PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  4.10.2012
Dziewięć nowych filmów można obejrzeć w kinach. Wśród nich dwa dokumenty, w tym jeden polskiej reżyserki.

Kanadyjski dokument "Piękne i bestia"Liliany Komorowskiej opowiada historię kilku kobiet, których początkowe objawy raka są lekceważone. Zagubione w nieczułym i sterylnym świecie lekarskim, są przerażone i bezradne. W dotarciu do prawdy pomagają im czasem lęk, upór i kobieca intuicja. Film pokazuje, jak z czasem akceptują porażającą diagnozę, nieodwracalne decyzje leczenia i życie z ich konsekwencjami. Mikroświat pacjentek jest rozdzielony na przeróżne doświadczenia, ale ogniwem łączącym jest chęć przeżycia. W każdej odmianie raka piersi stosuje się inne metody leczenia i terapii, próbując tym samym zahamować chorobę do całkowitego jej zaleczenia. Doświadczenia i emocje z nimi związane odmieniają osobowość bohaterek filmu, które doznają przemiany. Niosą brzemię choroby z godnością ukazując na ekranie swoje zranione wnętrza. Niezależnie od ich statusu socjalnego, wyglądu czy wieku, są w stanie doszukać się prawdy o sobie samych, zastąpić ogólnie przyjęte kanony kobiecego piękna i z ekshibicjonistyczną szczerością zaakceptować swoje okaleczone ciała.


Kadr z filmu "Piękne i bestia", fot. QueenArt Films

Premierę ma także dokument Marina Abramović: artystka obecna”. Abramović, ikona body artu i performance'u, jest bohaterką nagrodzonego przez publiczność tegorocznego Berlinale amerykańskiego dokumentu Matthew Akersa, pokazującego jej życie i twórczość przez pryzmat jednej z najbardziej spektakularnych akcji artystycznych, którą przeprowadziła podczas wielkiej retrospektywy swojej twórczości w nowojorskim Museum of Modern Art w 2010 roku. Przez trzy miesiące, na kilka godzin dziennie siadała bez ruchu na krześle w galeryjnej sali. Przysiadali się do niej zwiedzający. Opisywane przez nich później doświadczenie, okazało się trudną próbą ciała i emocji. W wyniku swoistej, pozbawionej słów psychoterapii pomiędzy artystką a widzami tworzyły się spontaniczne relacje - wiele osób, patrząc jej w oczy, płakało.


Kadr z filmu „Marina Abramović: artystka obecna”, fot. Nowe Horyzonty

Bohaterka filmu "Take This Waltz", Margot,  mężatka z pięcioletnim stażem, odczuwa znużenie w związku, który nie dostarcza jej już nowych, ekscytujących wrażeń. Mąż nie pali się do powiększania rodziny - jest zajęty przygotowaniem swojej pierwszej książki kucharskiej, poświęconej w całości daniom z drobiu. Mimo wzajemnej miłości, o jakiej małżonkowie zapewniają się w co drugiej scenie, Margot doskwiera nuda. Pewnego dnia poznaje atrakcyjnego Daniela i z miejsca się w nim zakochuje. "Take this Waltz" to komediodramat wyreżyserowany przez Sarę Polley. W rolach głównych zobaczymy Michelle Williams, Setha Rogena i Luke'a Kirby'ego.


Michelle Williams i Seth Rogen w filmie "Take this Waltz", fot. Solopan

Szwedzka "Gra" to ambitny, zaangażowany społecznie, i prowokujący do przemyśleń film, który stawia poważne pytania i nie udziela łatwych odpowiedzi. Opowiada historię grupy ciemnoskórych chłopców z biedniejszych środowisk, którzy, wykorzystując panujące na ich temat stereotypy, okradają dzieci z dobrych rodzin. Młodociani oprawcy pogrywają stereotypami na temat swoich ofiar, a reżyser robi to samo wobec widzów, którym trudno zająć jednoznaczną postawę i ocenić, po której stronie mają się opowiedzieć. Inspiracją dla „Gry” były prawdziwe zdarzenia. Parę lat temu w Göteborgu grupa nastoletnich ciemnoskórych chłopców okradała dzieci, stosując wobec nich przemoc psychiczną. Film wywołał ożywioną dyskusję w Szwecji. Obrazując współczesne szwedzkie społeczeństwo klasowe, reżyser Ruben Östlund chciał wywołać debatę nie tylko na temat rasizmu, ale również agresji, przemocy nieletnich i ich zachowania w grupie.


Kadr z filmu "Gra", fot. Against Gravity

Bryan Mills (w tej roli Liam Neeson), emerytowany agent CIA powraca w drugiej części thrilleru "Uprowadzona".  Dwa lata po wydarzeniach ukazanych w pierwszej części Bryan , chcąc odbudować rodzinne relacje, zabiera córkę Kim (Maggie Grace) i byłą żonę Lenore (Famke Janssen) do Istambułu. Szybko jednak okazuje się, że on i jego żona stają się celem zemsty ojca jednego z porywaczy jego córki i znów zostają porwani. Na ratunek rusza im Kim, która przez te dwa lata całkowicie się zmieniła; dzięki szkoleniu ojca jest o wiele lepiej przygotowana do radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi. Scenariusz do „Uprowadzonej 2” napisali ponownie Luc Besson oraz Robert Mark Kamen, na krześle reżysera zasiadł Oliver Megaton.


Liam Neeson w filmie "Uprowadzona 2", fot. Monolith

W filmie "Szybki cash" trzech mężczyzn marzy o dużej kasie: Johan (Joel Kinnaman) jest obiecującym studentem ekonomii, który imprezuje ze swoimi bogatymi kumplami z uczelni. Pozuje na syna dyplomaty, ale w rzeczywistości zarabia na chleb jeżdżąc taksówką. Zazdrości kolegom, których bez trudu stać na wszystko. W dodatku zakochuje się w dziewczynie z wyższych sfer. Aby mieć więcej pieniędzy na wystawne życie, wplątuje się w ciemne interesy; Mrado (Dragomir Mrsic ) ściąga haracze dla serbskiej mafii, a teraz ma zabić kogoś na jej zlecenie. Próbuje też pogodzić swoją „pracę” z opieką nad ośmioletnią córką, której matka wylądowała na odwyku. Z kolei Jorge (Matias Padin Varela) właśnie uciekł z więzienia. Chce zgarnąć duży szmal, a potem czmychnąć z kraju. Ma plan. Ale po piętach depczą mu nie tylko stróże prawa, lecz także Serbowie, którym podpadł. Film Daniéla Espinosy"Szybki cash" to nie tylko zaskakujący, obfitujący w niespodzianki thriller, ale też ciekawy obraz szwedzkiego społeczeństwa, opowieść o nie zawsze czystych fortunach bogaczy i chciwości, która cechuje zarówno bandytów, jak i elity.


Kadr z filmu "Szybki Cash", fot. Vivarto

Mistrz ciętej riposty i absurdalnego poczucia humoru, który twierdzi, że o związkach damsko – męskich wie wszystko, powraca jako bohater komedii Sophie Lellouche „Paryż - Manhattan”. Tym razem Woody Allen jako on sam doradza, szukającej idealnego mężczyzny (niekoniecznie przystojnego bruneta) – romantycznej Alice. Dzięki zabawnym spostrzeżeniom Allena, Alice (Alice Taglioni) zrozumie, że prawdziwa miłość, mimo że jest wieczna, to wieki czekać nie będzie!


Alice Taglioni i Patrick Bruel w komedii romantycznej "Paryż - Manhattan", fot. ITI Cinema

Nieustraszony zdobywca mórz i oceanów, najwytrwalszy podróżnik świata i ulubieniec wielomilionowej europejskiej widowni powraca w filmie "Żółwik Sammy 2". Tym razem dzielny Sammy (w polskiej wersji językowej Cezary Morawski) wpada w sidła kłusowników i trafia do luksusowego oceanarium, gdzie u boku najbardziej malowniczych mieszkańców rafy koralowej bawi swoją opancerzoną osobą bogatych turystów z różnych zakątków globu. Jednak żółw to istota wolna z natury i Sammy nie byłby sobą, gdyby nie zaczął szykować planu wielkiej ucieczki. Wspierają go przyjaciele - waleczny żółw Ray (Piotr Bąk), nieustraszona rybka Szpecio (Artur Kruczek), zakręcony homar Lolek (Ryszard Olesiński) oraz sentymentalny rekin-młot Albert.


Kadr z filmu "Żółwik Sammy 2", fot. Kino Świat

Oparty na prawdziwej historii horror religijny "Kronika opętania" w reżyserii Ole Bornedala opowiada o Clydzie Breneku (Jeffrey Dean Morgan), który podczas weekendowej wyprzedaży, kupuje swojej córce Em (Natasha Calis) tajemnicze drewniane pudełko. W domu dziewczynka otwiera je i znajduje zagadkowe przedmioty. Od tej pory jej zachowanie wzbudza coraz większy niepokój otoczenia. Clyde, aby odkryć prawdę, będzie musiał zapoznać się z mistycznymi rytuałami mitologii żydowskiej, której częścią jest tajemniczy demon zwany dybukiem…


Kadr z filmu "Kronika opętania", fot. Forum Film

MB
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  4.10.2012
Zobacz również
Między magią a trudną codziennością
Jak obłaskawić śmierć?
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll