PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
PORTRETY KIN
  14.10.2011
Nie ma chyba lepszej wizytówki dla kina, jak dobry repertuar (a taki właśnie ma Kino Kultura) oraz dogodna lokalizacja w samym sercu Warszawy, przy Krakowskim Przedmieściu 21/23, w budynku, w którym od lat 60. mieściły się władze kinematografii.

Wraz z salą „Rejs”, Kultura mieści się w podwórzu Ministerstwa Kultury. Adres świetnie znany filmowcom, urzędnikom oraz studentom pobliskiego UW.


Sala według projektu Allana Starskiego, fot. Kuba Kiljan, SFP

Jako pierwsze zostało włączone do sieci arthousów Stowarzyszenia Filmowców Polskich i pozostaje pod jego auspicjami do dzisiaj. Należy też do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz prestiżowej Europa Cinemas.
Tym, którzy przypadkiem, bądź celowo trafią do tej filmowej świątyni, gwarantuje wybór najlepszej klasy dzieł światowego kina, z naciskiem na produkcje rodzime, europejskie oraz te najlepsze z innych kontynentów. Na ekranie „Kultury” można oglądać tytuły niespotykane, filmowe rarytasy, o które trudno w innych kinach. Za godne uwagi należy uznać promowanie kina dokumentalnego i krótkometrażowego. To również popularne miejsce organizacji imprez filmowych i kulturalnych, premier, pokazów i konferencji prasowych.


Nowoczesne foyer kina Kultura, fot. Akpa

W murach „Kultury” znajdują swoje miejsce festiwale filmowe, takie jak m.in. Warszawski Festiwal Filmowy, Sputnik nad Warszawą, Lato Filmów, Festiwal Filmoteki Europejskiej, Food Film Festiwal oraz liczne premiery polskich filmów "Królik po berlińsku", "Demakijaż", a także telewizyjnych dokumentów, m.in. „Warszawy do wzięcia” i nie tylko.
Z myślą o wykształceniu  kolejnych pokoleń kinomanów,  kino otwiera się jako wszechnica wiedzy. Wraz  z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej prowadzi Akademię Polskiego Filmu- dwuletni kurs historii polskiego filmu fabularnego na poziomie akademickim.


Front kina Kultura, fot. G. Torzecki, SFP

Tym miłośnikom X Muzy, którzy chcą podzielić się wrażeniami z seansu przy dobrej kawie, na pewno spodoba się kawiarnia na antresoli. Jasne, stylowe foyer ma dwa poziomy -na górnym działa restauracja, z której można wyjść bezpośrednio na Krakowskie Przedmieście, a w sezonie letnim do ogródka. Piękna sala na 235 miejsc, o tradycyjnym wystroju, została zaprojektowana przez zdobywcę Oscara Allana Starskiego. Swoich wielbicieli ma też kameralna sala Rejs (dawniej kino Rejs  - 62 miejsca).

strona internetowa: http://www.kinokultura.pl/index.php/


Magdalena Głowacka
informacja własna
Ostatnia aktualizacja:  14.10.2011
Zobacz również
Portrety kin - Kino Polonia
Portrety kin - Kino na Fali
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll