PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  26.10.2011

Starsi widzowie z łezką w oku wspominają seanse kinowe, które poprzedzane były dodatkiem dokumentalnym lub animowanym. Tym bardziej cenna jest inicjatywa firmy Spectator, która postanowiła – wbrew aktualnym tendencjom rynkowym – promować świetne polskie filmy młodych artystów.

Zaczęło się od festiwalu "Dwa Brzegi", który kładzie szczególny nacisk na swój program krótkometrażowy:  - Zależy nam na odnowieniu dawnego zwyczaju prezentowania przed filmami pełnometrażowymi krótkich form wszystkich gatunków – fabuł, dokumentów, animacji i filmów eksperymentalnych. Dzięki temu bowiem młodzi twórcy mają możliwość zaistnienia w masowym obiegu filmowym – deklarują organizatorzy. W 2011 roku, dzięki współpracy ze Spectatorem, udało się zrobić krok dalej. Spośród prezentowanych filmów konkursowych Spectator wybrał bowiem te, które zostaną przez niego wprowadzone do dystrybucji kinowej w Polsce. Jedną z wyróżnionych produkcji jest "Noise" Przemysława Adamskiego z muzyką Grzegorza Mańko. Film powstał w Studiu Munka, działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

Bohater niezwykłej animacji  Adamskiego słyszy niepokojące odgłosy zza ściany. Jego umysł – a w filmie ręka reżysera animatora – podsuwa mu różne obrazy, nierzadko makabryczne. Czy w mieszkaniu obok rozgrywa się krwawy dramat?

Kadr z filmu "Noise" Przemysława Adamskiego, fot. Studio Munka/SFP

Film jest grą wyobraźni prowokowanej dźwiękiem. Muzykę do filmu skomponował Grzegorz Mańko, w ścieżce dźwiękowej wykorzystano także nagranie improwizacji Tomasza Stańko na trąbce, on sam pojawia się również na moment w filmie. Marek Poznerowicz, prezes firmy Spectator, w wywiadzie dla "Stopklatki"  tak uzasadniał wybór animacji: "Zafascynowała nas pomysłowość artysty, który pokazał, w jaki sposób działa ludzka wyobraźnia pobudzona dźwiękami z zewnątrz, jakie obrazy może kreować nasz umysł. Animacja wpisuję się ponadto w tematykę filmu ‘Klatka’, do którego szukaliśmy ciekawego krótkiego metrażu. Tutaj również bohater jest świadkiem odgłosów dochodzących z mieszkania obok, a jego umysł zaczyna tworzyć obrazy nie zawsze mające coś wspólnego z rzeczywistością. Uznaliśmy, że film musi trafić do szerszej publiczności."

Przemysław Adamski, absolwent gdańskiego ASP, grafik, projektant, autor licznych teledysków (oraz sporej kolekcji nagród za nie) nie ukrywa swojej radości: - Nagroda na "Dwóch Brzegach" była dla mnie zaskoczeniem. To fantastyczna nagroda, tak rzadko zdarza się, by krótki film animowany był dystrybuowany w kinach.

Reżyser przyznaje, że zaskoczony był podobieństwami scenariuszowymi obu filmów. Tym bardziej, że przystępując do realizacji filmu, myślał przede wszystkim o formie, stylu, wartościach artystycznych, fabuła miała dla niego charakter drugorzędny. - Staraliśmy się z Katarzyną Kijek, współautorką scenariusza, "iść pod wiatr",  stworzyć eksperyment, bawić się formą.  Wątek kryminalny został dopisany później, aby spiąć całość filmu – mówi reżyser.

Zamknięcie bohatera "Noise" w czterech ścianach, wrażenie klaustrofobii,  łączenie animacji tradycyjnej z filmem aktorskim – to wszystko przywodzi na myśl "Tango" Zbigniewa Rybczyńskiego, film uhonorowany w 1982 roku Oscarem dla najlepszej animacji.  - Porównanie z "Tangiem" mi schlebia – mówi Adamski. - Nie szukałem korelacji, nie nawiązywałem do "Tanga" bezpośrednio,  ale szkoła Rybczyńskiego jest mi bliska. Ja też poszukuję eksperymentu, chcę robić coś nowego, innego.

"Noise" wraz z fabularną "Klatką" w reż. Johana Lundborga i Johana Storma wchodzi do kin 28 października.

WRÓB
Informacja własna
Ostatnia aktualizacja:  26.10.2011
Zobacz również
Polska muzyka do "Gabinetu Doktora Caligari"
Box office. Baby są... ciągle najlepsze
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll