PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Wszystkie te osoby, którym nie uda się dotrzeć do Krakowa na 52. Krakowski Festiwal Filmowy, część rywalizacji będą mogli śledzić na antenie TVP Kultura.

Podczas 7 festiwalowych dni widzowie mają okazję obejrzeć około 250 filmów z Polski i z całego świata, prezentowanych w sekcjach konkursowych oraz pokazach specjalnych, takich jak retrospektywy twórców, pokazy tematyczne, projekcje archiwalne.

TVP Kultura przygotowała emisję wybranych tytułów z konkursu. Stacja zaprasza na codzienne seanse od 28 maja do 1 czerwca o godz. 18.50.

Poniżej prezentujemy szczegółowy program festiwalu na małym ekranie.

28.05, godz. 18:50 "Harleyem do nieba", reż. Sabrina Varani (2011)
Film Sabriny Varani walczący o nagrodę w konkursie filmów średniometrażowych to dokument o nawróconych członkach gangów motocyklowych, którzy w USA założyli własny kościół pomagający uzależnionym i bezdomnym wrócić do społeczeństwa.


Kadr z filmu "Haryelem do nieba", reż. Sabrina Varani (2011)

29.05, godz. 18:55 "Przeżyć Afganistan", reż. Małgorzata Imielska (2010)
Film Małgorzaty Imielskiej przedstawia historię szkolenia wojskowego i prywatne przygotowania pięciorga zawodowych żołnierzy do wyjazdu na misję do Afganistanu, ich pobyt w prowincji Ghazni, codzienne patrole i pierwsze miesiące, gdy po powrocie do kraju starają się prowadzić normalne życie. Dwóch z pięciorga bohaterów filmu pełniło wcześniej służbę w Czadzie, troje zaś uczestniczy w zagranicznej misji po raz pierwszy. Wśród tych osób jest dziewczyna, narzeczona jednego z bohaterów. Dokument pokazuje ich nie tylko jako żołnierzy, ale także ludzi, którzy muszą radzić sobie z wieloma emocjami, chociażby z poczuciem odpowiedzialności za bezpieczeństwo tych, z którymi idą na patrol. To próba opisu tego, co dzisiaj znaczy być żołnierzem i jaką płaci się za to cenę.

30.05, godz. 18:55 "Tato poszedł na ryby", reż. Grzegorz Pacek, (2010)
Pedofil? Życiowy rozbitek? Uciekinier? Święty? Kim właściwie jest Juan van Tonder Afrykaner prowadzący w małym południowoafrykańskim miasteczku sierociniec dla dzieci? Krok po kroku odkrywamy motywy, które doprowadziły Juana do sytuacji, w której się obecnie znajduje. Bolesna przeszłość wciąż powraca w jego wspomnieniach, kładąc się cieniem na teraźniejszości. Bohater filmu, podobnie jak bohater Cotzee’ego, jest postacią niejednoznaczną. Jedni mogą go odebrać jako egocentryka inni jako człowieka, który swoim postępowaniem pragnie zadośćuczynić hańbie apartheidu.

31.05, godz. 18.40 "Wiera Gran", reż. Maria Zmarz-Koczanowicz (2012)
Czy znana śpiewaczka kabaretowa z warszawskiego getta splamiła się kolaboracją z Gestapo? To pytanie schodzi w filmie na dalszy plan. Reżyserka, podążając za Agatą Tuszyńską, autorką książki Oskarżona: Wiera Gran, przekracza granice filmu biograficznego czy dokumentu śledczego. Odtwarzając wojenne i powojenne losy artystki, dotyka kwestii moralnego osądu, który często przychodzi zbyt łatwo – zarówno tym, którzy nie doświadczyli wojennego piekła, jak i tym, którzy je przetrwali i potrzebują jednoznacznych ocen.

1.06, godz. 18:55 "Tam, gdzie rosną porzeczki", reż. Leo Kantor (2012)
Niełatwe są powroty do miejsc utraconych. Przekonuje się o tym Leo Kantor, emigrant Marca`68 roku, reżyser i bohater filmu w jednej osobie. Jego historię – dziecka ocalałego z Zagłady – poznajemy z fragmentów dokumentalnego monodramu, wystawianego m.in. w warszawskim Teatrze Rozmaitości. Po latach Kantor postanawia odwiedzić Strzegom, w którym po wojnie spędził dzieciństwo. Mimo upływu czasu pamięć tego miejsca pozostała w nim ciągle żywa, również w odniesieniu do dawnych niemieckich sąsiadów.

Przypominamy, iż Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Zapraszamy do naszego serwisu specjalnego, w którym znajdą Państwo szczegółowe informacje na temat imprezy, a także relacje z każdego dnia.

DR
TVP Kultura
Ostatnia aktualizacja:  24.05.2012
Zobacz również
Być jak Catherine Keener – serial Charliego Kaufmana
Nowości wydawnicze TVP na dvd
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll