PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  7.12.2011

W warszawskim kinie Kultura 12 grudnia  odbędzie się uroczysty pokaz filmu  z 1976 w reżyserii Krzysztofa Zanussiego w nowej, cyfrowej wersji. Otwarty pokaz dla widzów 15 grudnia.

"Barwy ochronne" – jeden z najważniejszych filmów Kina Moralnego Niepokoju – nie zbladł, gdyż opowieść o kuszeniu młodego idealisty przez zgorzkniałego konformistę okazała się odporna na upływ czasu. Widzowie lat 70. w pokazanym na ekranie skorumpowanym środowisku akademickim zobaczyli przede wszystkim metaforę ówczesnej Polski, współcześni mogą ocenić, na ile ta, skądinąd niezamierzona przez reżysera, diagnoza pozostaje aktualna. Wrażenie, mimo upływu lat, nadal robi znakomita kreacja Zbigniewa Zapasiewicza w roli cynicznego docenta, współczesnego Mefistofelesa, który w rzeczywistości okazuje się nieszczęśliwym Faustem, płacącym najwyższą cenę za gwarantowane cyrografem lepsze życie." Barwy ochronne" nie zbladły też wizualnie, przeciwnie – cyfrowa rekonstrukcja podkreśliła znakomitą pracę operatora Edwarda Kłosińskiego.


Kadr z filmu "Barwy ochronne", fot. SF Tor

„Wszyscy są takimi samymi konformistami jak nie przymierzając ty i ja” – to jedna z lekcji, jakiej młodemu asystentowi Jarkowi Kruszyńskiemu udziela starszy kolega, docent Jakub Szelestowski. Miejscem nauki jest obóz językoznawczy, którego uczestnikami są obaj naukowcy. Jarek, idealista, z jednej strony szybko przekonuje się, jak bardzo skorumpowane i miałkie intelektualnie jest to środowisko, z drugiej jednak odkrywa, że i sam rzeczywiście nie jest wolny od hipokryzji...

Sztandarowe dzieło Kina Moralnego Niepokoju z wielką kreacją Zbigniewa Zapasiewicza w roli współczesnego Mefistofelesa. W zamierzeniu reżysera ta opowieść o kuszeniu młodego idealisty miała być dyskursem o naturze i kulturze, ale widownia potraktowała środowisko naukowców jako metaforę Polski lat 70., systemu pozbawionego podstaw etycznych i produkującego cyników i konformistów. Film, mimo osadzenia w realiach PRL-u, pozostaje uniwersalny. Jak powiedział sam reżyser, „rzeczywistość przedstawiona na ekranie tylko w paru szczegółach się zestarzała”…

Po premierze w kinie Kultura w  Warszawie i kinie Polonia w Łodzi film "Barwy ochronne" będzie pokazywane szerokiej publiczności w ramach cyklu „Kino bez napisów”.

Rekonstrukcja obrazu "Barw ochronnych" jest dziełem Domu Postprodukcyjnego The Chimney Pot, rekonstrukcją dźwięku zajmował się Radosław Skłodowski.

Organizatorami uroczystego pokazu są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Studio Filmowe Tor, twórcy projektu KinoRP oraz kino Kultura, a także twórcy filmu i goście specjalni.

KinoRP to przedsięwzięcie zainicjowane w roku 2008 i koordynowane przez firmę KPD, którego partnerami są: Studio Filmowe KADR, Studio Filmowe OKO, Studio Filmowe Perspektywa, Studio Filmowe TOR, Studio Filmowe ZEBRA,  The Chimney Pot, Studio Filmowe TPS, Yakumama Film, Dukszta&Malisz, Studio Company, TOYA Studios, a także Cyfrowe Repozytorium Filmowe.
Patroni medialni projektu KinoRP to: Radio TOK FM, FILMPRO, KINO, portale internetowe: KronikaRP.pl, Stopklatka.pl i Onet.pl.

Projekt KinoRP honorowym patronatem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.
Premiery odbywają się w kinie KULTURA w Warszawie, należącym do Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Dotychczas w Kulturze odbyły się kinowe premiery rekonstrukcji cyfrowych następujących filmów:

- Mniejsze niebo Janusza Morgensterna
- Eroica Andrzeja Munka
- Zaklęte rewiry Janusza Majewskiego
- Niewinni czarodzieje Andrzeja Wajdy
- Jowita Janusza Morgensterna
- Constans Krzysztofa Zanussiego
- Rękopis znaleziony w Saragossie Wojciecha Jerzego Hasa
- Salto Tadeusza Konwickiego
- Ostatni dzień lata Tadeusza Konwickiego, Jan Laskowski
- Vabank i Vabank II czyli riposta Juliusza Machulskiego
- Zaduszki Tadeusza Konwickiego
- Wesele Andrzeja Wajdy
- Trzeba zabić tę miłość Janusza Morgensterna
- Do widzenia, do jutra... Janusza Morgensterna

KS
sfp
Ostatnia aktualizacja:  8.12.2011
Zobacz również
Gwiazda tygodnia - Katie Holmes
Box Office. Gorączka wysyłania listów do M. trwa
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll