PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
– A gdybym zburzył Pałac Kultury – byłoby pani przykro? – pyta Wojciech Pszoniak tuż po tym, jak groził spiłowaniem kolumny Zygmunta. Aktor będzie gwiazdą programu „Między filmami" już w najbliższą niedzielę w Telewizji Kino Polska.

Godzinny wywiad z aktorem, który w historii polskiego filmu zapisał się choćby wybitnymi rolami w „Korczaku” i „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy, to drugi już odcinek nowego cyklu Telewizji Kino Polska. Pszoniak jest w nim godnym następcą Agnieszki Holland - w poprzednim programie reżyserka "W ciemności" wystąpiła na godzinę przed ogłoszeniem jej Oscarowej nominacji. Scenerię rozmowy i tym razem stanowi wnętrze modnego klubu Syreni Śpiew na warszawskim Powiślu, a w roli gospodyni występuje dziennikarka Magdalena Juszczyk.


Wojciech Pszoniak, fot. Akpa

Tak jak Holland, Pszoniak jest artystą światowym. Paryż, Lozanna, Genewa, Londyn – jednym tchem wymienia miasta, w których przyszło mu pracować i mieszkać. Na Warszawę narzeka, ale to niezadowolenie podszyte jest namiętnością i pasją. Bo taki na przykład pomysł: spiłować kolumnę Zygmunta. Dlaczego? Za karę. Po co przenosił stolicę do Warszawy? – Jestem radykałem – mówi skromnie Pszoniak, dodając, że główny architekt Napoleona wyburzył pół Paryża. I miał rację!

Magda Juszczyk subtelnie prowokuje aktora kolejnymi pytaniami, dzięki czemu jego niszczycielskie zapędy uznajemy w końcu za przejaw patriotyzmu. – Patriotyzm to jest to, że się człowiek uśmiecha do tego, z kim żyje; w tym kraju, na tej ulicy. To czysta klatka schodowa. To być uprzejmym dla innych.

– Czy gdybym pani zburzył Pałac Kultury, byłoby pani przykro? – pyta wielki aktor. – Kto nie widział Pszoniaka w Teatrze Powszechnym w „Sprawie Dantona”, ten nic nie widział – odpowiada Magda Juszczyk. I docieka: czy ludzka pamięć jest świadectwem nieśmiertelności?


Wojciech Pszoniak i Piotr Adamczyk w filmie "Nie ten człowiek", reż. p. Wendorff, fot. Anima-pol

Jej rozmówca stroni jednak od wielkich słów: – W moim zawodzie najbardziej interesuje mnie kontakt z drugim człowiekiem. Najważniejsze w sztuce jest zrobienie na kimś niezatartego wrażenia. Aktorstwo? To język, którego nie ma nigdzie indziej – tylko w tym jednym momencie, między tym  a tym człowiekiem. To jest także ślad, który naznacza kogoś na całe życie. Dla mnie nie są ważne role, tylko pytanie, kim jest człowiek; co to jest; po co to jest. – To jest w ogóle do odpowiedzenia? – pyta dziennikarka. – Nie – pada zdecydowana odpowiedź.

I puenta: – Jeśli któregoś dnia zobaczę bezsens bycia aktorem, przestanę nim być. – W imieniu widzów możemy tylko powiedzieć, że nigdy byśmy tego nie chcieli.

Na program „Między filmami” zapraszamy 18 marca o godzinie 21:45 do Telewizji Kino Polska.
GU
Kino Polska
Ostatnia aktualizacja:  16.03.2012
Zobacz również
"Zatoka delfinów" - zatoka grozy
Jak serialem odciągnąć nastolatki od przestępstw
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll