PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Danuta Wałęsa, osoby zaangażowane w akcje przeciw ACTA, a także menedżerowie kultury, stojący za najważniejszymi wydarzeniami artystycznymi w kraju znaleźli się w gronie nominowanych do Gwarancji Kultury 2012 – nagród przyznawanych przez redakcję TVP Kultura.

Tegoroczne Gwarancje Kultury wzbogaciły się o nowe kategorie. Nowość stanowi „Wydarzenie w sieci” i „Menedżer kultury”. Przyznana zostanie także Supergwarancja za „Wydarzenie Roku”. To szczególne wyróżnienie otrzyma Danuta Wałęsa za książkę „Marzenia i tajemnice”. W gronie nominowanych znaleźli się również: Leszek Możdżer, Andrzej Stasiuk, Aleksandra Kurzak, Wilhelm Sasnal , Agnieszka Glińska, Anda Rottenberg i wielu innych.



Zaplanowaną na 24 kwietnia uroczystość wręczenia nagród TVP Kultura uświetni koncert Mary Komasa z zespołem. Będzie to pierwszy koncert w Polsce tej wyjątkowej artystki mieszkającej na obecnie w Berlinie. Uroczystość poprowadzą: Katarzyna Janowska, Dyrektor TVP Kultura i Wojciech Mann. Imprezę będzie można oglądać „na żywo” na antenie TVP Kultura.

Odświeżona formuła nagród TVP Kultura stanowi konsekwentną kontynuację linii programowej, jaką stacja przyjęła pod dyrekcją Katarzyny Janowskiej. Obok prezentacji i promocji najważniejszych, najbardziej wartościowych twórców i wydarzeń artystycznych, TVP Kultura pragnie odpowiadać na bieżące wydarzenia społeczne, inicjować i aktywnie uczestniczyć  w debacie społecznej, otwierać się na nowe kanały komunikacji i kwestie ważne dla współczesnego widza, w tym także dla młodego pokolenia odbiorców.

– „Kultura” jest  często utożsamiana ze sztuką, a przecież w istocie jest to pojęcie dużo szersze. Nowoczesna telewizja kulturalna nie może zamykać się na zjawiska społeczne, które w ogromnym stopniu definiują młodą polską inteligencję – podkreśla dyrektor Katarzyna Janowska. – Kiedy przez Polskę przetaczały się protesty przeciwko ACTA, pierwszy raz w życiu widziałam takie tłumy młodych osób, broniących swobodnego dostępu do kultury. Siły tego zjawiska nie sposób zignorować ani też przejść obok niego przejść obojętnie. Nie sposób również nie zauważyć, że sieć internetowa jako narzędzie budowania ruchu społecznego wywiera istotny wpływ na kształt współczesnej kultury. Dlatego właśnie Gwarancje Kultury poszerzyliśmy o nową kategorię „Wydarzenie w sieci”.

Podobne przesłanki stały za decyzją o przyznaniu Supergwarancji Danucie Wałęsie. – Książka „Marzenia i tajemnice” spotkała się z bardzo żywym odbiorem czytelników, stała się przyczynkiem do dyskusji o drugoplanowych  bohaterach naszej najnowszej historii, a także zróżnicowanych rolach społecznych, jakie stają się udziałem kobiet – zauważa dyrektor Janowska.

Kolejną nowość w formule Gwarancji stanowi  kategoria „Menedżer kultury”, dedykowana tym, którzy w ogromnym stopniu współtworzą i animują życie artystyczne, prezentując, promując i przyczyniając się do sukcesów wielu polskich twórców, a równocześnie zwykle pozostają w cieniu, na drugim planie i rzadko bywają nagradzani, mimo iż ich rola kulturotwórcza jest nie do przecenienia.

Nowe elementy w formule Gwarancji Kultury nie oznaczają jednak zerwania z dotychczasową tradycją tych nagród, lecz stanowią jej rozwinięcie. Dotychczasowe kategorie – literatura, film, muzyka, teatr i sztuki wizualne – nadal pozostają kluczowe z perspektywy TVP Kultura. – Pragniemy przede wszystkim wyróżniać i promować najwybitniejszych twórców i najważniejsze wydarzenia artystyczne ostatnich dwunastu miesięcy. Nie zamykając się równocześnie na nowe, ważne  zjawiska z pogranicza szeroko pojętej kultury i życia społecznego, które kształtują społeczną wyobraźnię oraz świadomość – podkreśla dyrektor Katarzyna Janowska.

Gwarancje Kultury 2012 - nominacje

1. LITERATURA

Lidia Ostałowska
Znakomita reporterka i dziennikarka. Za „Farby wodne”, książkę o piekle wojny, pokazującą tragiczny los młodej Żydówki i Cyganów uwięzionych w hitlerowskim obozie Auschwitz-Birkenau. Za literaturę reporterską najwyższej próby.

Andrzej Stasiuk
Jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy. Za zbiór opowiadań „Grochów”, książkę o losie i czasie, który dla każdego jest dokładnie odmierzony. Za niezwykły język – jego plastyczność i precyzję. Za literacką próbę przypomnienia, że śmierć jest częścią życia.

Justyna Bargielska
Poetka. Autorka tomu „Bach for my baby” złożonego z wierszy o cielesności, miłości, zdradzie i niepokojach metafizycznych. Za imponujący świat wyobraźni, brak sztampy
i lapidarność.

2. MUZYKA (JAZZ, ROCK I INNE)

Leszek Możdżer
Tytan fortepianu. Za album „Komeda”, wspaniały hołd złożony legendarnemu kompozytorowi i oryginalne interpretacje jego utworów.  Za to, że – jak sam mówi –„nie może żyć bez muzyki i chce ją mieć na wszystkie sposoby”.

Pablopavo
Wokalista reggae i raggamuffin. Za pełną oryginalnych brzmień płytę „Głodne Kawałki”, wydaną wspólnie z Praczasem, a także za album „10 Piosenek”, drugi w dorobku Pablopavo i Ludzików, będący mieszanką różnych stylów, w tym takich, które dopiero czekają na swoją nazwę.

Ballady i Romanse
Świetny duet wokalny sióstr Barbary i Zuzanny Wrońskich. Za inspirowany twórczością Czesława Miłosza album „Zapomnij”, który pokazuje, jak nowocześnie i oryginalnie wykonywać poezję śpiewaną.

3. MUZYKA POWAŻNA

Aleksandra Kurzak
Śpiewaczka operowa. Za mistrzostwo wokalne i repertuar różnorodny stylistycznie utrwalony na płycie „Gioia” –  płycie nagranej po raz pierwszy przez polską śpiewaczkę dla Decca, najbardziej prestiżowej wytwórni fonograficznej na świecie

Andrzej Wituski
Dyrektor Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Za wieloletnią dbałość o jakość i poziom jednego z najważniejszych konkursów muzycznych na świecie.

Mariusz Kwiecień
Światowej sławy polski baryton. Za płytę „Slavic Heroes”, w której ukazuje swój wyjątkowy kunszt interpretowania heroicznych ról w operach rosyjskich, czeskich i polskich.

4. FILM

Paweł Kloc
Reżyser i producent. Za najwybitniejszy polski pełnometrażowy dokument ostatnich lat. Za bezkompromisowość artystyczną i sukces realizacyjny mimo braku wsparcia finansowego ze strony branży filmowej. Za odwagę podróży do jądra ciemności.

Wilhelm Sasnal
Jeden z najsłynniejszych współczesnych polskich malarzy, który właśnie zadebiutował jako autor filmu dokumentalnego. Za odwagę zmierzenia się z polskim piekłem. I za gotowość do poszukiwania nowych form ekspresji artystycznej.

Adrian Panek
Debiutujący reżyser. Za udowodnienie, że w Polsce może powstać film kostiumowy z artystycznymi ambicjami. I za odkrycie nieznanych kart z polsko-żydowskiej historii.

5. TEATR

Agnieszka Glińska
Reżyserka spektakli teatralnych i telewizyjnych. Za inscenizację sztuki Iwana Wyrypajewa „Iluzje” w Teatrze na Woli w Warszawie, spektakl, który w prosty sposób opowiada o skomplikowanych uczuciach.

Janusz Opryński
Reżyser teatralny. Za znakomitą adaptację „Braci Karamazow” w Teatrze Provisorium w Lublinie – przedstawienie, które przywołuje „przeklęte problemy” Dostojewskiego, by skonfrontować je z wiarą i niewiarą współczesnego widza.

Monika Strzępka i Paweł Demirski
Duet reżysersko-dramatopisarski. Za przedstawienia „Tęczowa trybuna 2012” w Teatrze Polskim we Wrocławiu i „W imię Jakuba S.” w Teatrze Dramatycznym w Warszawie –spektakle, które w ostry sposób atakują naszą rzeczywistość.

6. SZTUKI WIZUALNE

Anda Rottenberg
Znawczyni sztuki, kuratorka wielu wystaw. Za berlińską ekspozycję „Obok. Polska-Niemcy. 1000 lat historii w sztuce” – pierwszą wystawę obrazującą historię ostatniego tysiąclecia polsko-niemieckiego sąsiedztwa.

MOCAK – Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
Dla miasta słowa uznania za stworzenie miejsca urzekającego nowoczesną architekturą, sprzyjającą sztuce. Za otwartość i skuteczność dyrektor Marii Anny Potockiej w pozyskiwaniu kolekcji do muzeum.
   
Konrad Smoleński
Artysta bezkompromisowy. Za przekraczanie granic rzeźby i ustanowienie własnego, oryginalnego języka wyrazu artystycznego. Za odważny manifest tego, czym jest zło i dobro.

7. MENEDŻER KULTURY

Artur Rojek
za OFF Festival w Katowicach
Za OFFensywne myślenie i stworzenie imprezy muzycznej, podczas której niezrażony trudnościami od lat prezentuje najciekawsze zespoły i wydarzenia z muzycznego offu.

Jan A.P. Kaczmarek
za Festiwal „Transatlantyk” w Poznaniu
Za wzbogacenie artystycznej mapy Polski. Za powołanie do życia  interdyscyplinarnego festiwalu muzyki, idei i myśli, który jest wielką szansą dla młodych kompozytorów.

Urszula Śniegowska
za American Film Festival we Wrocławiu
Za sukces frekwencyjny, profesjonalną organizację i pokazanie polskim kinomanom lepszej twarzy Ameryki. Za ściągniecie nad Odrę gwiazd amerykańskiego kina niezależnego.

8. WYDARZENIE W SIECI

Ruch przeciw ACTA
Za skuteczne wykorzystanie sieci internetowej do budowania ruchu społecznego wywierającego istotny wpływ na kształt współczesnej kultury polskiej.

Dwutygodnik.com
za konsekwentny rozwój pisma internetowego poświęconego kulturze i stanowiącego alternatywę dla pism drukowanych. Za upór redaktora naczelnego Tomasza Cyza, by strona dwutygodnik.com stała się miejscem spotkań ludzi z różnych stron.

Projekt Warszawiak
Muzyczny hołd złożony ulicznym artystom przez Łukasza Garlickiego i spółkę. Za stworzenie największego hitu muzycznego polskiego Internetu roku 2011, umiejętnie łączący warszawskie tradycje z nowoczesną technologią.


9. NAGRODA SPECJALNA (SUPERGWARANCJA)
WYDARZENIE ROKU

Danuta Wałęsa za książkę „Marzenia i tajemnice”.
Za książkę, która spotkała się z żywym odbiorem czytelników i stała się inspiracją do dyskusji o drugoplanowych bohaterach naszej najnowszej historii, a także o roli i miejscu kobiet w życiu społecznym.


GU
TVP Kultura
Ostatnia aktualizacja:  17.04.2012
Zobacz również
Produkcje TVP nagrodzone w Nowym Jorku
Wiktory rozdane!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll