PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  31.07.2012
Z okazji 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Telewizja Polska przeprowadzi specjalne relacje z uroczystości i wydarzeń upamiętniających walki powstańcze, a także zaprezentuje na swoich antenach filmy fabularne, dokumentalne oraz reportaże poświęcone Powstaniu.

1 sierpnia w TVP Info wydarzeniem będzie „Poranek z Muzeum Powstania Warszawskiego”, nadawany w godz. 6.00 -11.00. Rozmowy z gośćmi, uczestnikami Powstania, historykami oraz klimat tego niezwykłego miejsca, pozwolą widzom zrozumieć trudne wybory zwykłych ludzi.


Kadr z filmu "Powstanie zwykłych ludzi", fot. materiały prasowe

Tego dnia od godz. 16.55 TVP Info transmitować będzie uroczystości pod pomnikiem Gloria Victis.Kanał informacyjny będzie również na bieżąco relacjonować oficjalne uroczystości i wydarzenia upamiętniające wybuch Powstania.

Natomiast o godz. 23.45 TVP Info pokaże dokument Zofii i Andrzeja Kunertów „…za każdy kamień twój…”. Film ukazuje dramatyzm Powstania poprzez losy jego uczestników, znanych postaci ze świata kultury. Dobór bohaterów pozwala ukazać znaczący udziału cywilów, walczących w jednym szeregu z żołnierzami. Autorzy przypominają postać dowódcy Powstania gen. „Montera”, a z drugiej strony pokazują formacje niemieckie i oddziały kolaboracyjne. Na temat zbrodni niemieckich i powojennych losów niemieckich dowódców wypowiada się prof. Władysław Bartoszewski.

31 lipca o godz. 00.30 TVP1 zaprezentuje film „Pierścionek z orłem w koronie” w reżyserii Andrzeja Wajdy - polski dramat wojenny oparty na motywach powieści Aleksandra Ścibor-Rylskiego „Pierścionek z końskiego włosia”.

1 sierpnia o godz. 20.20 Jedynka wyemituje film Bronisława Broka „Cafe pod Minogą”, ukazujący mieszkańców Warszawy, walczących w latach okupacji z wrogiem i niosących pomoc rodakom.

Tego dnia o godz. 22.00 TVP1zaprasza również na wyjątkowy koncert „Morowe panny” z cyklu „Pamiętamy”. Koncert zainaugurował oficjalne obchody 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, odbył się 28 lipca w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Teksty wykonywanych utworów powstały na podstawie relacji uczestniczek Powstania. Tytułowe „Morowe Panny” to łączniczki, sanitariuszki i walczące w powstaniu kobiety. To historia stolicy opowiedziana przez młode kobiety z ich problemami, przemyśleniami i spostrzeżeniami, dotyczącymi Powstania Warszawskiego i współczesnej Warszawy. Podczas koncertu wystąpili m.in.: Anita Lipnicka, Katarzyna Groniec, Halina Mlynkova, Paulina Przybysz, Lilu i Marika. Koncert  prowadzą Magdalena Smalara i Artur Orzech. Retransmisja koncertu 2 sierpnia w TVP Polonia.

W TVP2 tego dnia o godz. 16.20 będzie można obejrzeć dramat obyczajowy „Godzina W” w reżyserii Janusza Morgensterna. Film opowiada o wydarzeniach z pierwszego dnia Powstania Warszawskiego, gdy Niemcy wycofywali się z Warszawy w związku z natarciem wojsk radzieckich. W tych okolicznościach polskie podziemie wydaje rozkaz rozpoczęcia walk na godz. 17.00, tytułową Godzinę „W".

1 sierpnia Dwójka pokaże serię ośmiu felietonów „Powstanie Warszawskie – kobiety” dokumentujących projekt przygotowany przez PKO Bank Polski i Muzeum Powstania Warszawskiego. Celem projektu było oddanie hołdu uczestniczkom Powstania. Do udziału zaproszono współczesne kobiety, które analizowały zdjęcia kobiet walczących i odpowiadały na serię pytań.

Tematyka Powstania Warszawskiego będzie również obecna w kanałach tematycznych. TVP Kultura 1 sierpnia o godz. 18.15 pokaże widowisko muzyczne „Miron Białoszewski - pamiętnik z Powstania Warszawskiego”. Koncert ma formę oratorium dramatycznego, w którym biorą udział: orkiestra, chór, aktorzy, soliści i grupa wykonawców tworzących ruch sceniczny. Scenariusz oparto na fragmentach „Pamiętnika z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego jednego z najwybitniejszych dzieł literatury współczesnej, będącego zapisem dramatycznych przeżyć mieszkańców Warszawy. Muzykę skomponował Mateusz Pospieszalski.

TVP Historia 1 sierpnia o godz. 12.15 wyemituje dokument „Ślady – Tadeusz Gajcy” w reż. Hanny Etemadi. Poetę Powstania Warszawskiego wspominają młodszy brat Mieczysław, koledzy z gimnazjum o. Marianów oraz naoczny świadek jego śmierci. W filmie fragmenty wierszy i unikatowe materiały archiwalne.

Natomiast o 16.30 w TVP Historia reportaż autorstwa Lucyny Smolińskiej „Pamięć ciągle żywa”. Autorka wędruje po współczesnej Warszawie śladami Powstania Warszawskiego, przewodnikami w tej opowieści są m.in. sanitariuszka Barbara Fricze z 101 kompanii majora „Roga”, Zdzisław Skwara, wybitny artysta-śpiewak ze 101 kompanii saperów zgrupowanie „Gozdawy” oraz aktorka Danuta Mancewicz – sanitariuszka.

O 21.50 TVP Historia pokaże film dokumentalny „Warszawskie dzieci” poświęcony piosenkom powstańczym, które są kanwą opowieści o codzienności i bohaterstwie Powstańców oraz nastroju tamtych dni.

TVP Polonia 1 sierpnia o godz. 23.45 wyemituje film dokumentalny „Powstanie zwykłych ludzi” w reż. Pawła Kędzierskiego. Zebrane od cywilnych uczestników Powstania Warszawskiego relacje posłużyły do zbudowania wielowątkowej, pozbawionej patosu opowieści o życiu codziennym powstańczej Warszawy. W oprawie spoty „Polska Walcząca” promujące warszawskie obchody rocznicy wybuchu Powstania.

 

DW
TVP
Ostatnia aktualizacja:  31.07.2012
Zobacz również
"Życia nad rozlewiskiem" nie będzie jesienią. "Siła wyższa".
Byliśmy na planie "Komisarza Alexa"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll