PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Już na początku września do polskich kin wejdą "Ci, którzy żyją i umierają", dramat austriackiej reżyserki Barbary Albert. Autorem zdjęć jest Bogumił Godfrejów.

Od 6 września w polskich kinach pojawi się polsko-austriacko-niemiecka koprodukcja pod tytułem "Ci, którzy żyją i umierają" - autobiograficzna podróż do świata rodzinnych tajemnic. Film przed dwoma laty wyreżyserowała Austriaczka Barbara Albert, a za zdjęcia, które był realizowane m.in. w Warszawie, odpowiedzialny był polski operator Bogumił Godfrejów.


Kadr z filmu "Ci, którzy żyją i umierają". Fot. Vivarto.

Film "Ci, którzy żyją i umierają" powstał przy współudziale Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Jego światowa premiera odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian. Obraz Barbary Albert podejmuje temat drugiego  i trzeciego pokolenia sprawców Holocaustu. Młodych ludzi, którzy żyjąc w epoce dalekiej od wojennych czasów, nie mogą i nie chcą wyprzeć się historii swojego kraju.
 

Anna Fischer w filmie "Ci, którzy żyją i umierają". Fot. Vivarto.

Bohaterką filmu jest 25-letnia Sita (Anna Fischer). Dziewczyna mieszka w Berlinie, studiuje, ma pracę w programie telewizyjnym, oczekuje wiele od życia. Jej ojciec z drugą żoną i synkiem mieszka w Wiedniu. Sita świętuje z nimi 95. urodziny ukochanego dziadka, gdy w mieszkaniu ojca znajduje zdjęcie dziadka w mundurze SS. Wbrew woli ojca  zaczyna badać historię rodziny. Wyrusza w podróż nie tylko w przeszłość swoich najbliższych podczas drugiej wojny światowej, ale także w otchłań współczesnego społeczeństwa. Wyprawa z Berlina do Wiednia, Warszawy i Rumunii będzie drogą do samopoznania i odkrywania własnej tożsamości, odpowiedzialności i nadziei.

"Ci, którzy żyją i umierają" nie jest pierwszym zagranicznym filmem w operatorskim dorobku Bogumiła Godfrejówa. W swojej filmografii ma również takie tytuły jak"Światła" (ze Zbigniewem Zamachowskim w jednej z ról) oraz "Dom na weekend" - oba zrealizowany wespół z niemieckim reżyserem Hansem-Christianem Schmidem czy też dramat Christopha Starka "Tabu - Es ist die Seele ein Fremden auf Erden". Głośno zrobiło się o nim dzięki współpracy ze Sławomirem Fabickim najpierw przy nominowanym do studenckiego Oscara dramacie "Męska sprawa", a później przy "Z odzysku". Za drugi z wymienionych filmów na FPFF w Gdyni otrzymał Złote Lwy za zdjęcia.


MZ
Vivarto
Ostatnia aktualizacja:  13.08.2013
Zobacz również
Polski plakat i zwiastun "Kongresu" wg Lema
Tymon i jego drużyna
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll