PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W środę 2 marca, podczas spotkania Nominowanych do Polskich Nagród Filmowych 2016 zostało ogłoszone nazwisko pierwszego laureata Orłów 2016, dorocznych nagród Polskiej Akademii Filmowej.
Tegorocznym Laureatem Nagrody za Osiągnięcia Życia został Janusz Gajos, wybitny aktor filmowy i teatralny, pasjonat fotografii. Na spotkaniu z widzami przy okazji Przeglądu Orłów 2016 w warszawskim kinie Iluzjon przyznał, że tylko raz wziął udział w castingu. - To było wtedy, gdy zdobyłem rolę blond bohatera – żartował. Wspominany „blond bohater” to oczywiście Janek Kos z serialu „Czterej pancerni i pies” (1966-1970), który przyniósł Januszowi Gajosowi wielką popularność. Od tamtego czasu regularnie występował na wielkim ekranie, w telewizji i na deskach teatrów, m.in. w „Człowieku z żelaza” Andrzeja Wajdy (1981), „Przesłuchaniu” Ryszarda Bugajskiego (1982), serialu „Alternatywy 4” (1983-1986) oraz „Ucieczce z kina Wolność” Wojciecha Marczewskiego (1990). Aktor w tegorocznej edycji Orłów jest także nominowany w kategorii Najlepsza Główna Rola Męska za film "Body/Ciało". W przeszłości już dwukrotnie odbierał Orła w tej kategorii – za filmy "Jasminum" w 2007 i "Układ zamknięty" w 2014 roku. Janusz Gajos to także laureat Orła w kategorii Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska za film "To ja, złodziej" Jacka Bromskiego w 2001 roku.

Nagroda za Osiągnięcia Życia przyznawana jest od pierwszej edycji Orłów, czyli od 1999 roku. Dotychczasowymi zwycięzcami w tej kategorii byli: Wojciech Jerzy Has (1999), Andrzej Wajda (2000), Stanisław Różewicz (2001), Tadeusz Konwicki (2002), Roman Polański (2003), Kazimierz Kutz (2004), Jerzy Kawalerowicz (2005), Jerzy Hoffman (2006), Witold Sobociński (2007), Janusz Morgenstern (2008), Jerzy Wójcik (2009), Jerzy Stefan Stawiński (2010), Tadeusz Chmielewski (2011), Janusz Majewski (2012), Danuta Szaflarska (2013), Kazimierz Karabasz (2014) i Franciszek Pieczka (2015).

Wśród Nominowanych, którzy wzięli udział w konferencji byli między innymi:
- Janusz Majewski - nominowany do Orła 2016 w kategorii Najlepszy Film za film "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy"
- Jerzy Skolimowski - nominowany do Orła 2016 w kategorii Najlepszy Scenariusz i Najlepsza Reżyseria za film "11 minut"
- Kinga Dębska - nominowana do Orła 2016 w kategorii Najlepszy Scenariusz i Najlepszy Film za film "Moje córki krowy" oraz w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny za film "Aktorka"
- Gabriela Muskała - nominowana do Orła 2016 w kategorii Najlepsza Główna Rola Kobieca za film "Moje córki krowy"
- Janusz Gajos - nominowany do Orła 2016 w kategorii Najlepsza Główna Rola Męska za film "Body/Ciało"
 - Maciej Stuhr - nominowany do Orła 2016 w kategorii Najlepsza Główna Rola Męska za film "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy"
- Wojciech Pszoniak - nominowany do Orła 2016 w kategorii Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska za film "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy"
- Magnus von Horn - nominowany do Orła 2016 w kategorii Odkrycie Roku i Najlepsza Reżyseria za film "Intruz"
- Justyna Suwała - nominowana do Orła 2016 w kategorii Odkrycie Roku za film "Body/Ciało"
- Patryk Vega - nominowany do Orła 2016 w kategorii Najlepszy Filmowy Serial Fabularny za serial "Służby specjalne"

Podczas uroczystego spotkania Nominowani odebrali dyplomy nominacyjne a Dariusz Jabłoński, pomysłodawca Orłów i Prezydent Polskiej Akademii Filmowej, wręczył im zaproszenia do członkostwa do Polskiej Akademii Filmowej oraz Europejskiej Akademii Filmowej. Przyjęcie zaproszenia do EFA daje prawo głosowania na Europejskie Nagrody Filmowe oraz udziału w całorocznej działalności Europejskiej Akademii Filmowej.

Zarówno przy nominacjach, jak też przy ogłoszeniu laureatów Orłów, nazwiska wyróżnionych i nagrodzonych twórców są tajne do momentu oficjalnego, publicznego otwarcia kopert z wynikami, za których wiarygodność i poufność osobiście odpowiadają dwaj Partnerzy PwC, Krzysztof Szułdrzyński i Piotr Wyszogrodzki. Wiodąca na świecie firma doradcza PwC, która od ponad 80 lat nadzoruje głosowanie na Oscary, od chwili powstania Polskich Nagród Filmowych odpowiada za tajność, rzetelność i poufność głosowania członków Polskiej Akademii Filmowej.

Polskie Nagrody Filmowe powstają przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Sponsorami Orłów 2016 są firmy: Apart, Albert Riele, Studio Produkcyjne Orka, Regent Warsaw Hotel, Bobbi Brown, Jean Louis David, Lexus Wola, firmy Lloyd i Mokate, kancelaria Radwan Rohrenschef, Minds of Hope oraz Faktoria Win.

Głównym partnerem medialnym jest Program TVP2 oraz Grupa Wirtualna Polska, Twój Styl, Pani, Show, Grazia, Film&Kamera TV, agencja East News oraz TOK FM. Wsparcia organizacyjnego udziela Krakowska Fundacja Filmowa, a listę filmów kandydujących do Orłów przygotowuje boxoffice.pl.

Tegoroczna edycja Orłów odbywa się pod honorowym patronatem wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pana prof. dr hab. Piotra Glińskiego. Gala Polskich Nagród Filmowych Orły 2016 odbędzie się w poniedziałek, 7 marca, w Teatrze Polskim w Warszawie i będzie transmitowana przez Program 2 TVP. Początek relacji o godzinie 21.50.

Szczegółowe informacje i regulamin Polskich Nagród Filmowych Orłów dostępne są na stronie www.pnf.pl.


AK
Orły
Ostatnia aktualizacja:  2.03.2016
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Piotr Dumała: Do dziś spełniam swoje dziecinne marzenia
Pięć nominacji do Oscara dla Polaków
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll