PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Od dziś w Cinema City w warszawskiej Arkadii najnowsze hollywoodzkie produkcje można oglądać w supernowoczesnej technologii 4DX™. Przygotowanie sali do jej wymogów kosztowało milion euro.

Filmy, które poza wzrokiem i słuchem, oddziałują także na inne nasze zmysły były dotąd domeną parków rozrywki. Efekty specjalne - ruchome fotele, wiatr, wodę, zapachy i światło - ilustrowały w nich wyprawy na dno oceanu, w głąb amazońskiej dżungli czy też w prehistoryczny świat dinozaurów. Teraz, dzięki nowoczesnej technologii koreańskiej firmy CJ Group, o tego typu atrakcje wzbogacone mogą być pokazy największych amerykańskich blockbusterów. Technologia 4DX™ miała swoją premierę w 2009 roku i od tego czasu wykorzystano ją już przy 69 hollywoodzkich produkcjach, w tym przy: "Avatarze", "Hobbicie", "Życiu Pi" i "Szklanej pułapce 5".Według Moshe J. Greidingera, Prezesa Zarządu i Dyrektora Generalnego Cinema City International, 4DX to technologia przyszłości a amerykańscy producenci już dziś zabiegają o to, by właśnie ich film został zaadaptowany do 4DX™. W tej chwili na świecie działa 40 sal wyświetlających filmy w tej technologii, zaś Warszawa jest trzecim miastem na świecie, w którym kino 4DX™ funkcjonować będzie pod szyldem Cinema City. W zeszłym roku uruchomiono pierwszy tego typu obiekt w Izraelu. Niedawno ruszyło kino w Budapeszcie, a równolegle z Warszawą startują także kina 4DX™ w Pradze i Sofii. Przystosowanie sali w C.H. Arkadia kosztowało milion euro.

Widzowie, którzy zdecydują się na seans w warszawskiej sali Škoda 4DX™ mogą liczyć na dodatkowe 24 rodzaje efektów specjalnych. Każdy fotel kinowy wyposażony jest w symulatory ruchu i porusza się w trzech płaszczyznach: Wznoszącej – pionowy ruch fotela, Falującej – boczny ruch fotela, Kołyszącej – drgający ruch do przodu i do tyłu, które współgrać mają z akcją na ekranie. W bogatym repertuarze efektów mających dostarczyć zmysłowych doznań znajdziemy m.in. wiatr, bańki mydlane, stroboskopy, mgłę, zapachy, ostre podmuchy powietrza i wodną bryzę.Za dodatkowe atrakcje trzeba będzie jednak odpowiednio zapłacić. Ceny biletów normalnych w zależności od dnia tygodnia i rodzaju seansu wahać się będą od 41 do 48 złotych. Poza weekendami dzieci, studenci i seniorzy liczyć mogą na zniżki - najtańszy bilet ulgowy kosztować będzie 36 zł. Na początek do obejrzenia w technologii 4DX będą "Szybcy i wściekli 6" oraz "Iron Man 3". Co ważne, najnowsze amerykańskie premiery pojawiać się mają na sali Škoda 4DX™ w tym samym dniu, co na zwykłych salach 2D i 3D.


Rafał Pawłowski
portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  22.05.2013
Zobacz również
Tournée odważnych filmów już w ten weekend
(Nie)Wielki Gatsby
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll