PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  15.01.2015
"Ida" z nominacją za zdjęcia i Najlepszy Film Zagraniczny, "Nasza klątwa" i "Joanna" w kategorii Najlepszy Film Krótkometrażowy oraz Anna Biedrzycka-Sheppard za najlepsze kostiumy do filmu "Czarownica".
  Nominacje ogłoszono 15 stycznia 2015 roku o godzinie 14.30 czasu polskiego. Po tym jak "Ida" Pawła Pawlikowskiego otrzymała pięć statuetek Europejskiej Akademii Filmowej, anglojęzyczne media były zgodne, twierdząc, że teraz przyjdzie również nominacja do Oscara. Tymczasem "Ida" znów zaskakuje i otrzymuje aż dwie nominacje - za piękne czarno-białe zdjęcia Łukasza Żala i Ryszarda Lenczewskiego oraz za Najlepszy Film Zagraniczny. W tej kategorii będzie rywalizować z "Lewiatanem" Andrieja Zwiagincewa, który ostatnio zdobył Złote Globy w tej konkurencji.

Amerykańska Akademia Filmowa doceniła również dwa kameralne polskie dokumenty nominując je w kategorii Najlepszy Dokument Krótkometrażowy. Pierwszym z nich jest "Nasza klątwa" Tomasza Śliwińskiego - etiuda studencka, zrealizowana w Warszawskiej Szkole Filmowej, stanowiąca osobistą wypowiedź reżysera, który wraz z żoną musi zmierzyć się z bardzo rzadką, nieuleczalną chorobą ich nowonarodzonego dziecka – Klątwą Ondyny (Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hipowentylacji, CCHS). Mały Leo podczas snu przestaje oddychać i wymaga dożywotniego wspomagania czynności oddechowych za pomocą respiratora.


Drugi film nominowany w kategorii Najlepszy Dokument Krótkometrażowy to "Joanna" Anety Kopacz, jeden z najbardziej nagradzanych dokumentów ostatniego roku. Film zdobył dotychczas ponad 20 nagród i był pokazywany na ponad trzydziestu festiwalach na całym świecie. Wśród nich są m.in.: Nagroda dla Najlepszego Krótkometrażowego Filmu Dokumentalnego w Palm Springs, Silver Eye w Jihlavie, Nagroda Jury Młodzieżowego w Lipsku, Wyróżnienie Specjalne Jury na DocsBarcelona, Nagroda Publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym i wiele innych. "Joanna" to porażający portret kobiety z chorobą nowotworową. Swojemu synkowi obiecała, że zrobi wszystko, aby być z nim jak najdłużej.  Dla Jasia prowadzi blog, w którym opisuje ich codzienność – prosto i trafnie. Sam blog staje się dla wielu czytelników inspiracją do uważnego i szczęśliwego życia. Warto dodać, że autorem zdjęć do "Joanny" jest nominowany do Oscara za "Idę" - Łukasz Żal.

- Nominacja do Oskara to znacznie więcej, niż kiedykolwiek oczekiwałam. Brzmi tak surrealistycznie, że aż niewiarygodnie – mówiła Aneta Kopacz po otrzymaniu informacji o nominacji. - Od początku realizowałam skromny film o tym, co najprostsze i – dla mnie - najpiękniejsze zarazem. W pocie czoła, bez wystarczających środków, ale za to z wielką pasją i zaangażowaniem. Nie mając nawet pewności, czy film w ogóle powstanie. W każdej chwili bowiem moja bohaterka mogła powiedzieć „dość kręcenia”. To było jej święte prawo. Film powstał, objechał świat, zdobył mnóstwo nagród, dla wielu widzów stał się bardzo ważny. A dzisiaj jest na samym szczycie. Dziękuję wszystkim wspaniałym ludziom, z którymi miałam szczęście pracować. Szczególnie dziękuję Joannie i jej rodzinie, że podzielili się ze mną kawałkiem swojego życia. To nasz wspólny sukces – dodaje reżyserka.

Nominację w kategorii Najlepsze Kostiumy za film "Czarownica" Roberta Stromberga zdobyła również Polka pracująca w Hollywoood, wieloletnia członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich - Anna Biedrzycka-Sheppard. To już jest jej trzecia nominacja po "Liście Schindlera" Stevena Spielberga  i "Pianiście" Romana Polańskiego.

Zwycięzców poznamy 22 lutego 2015 roku.
AK
SFP/ Wajda Studio
Ostatnia aktualizacja:  15.01.2015
Zobacz również
fot. Solopan
Orły 2016 – Janusz Gajos laureatem Nagrody za Osiągnięcia Życia
Jest już polski plakat "Nimfomanki"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll