PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Telewizja Polska stopniowo zwiększa udział programów dostępnych osobom niewidzącym,  niedosłyszącym lub niedowidzącym.

W pierwszym kwartale 2012 roku  w TVP1 wyemitowano już 25 proc.  programów z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnością sensoryczną. W TVP2 było to ponad 14 proc. , w TVP Polonia – 11 proc., w TVP Kultura – 11 proc., w TVP Historia – ponad 17 proc., w TVP Seriale prawie 60 proc. oraz w TVP HD blisko 43 proc.


Fot. TVP Info

Znowelizowana w ubiegłym roku ustawa o radiofonii i telewizji nakłada na wszystkich nadawców obowiązek przygotowania kwartalnie przynajmniej 10 proc programu (bez czasu reklam i telesprzedaży) z udogodnieniami dla osób niesłyszanych i niewidomych. „Z danych za I kwartał br. wynika, że Telewizja Polska nie tylko wypełnia swój obowiązek, ale nawet go przekracza”, informuje biuro prasowe TVP S.A.

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością sensoryczną są dostępne także na stronie www.tvp.pl, gdzie zamieszczonych jest blisko 100 plików z audiodeskrypcją i kilkaset z napisami dla osób niesłyszących. – „Obecnie trwają prace nad zmianą strony internetowej, które pozwolą m.in. na zwiększenie ilości udostępnionych pozycji z napisami. Po zakończeniu tych prac także sama strona stanie się bardziej przyjazna osobom niewidomym. Łatwiej będzie im   korzystać z informacji na niej zawartych posługując się swoimi urządzeniami do przeglądania stron internetowych” – informują przedstawiciele nadawcy publicznego.  Wzorem dla TVP jest brytyjska telewizja BBC, która emituje blisko 100 proc. programów z audiodeskrypcją. 


Audiodeskrypcja na antenie TVP Bydgoszcz, fot. TVP Bydgoszcz

Telewizja Polska emituje programy z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnością sensoryczną od wielu lat. Najdłużej, bo od roku 1979, pojawiają się programy z tłumaczeniem na język migowy. Wraz z rozwojem technologii osoby niesłyszące mogły korzystać z napisów nadawanych w teletekście na str. 777. Pierwsza taka emisja miała miejsce 1 stycznia 1994 roku w TVP1. W połowie 2007 roku na stronie internetowej Telewizji Polskiej pojawiły się pierwsze programy z audiodeskrypcją, a pierwszy program z audiodeskrypcją na antenach TVP został wyemitowany w czerwcu 2011 roku.


WRÓB
www.tvp.pl
Ostatnia aktualizacja:  6.12.2013
Zobacz również
"Miasto cudów" - barwne oblicze Miami Beach lat 50.
Niedziela z ...Jerzym Stuhrem
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2019
Scroll