PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU

Bohaterowie filmu "Jutro będzie lepiej" -  trzej mali bezdomni chłopcy, mieszkający na dworcu kolejowym w jednym z rosyjskich miast - ruszają na poszukiwanie lepszego życia, przeżywając przy tym wiele przygód.

Film jest wspólną produkcją Polski i Japonii. Dorota Kędzierzawska wyreżyserowała go na podstawie własnego scenariusza. "Podobno ta historia wydarzyła się naprawdę" - opowiadała później reżyserka. "O wszystkim dowiedziałam się przypadkiem od znajomej, po powrocie z wakacji" - wspominała. "Nie wiem, czy chłopców było dwu, czy trzech. Nie wiem, czy byli braćmi. Nie wiem, czy uciekali po raz pierwszy, czy kolejny. Nie wiem, co spotkało ich po drodze. Wiem tylko, że chcieli coś w swoim życiu zmienić" - powiedziała Kędzierzawska.


Kadr z filmu "Jutro będzie lepiej", fot. Kid film

"Wiem, że dobrzy i źli ludzie są wszędzie, a przypadek i zbieg okoliczności często ważą o naszym życiu. Wiem, że wielu z nas ma nadzieję, że gdzieś tam jest lepiej, inaczej, piękniej. Gdziekolwiek miałoby to być... Wiem też, że póki będziemy marzyć, wierzyć i mieć nadzieję na rzeczy niemożliwe, póty w tym wszystkim, co nas otacza znajdujemy jakiś sens, a nam samym - udaje się unieść choć trochę nad ziemią i tym, co zwyczajne, nędzne, a czasem po prostu nudne" - przekonuje reżyserka.

Oprócz jednego epizodu, wszystkie postaci w filmie "Jutro będzie lepiej" są grane przez amatorów, debiutantów, którzy po raz pierwszy stanęli przed kamerą. Zadebiutował w nim  wokalisty i kompozytora Stanisława Soyki, który wcielił się w filmie w postać policjanta.

Główni bohaterowie to chłopcy Pietia, Wasia i Liapa. W filmie grają ich nowo odkryci dziecięcy aktorzy: Oleg Ryba, Jewgienij Ryba i Akhmed Sardalow. Opowiadając o kompletowaniu obsady, reżyserka podkreślała: "Wiadomo było, że w tym filmie najważniejsze są dzieci. Dzieci mówiące płynnie po rosyjsku". "Najstarszego, Akhmeda, udało nam się wyłowić spośród wielu dzieci mieszkających w polskich ośrodkach dla uchodźców. Jest Czeczenem, trochę się jąka - jak Liapa, którego zagrał.

Dwójkę młodszych chłopców - to scenariuszowi i prawdziwi bracia - znaleźliśmy, po długich poszukiwaniach, w Dniepropietrowsku na Ukrainie" - wspominała Kędzierzawska.

Zdjęcia do filmu realizowano w 2008 r. Ich autorem jest znany operator Artur Reinhart.

Dorota Kędzierzawska wspomina: "Po serii trwających prawie pół roku dokumentacji postanowiliśmy wszystkie zdjęcia zlokalizować w Polsce północno-wschodniej. Urokliwe cerkwie znaleźliśmy w Jacznie i Gródku, chłopcy "wędrowali"  w okolicach Suwałk, Wiżajn, Żytkiejm, Puńska, a także w okolicach Białegostoku". "Tylko w samej końcówce zdjęć przenieśliśmy się bliżej Torunia. Przepiękny, i strasznie zaniedbany, dworzec kolejowy znaleźliśmy w Aleksandrowie Kujawskim, a w przyległym do niego budynku, kiedyś należącym pewnie do dyrekcji stacji kolejowej, udało nam się umiejscowić nasz komisariat policji" - opowiada dalej reżyserka.

Dorota Kędzierzawska (ur. 1957 w Łodzi) ma już w reżyserskim dorobku wysoko ocenione i nagradzane filmy: "Koniec świata" (1988, m.in. Nagroda FIPRESCI na festiwalu w Mannheim), "Diabły, diabły"(1991, m.in. wyróżnienie Young Film Makers Jury w Cannes), "Wrony" (1994, m.in. Nagroda Specjalna Jury i Nagroda Dziennikarzy na festiwalu w Gdyni), "Nic" (1998, znów sukces w Gdyni - m.in. Nagroda Specjalna Jury i Nagroda Dziennikarzy), "Jestem" (2005, m.in. wyróżnienie Jury Młodych na Międzynarodowym na festiwalu w Berlinie) oraz "Pora umierać" z Danutą Szaflarską w roli głównej (2007, m.in. Nagroda Dziennikarzy w Gdyni).


Dorota Kędzierzawska i Artur Reinhart z braćmi Rybami, fot. Akpa

Film "Jutro będzie lepiej" zdobył już nagrody na Festiwalu w Berlinie w sekcji "Grand Prix Deutsches Kinderhilfswerk" oraz Peace Film,  Dorota Kędzierzawska zostałą uhonorowana Nagrodą Specjalną na Festiwalu Reżyserii Filmowej w Świdnicy, a Artur Reinhart nagrodą za zdjęcia na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia" w Wrześni.   

 

 

KS
pap
Ostatnia aktualizacja:  31.10.2011
Zobacz również
"Ucieczka Logana" raz jeszcze z Goslingiem
Reżyser zdradza tajemnice „Wyjazdu integracyjnego”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll