PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU

Komediowy serial "Siła wyższa" to nowa propozycja Jedynki na nadchodzącą jesień. Jego autorami są twórcy popularnego "Rancza" - reżyser Wojciech Adamczyk oraz scenarzyści Robert Brutter i Jerzy Niemczuk.

„Siła wyższa” w zabawny sposób opowiada o zderzeniu duchowości buddyjskiej i chrześcijańskiej. W położonym na głębokiej prowincji klasztorze franciszkanów życie toczy się spokojnie. Do czasu, gdy na pobliskim wzgórzu ropoczyna działalność ośrodek praktyk buddyjskich. Jego twórcą jest biznesman Tomasz Malicki (Paweł Grabowski), który po rozwodzie szuka dla siebie duchowego odrodzenia. Pomóc w tym Tomaszowi ma  sprowadzony z Tybetu mistrz Tashi Ga (Krzysztof Dracz). Na prowadzony przez niego kurs zgłaszają się biznesmeni, tak naprawdę zainteresowani jednak nie buddyzmem, lecz giełdowymi umiejętnościami fundatora ośrodka. Obecność innowierców jest nie w smak zakonnikom, którym przewodzi gwardian Jan (Piotr Fronczewski). Mnisi postanawiają utworzyć konkurencyjny program duchowego rozwoju. Do uczestnictwa w nim zgłasza się czwórka kandydatów. Każdy z nich jest początkującym politykiem innej opcji, jednakowo marzącym o karierze. Zarówno buddyści, jak i mnisi szybko przekonują się, że i w biznesie, i w polityce najprostsze etyczne pojęcia i zachowania dawno zostały zapomniane.

"Siła wyższa", fot. TVP

W obsadzie „Siły wyższej” znaleźli się także Katarzyna Żak (Bazylia, siostra felicjanka, gospodyni klasztoru), Anna Dereszowska (Dorota, siostra Bazylii), Leon Charewicz (mnich Jerzy),  Sławomir Pacek (mnich Wojciech), Robert Majewski (mnich Robert), Rafał Zawierucha (klasztorny wychowanek Franek), Monika Krzywkowska (Urszula, asystentka Tashi Ga), Kamilla Baar (Kinga) i Krzysztof Zawadzki (policjant).

Intencją scenarzystów serii było stworzenie komediowej opowieści o współczesnej duchowości Polaków, którzy, ich zdaniem, w ostatnim dwudziestoleciu miotają się, szukając sensu życia w karierze, władzy czy kasie. Jednocześnie mocno akcentują edukacyjny wymiar serialu, który dowodzi, że buddyzm i chrześcijaństwo, zwłaszcza w wydaniu franciszkańskim, mają o wiele więcej punktów wspólnych niż mogłoby się wydawać. Celem realizatorów jest zgrabne połączenie wątków komediowych z obyczajowymi, by w ten sposób nakreślić zabawny lecz zarazem ciepły obraz polskiego społeczeństwa.


"Siła wyższa", fot. TVP

Twórcy położyli szczególny nacisk na właściwe odwzorowanie praktyk buddyjskich. W roli konsultanta zatrudniono Szymona Jabłońskiego - przedstawiciela najstarszej szkoły buddyzmu tybetańskiego Yungdrung Bon. Aktorzy przeszli specjalne szkolenie, podczas którego uczyli się buddyjskich praktyk. Ćwiczenia wykonywane przez bohaterów na ekranie są więc dokładnym odwzorowaniem rytualnych gestów i oddechów.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej dziennikarzom zaprezentowano siódmy epizod z trzynastoodcinkowej serii. To moment, w którym wszystkie ekranowe wątki są już rozwinięte, a historie zaczynają coraz bardziej na siebie oddziaływać, budując napięcie przed finałem. Jeżeli całość spodoba się telewidzom, to na realizację czekają już scenariusze drugiej transzy serialu. Jej gwiazdą ma być Cezary Pazura, który wcieli się w rolę brata Tomasza Malickiego.

zapraszamy do udziału w konkursie>>>


RP
portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  14.08.2012
Zobacz również
[tv] Olaf Lubaszenko bohaterem "Tygodnia z gwiazdą"
[tv] "Casanova" Felliniego w TVP Kultura
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll