PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  28.12.2012
Nowy Rok w tanecznym nastroju czyli Filmowy Karnawał w Kinie Iluzjon. W cyklu tym znalazło się ponad 25 tytułów, zarówno fabuł jak i dokumentów, których motywem przewodnim jest taniec i śpiew.

Początek już 2 stycznia z filmem „Amerykanin w Paryżu“. Do końca stycznia natomiast będzie można jeszcze zobaczyć takie hity jak „Modelka“ z niezrównaną Ritą Hayworth, „West Side Story“, „Kabaret“, „New York, New York“, „Gorączka sobotniej nocy“ z niezapomnianą kreacją Johna Travolty, czy mniej znane muzyczne opowieści jak „ABBA“ Lasse Hallströma, „Pokochajmy się” czy "Dusze czarnych" Kinga Vidora.


"Amerykanin w Paryżu", fot. Filmoteka Narodowa

Z umiłowania tańca znana była bohaterka kolejnego przeglądu – Audrey Hepburn. Jedna z ikon światowego kina rozpoczynała przygodę ze sztuką od baletu, co przydało jej się w jednym z późniejszych filmów, w których wystąpiła u boku Freda Astaire’a „Zabawna buzia”. 20 stycznia mija dwudziesta rocznica śmierci Hepburn. Z tej smutnej okazji kino Iluzjon przygotowało przegląd przedstawiający 10 wcieleń gwiazdy - począwszy od uroczej księżniczki w „Rzymskich wakacjach” poprzez wścibską wiolonczelistkę w „Miłości po południu” i nieśmiałą córkę szofera w „Sabrinie”, aż po niewidomą kobietę przypadkiem zamieszaną w aferę narkotykową w „Doczekać zmroku”. Przeglądowi, który będzie trwał w dniach 20-31 stycznia towarzyszyć będzie multimedialna wystawa fotosów i prywatnych zdjęć gwiazdy przygotowana wspólnie z wydawnictwem BUCHMANN. Również w styczniu w księgarni kina Iluzjon będzie można nabyć album "Audrey Hepburn" wydany nakładem wydawnictwa.

Natomiast 20 stycznia przed projekcją „Rzymskich wakacji” odbędzie się wykład poświęcony życiu i karierze Audrey Hepburn.

Jeśli o ikonach kina mowa, to należy wspomnieć o kolejnym cyklu Iluzjonu – IKONY KINA FRANCUSKIEGO. Od 2 do 31 stycznia na ekranie Iluzjonu zagości ponad 20 gwiazd kina francuskiego począwszy od lat 50. XX wieku po współczesność. Staraliśmy się wybrać najbardziej reprezentatywne filmy w karierze każdego z naszych bohaterów. Jednocześnie filmy te stanowią przegląd najcenniejszych dokonań kinematografii francuskiej ostatnich lat. W „Do utraty tchu” w nieśmiertelnej kreacji zobaczymy Jeana-Paula Belmondo, „Zdarzyło się w Paryżu” to nagrodzony na MFF w Wenecji Jean Gabin, "Kochankowie" Louisa Malle to jedno z najlepszych wcieleń Jeanne Moreau, „Parasolki z Cherbourga” przypomną piękną Catherine Deneuve, zaś "Lampart" Alaina Delona. Dwa filmy Kieślowskiego to jedne z najciekawszych kreacji dwóch współczesnych gwiazd francuskiego ekranu Juliette Binoche "Trzy kolory: Niebieski" oraz Julie Delpy „Trzy kolory. Biały”. A ponadto na ekranie: Brigitte Bardot "Viva Maria!", Emmanuelle Riva „Hiroszima, moja miłość”, Isabelle Adjani „Barocco” Jean-Louis Trintignant “Kobieta I mężczyzna”, Jean - Pierre Léaud w kultowych „Czterystu batach” i inni.

W styczniu wspólnie z Niezależną Fundacją Filmową zapraszamy również na przegląd najciekawszych dokonań kinematografii polskiej minionego roku. W dniach 10-30 stycznia w kinie Iluzjon odbędzie się przegląd 28 produkcji (lub koprodukcji) polskich nominowanych do Polskich Nagród Filmowych – ORŁY 2013. To już 15 edycja nagród w blisko dwudziestu kategoriach doceniająca najlepsze polskie filmy oraz ich twórców. W tym roku wśród nominowanych znalazły się takie filmy jak "Pokłosie" Władysława Pasikowskiego, "Obława" Marcina Krzyształowicza, "Yuma" Piotra Muraluka, "Sponsoring" Małgorzaty Szumowskiej, a także „Ixjana” braci Skolimowskich, „Od pełni do pełni” czy „Kac WAWA”. Gala wręczenia nagród odbędzie się 4 marca w Teatrze Narodowym.

Oprócz klasycznych przeglądów w styczniowym programie kina znalazło się mnóstwo wydarzeń specjalnych zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

17 stycznia zapraszamy na wieczór specjalny poświęcony ZOFII CHOMĘTOWSKIEJ – pionierce fotografii. Po projekcji odrestaurowanego przez Fundację Archeologia Fotografii filmu „Ja kinuję“ zawierającego unikatowe kadry zarejestrowane przez Chomętowską blisko 100 lat temu, zapraszamy na panel dyskusyjny na temat amatorskich filmów dokumentalnych i zjawiska found footage. W dyskusji udział wezmą: Monika Supruniuk, Tomasz Dubiel, Piotr Śmiałowski oraz współtwórcy filmu: Mikołaj Łoziński, Karolina Puchała-Rojek, rozmowę poprowadzi Jakub Śwircz.

Polecamy również na wyjątkowy seans z okazji DNIA BABCI I DNIA DZIADKA – 20 stycznia o godz. 10:00. Tego poranka pokażemy… wieczorynki, które niegdyś święciły triumfy na ekranach telewizorów,  a dziś wciąż zachwycają swoją magią, spokojem, pogodna wymową i urokiem w stylu retro. Dziś gdy wspólne oglądanie wieczorynek „u sąsiadów” to już rzadkość, warto w ten wyjątkowy niedzielny poranek namówić najmłodszych widzów na wizytę w kinie Iluzjon,  na spotkanie z: Reksiem, jednym z najstarszych bohaterów bajek – Krecikiem, bohaterem rysunków Bohdana Butenki – Panem Maluśkiewiczem, czy też Pomysłowym, jak autor pomysłu na serial– Adam Słodowy – Wnuczkiem.

Więcej na www.fn.org.pl




EJ
Iluzjon
Ostatnia aktualizacja:  27.12.2012
Zobacz również
Włoskie kina dadzą studentom 40% zniżki
Chciałem nakręcić dobry film
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll