PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  3.04.2012

11 kwietnia ruszają zdjęcia do serialu historycznego "Szpiedzy w Warszawie" na podstawie bestsellera Alana Fursta.

"Szpiedzy w Warszawie" są projektem historycznym z dwóch powodów: po pierwsze akcja serialu rozgrywa się w Warszawie tuż przed wybuchem II wojny światowej , po wtóre po raz pierwszy doszło do współpracy przy produkcji fabularnej między TVP i BBC.  Podkreślał to prezes TVP, Juliusz Braun. TVP jest koproducentem serialu: zaangażowała się w jego powstanie na poziomie finansowym, technicznym i organizacyjnym.


Janet Montgomery, odtwórczyni roli serialowej Anny, fot.

Premiera serialu, do którego scenariusz napisali autorzy m.in. "The Commitments"  Dick Clement i Ian LaFernais, została zaplanowana na jesień 2012 roku zarówno w Polsce jak i w Wielkiej Brytanii.

"Szpiedzy w Warszawie" to według Richarda Kleina, dyrektora BBC4, Alan Furst w najlepszym wydaniu - pełna napięcia, namiętna i zmysłowa historia miłosna, ukazana w kontraście do odgłosów nadchodzącej wojny (...) opowieść o nietypowym spojrzeniu na drugą wojnę światową, widzianą oczami bohaterów, którzy od początku wiedzą, iż oni i ich rodacy będą musieli zmierzyć się z cieżarem nadchodzącego horroru.   .

W rolach głównych wystąpi David Tennant ("Doctor Who", "Hamlet", "Casanova") i Janet Montgomery ("Czarny łabędź", "Merilin").   Z polskich aktorów w serialu pojawią się Mirosław Zbrojewicz, Radosław Kaim i Piotr Baumann

Producentem filmu ze strony brytyjskiej jest Richard Fell z  Fresh Pictures, a ze strony polskiej Dariusz Jabłoński z Apple Film Production.  

Za scenografię do serialu będzie odpowiadała Ewa Skoczkowska(zdobywczyni nagrody Emmy za film "Hindenburg: The Untold Story"), za zdjęcia Wojciech Szepel ("Lekcje pana Kuki", "Warszawa"), a za dźwięk Bartłomiej Woźniak.


David Tennant,odtwórca roli Merciera,  fot. Capitol Picture/Forum

Zdjęcia będą realizowane w Warszawie - na Starym Mieście, w Bibliotece Narodowej, w Filharmonii Narodowej, a także w Pałacu w Nieborowie, pod Krakowem i w Chabówce, w starych pociągach.

Warszawa w serialu zagra nie tylko Warszawę, będą tu kręcone rówież zdjęcia z filmowego Paryża i Pragi. Dariusz Jabłoński podkreślił, że to jedna z najważniejszych informacji, jaka pojawiła się podczas okresu preprodukcji. Podkreślił również, że realia historyczne zostaną wiernie odtworzone i że scenariusz konsultował dr Bułhak z IPN.

Reżyserka serialu Coky Giedroyc, spokrewniona z Jerzym Giedroyciem, zachwycała się Warszawą jako miejscem zdjęć: na Starym Mieście nie ma nowoczesnych znaków drogowych, anten satelitarnych, to gotowy plan zdjęciowy. O stylu serialu mówi, że chciałaby, żeby było to połączenie kina noir - ze względu na konkretny moment historyczny - ze współczesną dynamiką.

Dzięki temu serialowi Europejczycy będą mogli poznać polską historię, jest bowiem nadzieja, że ze względu na koproducję BBC pokażą go również inne stacje telewizyjne, zawsze zainteresowane dobrze napisaną szpiegowską historią z elementami romansu.

Zdaniem Richarda Kleina wysoka jakość realizacji oraz łączenia rozrywki z nauką to elementy wspólne dla obu telewizji TVP i BBC.

KS
TVP
Ostatnia aktualizacja:  4.04.2012
Zobacz również
Brytyjscy policjanci walczą z przestępczością
"Kroniki futbolowe” w Telewizji Kino Polska
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll