PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Dolnośląskie Centrum Filmowe przypomni w październiku Tadeusza Różewicza i Stanisława Lenartowicza, twórców związanych z regionem.

1 października 2011 roku rozpocznie się przegląd filmów „Scenarzysta Tadeusz Różewicz”, przygotowany z okazji 90. urodzin autora „Kartoteki”. W czasie dziewięciu dni DCF pokaże filmy zrealizowane na podstawie scenariuszy,  które powstały w latach 1956 - 1975. Tadeusz Różewicz był ich twórcą lub współautorem. Ich reżyserem był Stanisław Różewicz (1924-2008), młodszy brat Tadeusza, wybitny polski reżyser filmowy. Filmy te są obecnie wysoko cenione, mimo że w chwili premier nie miały szerokiej dystrybucji. Obecnie wracają na DVD. 

Podczas przeglądu zostanie pokazanych 10 filmów kinowych - Trzy Kobiety, Miejsce na ziemi, Głosy z tamtego świata, Samotność we dwoje, Opadły liście z drzew, Piekło i niebo, Echo, Szklana kula, Drzwi w murze, Świadectwo urodzenia (będzie specjalny, bezpłatny pokaz dla szkół 4 października o godz. 10.00; pokazy w dniu rozpoczęcia przeglądu i w dniu 90. urodzin Tadeusza Różewicza będą również bezpłatne). Na pozostałe seanse bilety są w cenie: 6 zł. Przeglądowi towarzyszyć będzie publikacja z tekstami Stanisława i Tadeusza Różewiczów.


Organizatorem przeglądu jest Odra-Film, która uzyskała wsparcie finansowe od Samorządu Wrocławia, Filmoteki Narodowej i Studia Filmowego TOR.

W dniach 21 – 27 października zostanie przypomniana twórczość zmarłego przed rokiem Stanisława Lenartowicza, jednego z twórców szkoły polskiej, autora "Zimowego zmierzchu", "Giuseppe w Warszawie" i "Czerwonego i zlotego", reżysera przez całe twórcze życie związanego z Wrocławiem i tutejszą Wytwórnią Filmów Fabularnych, w której zrealizował prawie wszystkie swoje filmy.

27 października odbędzie się dyskusja panelowa na temat twórczości Lenartowicza z udziałem znanych filmoznawców. Przedstawiona wówczas zostanie   monografia zbiorowa "Stanisław Lenartowicz. Twórca osobny" pod redakcją Andrzeja Dębskiego i Rafała Bubnickiego. Wśród autorów jest grupa młodych wrocławskich autorów, którzy spoglądają na dziesięć filmów Lenartowicza z perspektywy pierwszej dekady XXI wieku. Publikacja będzie zawierała także wybór recenzji z filmów i najciekawsze wywiady, których udzielił mediom. Panel dyskusyjny ma mieć podobny temat (wezmą w nim udział m. in. autorzy książki), ale podobnie jak książka, będzie opowiadał o Lenartowiczu jako niezwykłej osobowości – żołnierzu wileńskiej AK,  zesłańcu do Rosji, nauczycielu młodych twórców (m. in. Waldemara Krzystka).
Projekt "Stanisław Lenartowicz. Twórca osobny" adresowany jest do szerokiej grupy odbiorców. Do udziału w panelu i spotkaniu z gośćmi ze świata filmu i kultury oraz współpracownikami Stanisława Lenartowicza zaproszeni są wszyscy miłośnicy kina.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, ograniczony jedynie ilością miejsc.

Organizatorem projektu „Stanisław Lenartowicz. Twórca osobny” jest Odra–Film, przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej,Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu.

Ostatnia aktualizacja:  17.09.2011
Zobacz również
Najbardziej zmysłowy Winterbottom w Toronto
"Róża" wzrusza widzów na festiwalu w Toronto
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll