PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  1.06.2012
Telewizja Kino Polska w czerwcu i lipcu zaprasza na cykl "Witamy w Warszawie", w ramach którego pokazywane będą filmy fabularne i dokumenty z polską stolicą w roli głównej.

Cykl zostanie zainaugurowany w niedzielę, 10 czerwca, rozśpiewaną komedią "Pieśniarz z Warszawy". To z tego filmu pochodzi wykonywany przez Eugeniusza Bodo szlagier "Już taki jestem zimny drań". Tydzień później na antenie pokazane zostaną "Zakazane piosenki", a następnie, 24 czerwca, "Przygoda na Mariensztacie" - o uczuciu pary murarzy, rozkwitającym na rusztowaniach powstającego z gruzów miasta.


Kadr z filmu "Przygoda na Mariensztacie", fot. Kino Polska

W kolejne, lipcowe już niedziele zobaczymy Warszawę kabaretową z lat 60. ("Pieczone gołąbki" z piosenkami Wojciecha Młynarskiego i Jerzego Matuszkiewicza), satyryczną z lat 70. ("Dzięcioł" Jerzego Gruzy z Wiesławem Gołasem i Ireną Kwiatkowską), nowoczesną z lat 80. ("Warszawskie gołębie") i przebojową z 90. ("Pajęczarki" z Adrianną Biedrzyńską i Marią Pakulnis). Na koniec, poetycka i współczesna, ukaże się telewidzom stolica w filmie "Warszawa" z 2003 roku z Agnieszką Grochowską, Łukaszem Garlickim i Dominiką Ostałowską.

Dokumentalna część cyklu oparta jest na materiałach z filmowych archiwów. W przedwojennej stolicy niedzielnym rytuałem był wypoczynek na Wiśle - stare zdjęcia pokazują tłum eleganckich pasażerów tuż przed wycieczką statkiem do Młocin. W roku 1948 warszawiaków cisnących się do zatłoczonego tramwaju głos lektora pociesza informacją o budowie Trasy W-Z. Pod koniec lat 50. zaczyna się Warszawa kawiarniana: "Miasto i ludzie mają wspólny krwioobieg. Co w nim płynie?" - pyta retorycznie lektor, a my oglądamy szyldy modnych wtedy lokali i ludzi pochylonych nad filiżankami. W filmie z 1969 roku Krzysztof Gradowski rejestruje idący przez stolicę okazały pochód 1-majowy. 9 lat później – utrwala "warszawskie city", handlowy zakątek u zbiegu ulicy Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich. W każdym z tych materiałów Warszawa jest tak naprawdę innym miastem. Stała jest w niej tylko niewiarygodna dynamika i wyczuwalny głód zmian.

Od piątku 8 czerwca filmy z cyklu "Witamy w Warszawie" pojawiać się też będą w kolejnych wydaniach "Programu Obowiązkowego". Oprócz wspomnień aktorów i reżyserów, których z Warszawą złączyło kino, telewidzowie znajdą tu także opowieści Jerzego Stanisława Majewskiego, dziennikarza i varsavianisty. - Kino pokazuje, jak szybko Warszawa się zmienia. Współczesne filmy o tym mieście szybko przestają być współczesne - mówi Majewski. - Warszawa to miasto w ruchu, które nie jest ukształtowane do końca - uzupełnia aktor Łukasz Garlicki, znany też z Projektu WARSZAWIAK. - Nie jest najpiękniejsza na świecie. Jest, jaka jest, ale czasami nie ma się wyboru: trzeba kochać mimo wad. Na tym polega miłość.


DR
Kino Polska
Ostatnia aktualizacja:  6.06.2012
Zobacz również
Nowe nazwiska w "Czasie honoru"
"Przed Hollywood": Nowy cykl w Ale kino+
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll