PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  4.11.2011

Od 4 listopada najmłodsi widzowie mogą już oglądać film w kinach, projekt pod wieloma względami rekordowy. 

Projekt filmu powstawał na fali przygotowań do roku chopinowskiego. Twórcy oskarowego "Piotrusia i wilka" rozpoczęli przygotowanie nowego projektu od muzyki i pozyskali dla niego Lang Langa, światowej sławy wizrtuoza fortepianu, który okazał się wielbicielem animacji.

Film pokazuje historię Ani, która chce uciec z warszawskiego mieszkania cioci do Londynu, dokąd wyjechał ukochany tata. Niespodziewanie znajduje stary fortepian, który zmienia się magiczny pojazd latający. Na jego pokładzie Ania i jej wścibski kuzyn Chp Chop wyruszają na poszukiwanie taty dziewczynki, odwiedzając najpiękniejsze miasta Europy. Podróży towarzyszy muzyka Chopina.


Kadr z filmu "Latająca maszyna", fot. Kino Świat

"Latająca maszyna" w reżyserii Martina Clappa, Doroty Kobieli, Geoffa Lindseya i Marka Skrobeckiego to największa w tym roku produkcja animowana w Europie i pierwsze przedsięwzięcie na taką skalę w historii produkcji filmowej w Polsce i na świecie. Nie było jeszcze tak skomplikowanego obrazu pod względem łączenia technik : animacja lalkowa, zdjęcia aktorskie, animacja 2D, CG. Aby mógł powstać zbudowano w Łodzi plan filmowy o powierzchni 10.000 metrów kwadratowych, na nim rusztowanie i mechanizm do poruszania latajacą maszyną, zaangażowano ponad 200 animatorów, specjalistów od efektów specjalnych, plastyków tworzących scenografię, lalki i kostiumy. Znaleźli się wśród nich najlepsi specjaliści z branży na świecie.

Producentem filmu jest firma BreakThru Films, odpowiedzilana za sukces oskarowy "Piotrusia i wilka", której założycielem jest Hugh Welchman. Budżet "Latajacej maszyny" wyniósł 36 milionów złotych - dla porównania"1920. Bitwa warszawska kosztowała niecałe 30 -  z czego połowę stanowi udział strony polskiej, w tym 6 milionów łącznie przeznaczył na projekt PISF i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pozostałe środki pochodziły między innymi  z Telewizji Polskiej, firm Canał+ Cyfrowy oraz Media SKOK. W powstawaniu filmu uczestniczyło 15 koproducentów z sześciu krajów. Jest to pierwsza polsko-chińska koprodukcja animowana w historii, jej premiera miała miejsce 30 sierpnia 2011 w Pekinie.


Kadr z filmu "Latająca maszyna", fot. Kino Świat

Film pokazano dotychczas na 33 festiwalach, na kolejnych 20 został już zaproszony. Sprzedano go do 26 terytoriów, w tym do Chin, Indii, Indonezji, Wietnamu, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii. Trwają negocjacje w sprawie sprzedaży filmu do kolejnych 12 krajów.

Równolegle do "Latającej maszyny" producenci zrealizowali kolekcję 14 krótkich etiud animowanych do etiud Chopina. Ich autorami są reżyserzy z Polski, Norwegii, Anglii, Francji, Wenezueli i Chin. Filmy powstały w najróżniejszych technikach animacyjnych, cztery z nich zrealizowano w łódzkim studiu w technice 3D. "Mały listonosz" w reżyserii Doroty Kobieli, współreżyserki "Latajacej maszyny", to pierwszy na świecie film zrealizowany w technice animacji malarskiej 3D na świecie, już nagradzany na festiwalach. Przejmująco opowiada historię małego harcerza, który niósł pocztę podczas Powstania Warszawskiego. Pozostałe filmy to " Skrzaty fortepianu" w reżyserii Magdaleny Osińskiej, "Strach na wróble", wykorzystujący malarstwo Jerzego Dudy Gracza, w reżyserii Przemysława Anusiewicza i Marka Skrobeckiego, współreżysera "Latajacej maszyny", oraz "Chomiki" w reżyserii Adama Wyrwasa. Producenci zapowiedzieli chęć dołączania etiud do pokazów "Latajacej maszyny".

 

KS
Kino Świat/
Ostatnia aktualizacja:  4.11.2011
Zobacz również
Gwiazda tygodnia - Keira Knightley
Box Office. Niespodzianka Jima Sheridana
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll