PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Jeden z najbardziej niezwykłych filmów ostatnich lat – „Crulic – droga na drugą stronę” trafi do kin 1. grudnia. Jest to animowana opowieść o tragicznej historii rumuńskiego aresztanta Claudiu Crulica.

"Droga na drugą stronę", animowany dokument z elementami fikcji, dotyczy wydarzeń z lat 2007-2008, które rozegrały się w Krakowie. We wrześniu 2007 r. do krakowskiego aresztu trafił 33-letni Claudiu Crulic. Był podejrzany o kradzież sędziemu portfela i pieniędzy z bankomatu. W areszcie odmówił przyjmowania jedzenia i 18 stycznia 2008 r. zmarł w szpitalu na zapalenie płuc i mięśnia sercowego.  Film zrealizowała reżyserka z Rumunii, Anca Damian. Postać rumuńskiego mężczyzny potraktowała jako "uniwersalny symbol buntu, straceńczej walki jednostki z systemem i niemożliwej do zaspokojenia żądzy wolności".


Crulic. Droga na drugą stronę, fot. WFF

Film prezentowany był w październiku na Warszawskim Festiwalu Filmowym, gdzie otrzymał wyróżnienie. Portalfilmowy.pl rozmawiał z reżyserką niezwykłego filmu. - Jedyna osoba, która znała tę historię, nie żyje. Spróbowałam wyobrazić ją sobie z jego punktu widzenia. Jeśli słyszysz, że ktoś ogłosił strajk głodowy w więzieniu, to trudno Ci się identyfikować z taką postacią – mówiła Anca Damian. - Ale gdy słyszysz jego historię opowiadaną w pierwszej osobie, to już co innego.  (...) Chcę powiedzieć coś więcej niż to, że jacyś  ludzie są winni. Oczywiście można powiedzieć, że ludzie związani z tą sprawą, są bardziej winni niż inni. Niemniej było więcej osób, które wiedziały o sprawie i nic nie zrobiły i ta lista jest długa. Jeśli stoisz, przyglądasz się i nic nie robisz, to też jesteś  winny. Dla mnie to było ważne, aby obudzić pragnienie dbania o innych, przejmowania się ludźmi, którzy są wokół nas

Polskim producentem "Crulica..." jest Arkadiusz Wojnarowski. Obraz był współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Fundację im. Ferdynanda Magellana oraz Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie ze środków budżetu Województwa Małopolskiego i Gminy Miejskiej. Autorem muzyki jest Piotr Dziubek. Postprodukcję dźwięku wykonano w podkrakowskiej wytwórni Alvernia Studios.

Animacja była już prezentowana m.in. na tegorocznym festiwalu filmowym w Locarno w Szwajcarii, gdzie zdobyła specjalne wyróżnienie, a także na Warszawskim Festiwalu Filmowym.

 


WRÓB
PAP / informacja własna
Ostatnia aktualizacja:  29.11.2011
Zobacz również
Literatura i film na Conrad Festival
Widok pustego balkonu. Wywiad z Nanni Morettim
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll