PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  15.05.2013
W ubiegły weekend na ekranach polskich kin zadebiutował długo oczekiwany dalszy ciąg przygód Tony’ego Starka. „Iron Man 3” przyciągnął przed ekrany 201,733 widzów. To jak dotychczas najlepszego otwarcie tego roku.

Film miał premierę już w czwartek, więc w sumie na koncie produkcji Shane’a Blacka znajduje się 235 tysięcy widzów. Biorąc pod uwagę postawę ekranizacji komiksów Marvela i DC, to olbrzymi sukces. Jest to najlepsze otwarcie filmu biorąc pod uwagę takie zestawienie. Dla przykładu, „Mroczny rycerz powstaje” Christophera Nolana w zeszłym roku przyciągnął w premierowy weekend 158 tysięcy osób, natomiast "Avengers" – 125 tysięcy widzów. O prawdziwym sukcesie można mówić, jeśli się porówna wynik nowego filmu z Robertem Downeyem jr. z poprzednimi częściami serii. "Iron Man" z 2008 roku przyciągnął w sumie zaledwie 133 tysięcy widzów do kin, natomiast na „Iron Mana 2” z 2010 roku wybrało się 200 tysięcy widzów. Sukces kolejnego filmu o przygodach Tony’ego Starka jest więc w naszym kraju bezdyskusyjny. Superprodukcja robi furorę także na świecie, gdzie na dzień dzisiejszy łączne wpływy wyniosły 950 milionów dolarów. Film pewnym krokiem celuje w czołową piątkę tytułów z największymi wpływami kinowymi…


Kadr z filmu "Iron Man 3", fot. Disney. 


Pojawienie się „Iron Mana 3” mocno poprawiło sytuację pod względem frekwencji. Przed ekranami zasiadło 436 614 osób, co jest najlepszym wynikiem od końca lutego.


Drugą premierą tego tygodnia, która może się pochwalić bardzo przyzwoitym otwarciem, jest polski dramat "Oszukane" w reżyserii Marcina Solarza. Film z Katarzyną Herman i Arturem Żmijewskim zanotował 98 887 sprzedanych biletów. Kolejny bardzo dobry rezultat osiągnięty przez rodzimą kinematografię.


Podium zestawienia zamyka również premierowy tytuł, duńska animacja "Mambo, Lula i piraci". Film jednak zawodzi w kinach, mimo że jest wyświetlany w olbrzymiej sile kopii – 175. Animację obejrzało na starcie jedynie 32 770 osób, a średnia widzów na kopię wyniosła 187.


Rozczarowująca jest także postawa najnowszego filmu Pedro Almodóvara, komedii "Przelotni kochankowie". Obraz z Penélope Cruz i Antonio Banderasem przyciągnął przed ekrany zaledwie 24 776 osób. Nie do takich wyników przyzwyczaiły nas film słynnego hiszpańskiego reżysera. Wcześniejszy film artysty, „Skóra, w której żyję” przyciągnęła przed ekrany w sumie 208 tysięcy widzów.


W związku z wysypem premierowych tytułów duże spadki widowni zanotowały kwietniowe premiery – "Układ zamknięty" Ryszarda Bugajskiego obejrzało jeszcze 15 641 (spadek o 55 procent) - w sumie 549 tysięcy widzów. Animację "Krudowie" zobaczyło jeszcze 14 611 osób, natomiast łącznie na koncie produkcji Dreamworks znajduje się widownia rzędu 524 tysięcy osób.


Pozostałe filmy osiągnęły widownię poniżej 10 tysięcy widzów. Wśród nich, znajduje się kolejna premiera, thriller Chan-wook Parka „Stoker”. Film z Nicole Kidman i Mią Wasikowską obejrzało skromne 6 101 osób. Dramat chilijsko-holenderski "Od czwartku do niedzieli" przyciągnął przed ekrany 166 osób na 10 kopiach.


Premiery od najbliższego piątku: melodramat „Wielki Gatsby” z Leonardo Di Caprio w roli głównej; niezależny dramat „28 pokoi hotelowych”; szwedzki thriller „Hipnotyzer”; amerykański dramat „Dla Ellen”; szwedzki melodramat „Pocałuj mnie”.

 

 

Paweł Zwoliński
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  12.12.2013
Zobacz również
Ostatni z wielkich w Hollywood. Fitzgerald i kino
Rekordowy "Iron Man 3" odsłania kulisy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll