PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
To będzie strzał w sam środek bramki: w Wielkanoc Telewizja Kino Polska rozpocznie emisję „Kronik futbolowych”. Wielcy trenerzy, legendarne mecze i największe sukcesy naszej reprezentacji powrócą w  archiwalnych materiałach filmowych, opatrzonych współczesnym komentarzem.

Gdy w kraju pełną parą toczą się przygotowania do Euro, budują się stadiony i hartuje – stal piłkarskich mięśni, Telewizja Kino Polska do rozgrzewki przed mundialem zachęca kibiców. Nowy cykl stacji, zatytułowany „Kroniki futbolowe”, to filmowa podróż po historii polskiej piłki. Rozpoczęcie w Wielkanoc, a zakończenie 3 czerwca – na tydzień przed meczem otwarcia Euro 2012.


fot. Kino Polska

Cykl składa się z 10 odcinków i zaczyna od prawdziwej rewelacji: dwuczęściowego programu, ułożonego z materiałów Polskiej Kroniki Filmowej. Widzowie stacji obejrzą go w wielkanocną niedzielę i Lany Poniedziałek o 13:00. Dawne kroniki komentują  w programie wytrawni znawcy tematu: trenerzy Andrzej Strejlau i Antoni Piechniczek, dziennikarze sportowi Stefan Szczepłek, Tomasz Smokowski, Tomasz Wołek i Marian Kmita oraz reżyser Janusz Zaorski. Panowie z nostalgią wspominają czasy, gdy dezaprobata kibiców na stadionie wyrażała się w straszliwym okrzyku „Sędzia, kanarki doić!”. Mali chłopcy na mecze dostawali się wtedy metodą „na synka” – wystarczyło przed bramą poprosić o wprowadzenie jakiegoś dorosłego z biletem. Efekt był raczej murowany; miłość do futbolu ma bowiem to do siebie, że łączy nawet nieznajomych. Jednocząca siła piłki dawała się w tamtych latach odczuć również na wyższym poziomie społecznych relacji. Stefan Szczepłek wspomina rok 1957, kiedy aż 100 tysięcy kibiców przyszło na stadion w Chorzowie, by obserwować mecz Polska – ZSRR. Zanim gra się rozpoczęła, trybuny zagrzmiały słowami hymnu narodowego. – Wcześniej chyba nigdy nie odbywało się to w takim nastroju! – emocjonuje się dziennikarz, nazywając tamten wygrany dla Polaków mecz odwetem za Październik ’56 roku.

O ile naród wobec piłki się jednoczył, bywało, że rodziny futbol dzielił. Tomasz Smokowski przyznaje, że z powodu jakiegoś ważnego meczu rodzony ojciec zapomniał go kiedyś odebrać ze szpitala. Nic w tym jednak dziwnego: w latach 70-tych w kraju zapanowało istne szaleństwo. W czasie meczów pustoszały ulice, a piłką interesowali się dosłownie wszyscy. W obrazkach z kronik widzimy, jak wynik którejś rozgrywki podawany jest przez radiowęzeł w kopalni – dla górników pracujących pod ziemią. Kibicem okazuje się nawet ksiądz w koloratce; zagadnięty przez reportera na ulicy, kategorycznie stwierdza: „Do półfinału raczej dojdziemy!”. W teatrze podczas spektaklu aktorzy malują na rekwizytach aktualny wynik meczu z Haiti – 2:0, 3:0, 4:00… Widownia za każdym razem reaguje na to brawami – dla aktorów czy piłkarzy?

Po świętach futbolowy cykl będzie kontynuowany co tydzień w niedzielę o 13:00. Łącznie zobaczymy w nim 50 kronik (po 5 w każdym odcinku). Dla lepszej orientacji widzów ułożono je chronologicznie – od lat 40-tych po 80-te.
Kronikarskie zapisy na taśmie filmowej uzupełnią w cyklu dokumenty. Jednym z nich będzie nakręcony w roku 1975 reportaż „Polska gola”, z gościnnym udziałem pary Himilsbach – Maklakiewicz. Stacja pokaże go w Lany Poniedziałek. 15 kwietnia ważny rozdział w historii polskiej piłki przypomni nz kolei „Droga na mundial ‘78”. Od 22 kwietnia po każdym zestawie futbolowych kronik najmłodsi kibice będą mogli oglądać kolejne odcinki serialu „Do przerwy 0:1” z 1969 roku.

GU
Kino Polska
Ostatnia aktualizacja:  3.04.2012
Zobacz również
"Szpiedzy w Warszawie" zdemaskowani
TVP Kultura i polskie science fiction
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll