PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  22.05.2013
Weekend 17 – 19 maja przyniósł długo oczekiwaną premierę filmu „Wielki Gatsby” w reżyserii Baza Luhrmanna. Wynik jaki osiągnęła produkcja w naszym kraju jednak rozczarowuje.

Film z Leonardo DiCaprio, Carey Mulligan i Tobey Maguirem pojawił się w polskich kinach w sile aż 208 kopii. W związku z tym wynik otwarcia na poziomie 49 960 osób należy ocenić jako słabe (wraz z pokazami przedpremierowymi na koncie filmu znajduje się 54 tysięcy widzów). Postawa filmu na podstawie powieści F. Scotta Fitzgeralda dużo lepsza jest u naszych sąsiadów. W polskich kinach średnia widzów na kopię wyniosła zaledwie 240 osób. Bez wątpienia na taką sytuację duży wpływ miała piękna słoneczna pogoda. Podczas gdy u nas wyniki obrazu o milionerze Jayu Gatsbym pozostawiają spory niedosyt, film stał się sporym przebojem w USA. W ciągu dziesięciu dni dystrybucji zarobił tam aż 90 milionów dolarów.


Kadr z filmu "Wielki Gatsby", fot. Warner. 


Frekwencja w weekend 17 – 19 maja stopniała ponad dwukrotnie w porównaniu do ubiegłego tygodnia. Przed srebrnymi ekranami zasiadło zaledwie 208 325 widzów. Słaba postawa „Wielkiego Gatsby’ego” w połączeniu z ogromnymi spadkami widowni na starszych tytułach i mamy efekt.


Pierwsze miejsce w zestawieniu obronił "Iron Man 3" Shane’a Blacka. Film z Robertem Downeyem jr. zgubił jednak blisko 67 procent widzów. W związku z tym na marvelowską superprodukcję przyszło już tylko 66 122 osób. Trzecia odsłona Tony’ego Starka, mimo wszystko już zapracowała na znakomity – jak na tego typu produkcję – wynik: 389 tysięcy widzów. Wynik uzyskany przez „Avengersów” raczej zostanie pokonany i "Iron Man 3" powinien się stać najpopularniejszym tytułem wprowadzonym do polskich kin przez firmę Marvel.


Spośród wszystkich tytułów w czołowej dziesiątce, najniższy spadek oglądalności – chociaż i tak wysoki, bo wynoszący 58 procent – osiągnął polski dramat „Oszukane”. Obraz  Marcina Solarza z Arturem Żmijewskim i Katarzyną Herman w rolach głównych obejrzało jeszcze 43 619 osób. W sumie, na koncie produkcji znajduje się już bardzo przyzwoita widownia – 207 tysięcy osób.


Ostatnim filmem, który przyciągnął widownię powyżej 10 tysięcy widzów jest animacja "Mambo, Lula i piraci", która sprzedaje się bardzo przeciętnie. W drugi weekend wyświetlania obejrzało ją 11 665 osób, w sumie, po 10 dniach wyświetlania – skromne 54 tysięcy widzów.


W dziesiątce znalazła się jeszcze jedna premiera, szwedzki thriller Lasse Hallströma "Hipnotyzer". Film obejrzało na 70 kopiach jedynie 5 173 osób.


Inna premiera, której wyniki znamy, poradziła sobie jeszcze słabiej. "28 pokoi hotelowych" zobaczyło bowiem tylko 2128 osób na 30 kopiach.


Premiery od najbliższego piątku: animacja „Tajemnica zielonego królestwa”; kryminał z Ryanem Goslingiem i Bradleyem Cooperem„Drugie oblicze”; „Szybcy i wściekli  6” – kolejna część znanej serii filmów akcji; dramat Katarzyny Klimkiewicz „Zaślepiona”; thriller Francois Ozona „U niej w domu”; dramat wojenny „We mgle”; film fabularny „Po drugiej stronie snu”.

Paweł Zwoliński
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  12.12.2013
Zobacz również
Cinema City wprowadza technologię 4DX™
Zamecznik jakiego nie znacie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll