnowałem z portretu lekarzy. Jednak temat utkwił mi gdzieś w głowie - opowiada o tym, co go skłoniło do podjęcia takiej problematyki.

- Wydaje mi się, że o zawodzie lekarza mówi się w naszych mediach dużo, ale raczej w negatywnym świetle. (…) To troszeczkę niesprawiedliwe. W każdym stadzie są czarne baranki, tylko że media z nich kreują całą wizję tego zawodu, ale to tylko cząstka rzeczywistości. Trzeba opowiadać o tej dobrej stronie mocy. Ci ludzie na to zasługują - podkreśla reżyser, scenarzysta, operator i montażysta w jednej osobie. 

Twórca spędził w szpitalu wiele tygodni. Na samym początku zaproszono go na salę operacyjną, by przyjrzał się całemu zabiegowi… - Chcesz zrobić film o lekarzach, którzy wykonują taką, a nie inną specjalizację, to nie możesz zamykać oczu. Szczególnie jako operator - śmieje się filmowiec. Niemal na bieżąco montował materiał. - Taki system pracy przyjąłem już bardzo dawno temu. Siadam na montażu po zdjęciach, najpóźniej kilka dni po. W tym przypadku najtrudniejszy był końcowy etap. Pierwotnie film trwał dwie godziny czterdzieści minut - dla widza za długo. Najgorsza praca. Musiałem wyrzucać rzeczy, które kochałem - wyjaśnia Tomasz Wolski w jaki sposób poradził sobie z ogromem materiału, który nagrał.

Film "Lekarze" zdobył już uznanie na Krakowskim Festiwalu Filmowym (Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za montaż; Nagroda Jury Studenckiego i Wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym) oraz na Plus Camerimage (Grand Prix Złota Żaba w Konkursie Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych). We wtorek, 20 grudnia o godz. 22.50, zostanie zaprezentowany na antenie TVP2. Wersja telewizyjna jest jednak niemal o pół godziny krótsza od tej, która trafiła na festiwale. Kino Pod Baranami prezentować będzie oryginalną, pełną wersję. Obraz na dużym ekranie od 28 grudnia.
 

DR
informacja własna
Ostatnia aktualizacja:  21.12.2011
Zobacz również
Sieć Polskich Kin Cyfrowych: Kino Pod Baranami otwiera drzwi
Filmowy Sylwester w kinach Helios
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll