PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Premierowe spektakle Teatru TV oraz spektakle na żywo, kontrowersyjne filmy dokumentalne, nowe polskie fabuły i seriale, światowe przeboje i filmy debiutantów tworzą nową wiosenną ofertę  TVP.

Teatr Telewizji wiosną tego roku zapowiada się niezwykle ciekawie. Program 1 zaprezentuje premiery teatralne m.in. „Lekkomyślną siostrę” w reż. Agnieszki Glińskiej oraz trzy spektakle na żywo. Po sukcesie spektaklu „Boska” w reż. Krystyny Jandy Jedynka planuje kolejne emisje. Już 27 lutego wyemituje spektakl „Skarpetki, Opus124” w reż. Macieja Englerta, a  26 marca „Dzienniki” Witolda Gombrowicza w reż. Mikołaja Grabowskiego.


"Komisarz Alex", fot. TVP

Amatorom seriali Jedynka poleca sobotnie spotkania z „Komisarzem Aleksem”, z Kubą Wesołowskim w roli głównej. W niedziele zaś na antenę wraca popularny serial „Ranczo”, czyli ulubieni bohaterowie w zupełnie nowych rolach. Wiosną nie zabraknie także przygód słynnego detektywa w sutannie - „Ojca Mateusza”.

Od marca TVP1 wprowadza na antenę nowe pasmo filmu dokumentalnego DOK SZOK, w którym pokaże najbardziej niepokojące i kontrowersyjne filmy dokumentalne ze świata, przeznaczone dla widzów od lat 18 m.in. „Pieski świat” (MONDO CANE) To seria, która zaszokowała widzów w latach 60., kiedy pojawiła się na ekranach kin i zapoczątkowała realizację filmów tak realistycznych. Jedynka będzie kontynuować emisję  filmów dokumentalnych ze świata i Polski w ramach cyklu CZAS NA DOKUMENT, natomiast polskie dokumenty zrealizowane w Polsce albo za granicą przez polskich reżyserów znajdą się w specjalnym cyklu POLSKIE OKO, POLSKI PAZUR.

Interesująco zapowiada się także propozycja filmowa TVP1. Już w najbliższy piątek widzowie zobaczą film "Mamma Mia!" z doborową obsadą zaś w HICIE NA SOBOTĘ ukażą się takie tytuły, jak „Piraci z Karaibów”, „ Książę Persji”, czy „Randka w ciemno”. W piątkowym paśmie WIESZ, CO DOBRE zobaczymy m.in. "Babel" z Bradem Pittem i Cate Blanchett„Lektora” z Kate Winslet i Ralphem Fiennesem, "Dawno temu w Ameryce", czy dramat „Hotel Ruanda”. Wiosną Jedynka rozpocznie także emisję serialu „Terra Nova” - przygotowanego z wielkim rozmachem, jednego z najdroższych projektów w historii telewizji, produkcji Stevena Spielberga, Petera Chernina, Brannona Bragi, René Echevarrii oraz Aarona Kaplana. Od poniedziałku do piątku w cyklu SERIALE 60-LECIA TVP1 pokaże znane i lubiane polskie seriale m.in. „Alternatywy 4”, „Czterdziestolatek”, „Zmiennicy”.


"Lektor", fot. materiały dystrybutora

Telewizyjna Dwójka nie ustępuje Jedynce programem. Już od 7 marca na antenie TVP2 rozpocznie się emisja długo oczekiwanego serialu "Ja to mam szczęście" z Kingą Preis i Jackiem Braciakiem w roli sympatycznego małżeństwa. W pozostałych bohaterów wcielają się Antek Królikowski, Ewa Kasprzyk, Anna Seniuk, Tomasz Karolak i Przemysław Sadowski. Reżyserem serialu jest Sylwester Jakimow znany z nowoczesnego sposobu opowiadania i odwagi w ukazywaniu otaczającej nas rzeczywistości. „Ja to mam szczęście” to serial komediowy, który na wiosnę zastąpi „Rodzinkę.pl”. Kolejną propozycją serialową TVP2 będzie "Aida" z Sonią Bohosiewicz w roli tytułowej.  Emisja rozpocznie się 4 marca. W rolach głównych występują Iwona Bielska, Jakub Wróblewski, Michał Zieliński, Tomasz Sapryk, Katarzyna Kwiatkowska, Sebastian Konrad, Jan Rotowski. Reżyserem serii jest Xawery Żuławski.

W cyklach filmowych Dwójki tradycyjne, solidne miejsce zajmuje autorski program KOCHAM KINO – MAGAZYN FILMOWY GRAŻYNY TORBICKIEJ (3 niedziele w miesiącu, godz. 22.40), w którym prezentowane są najważniejsze wydarzenia filmowe. Korespondujące z nim pasmo KOCHAM KINO nadawane jest od jesieni 2011 r. w czwartki o godz. 21.45. W ofercie filmowej programu znajdują się głównie nowe produkcje przeznaczone dla widzów zainteresowanych ambitnym kinem światowym i nowatorskimi obrazami o wysokich walorach artystycznych. Wkrótce w cyklu będziemy mogli zobaczyć m. in. "Za wszelką cenę" w reż. Clinta Eastwooda z Hilary Swank i Morganem Freemanem, "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego z Arkadiuszem Jakubikiem, Marianem Dziędzielem i Kingą Preis, "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" Marka Koterskiego z Markiem Kondratem i Andrzejem Chyrą, "Rewers" Borysa Lankosza z Agatą Buzek i Marcinem Dorocińskim, czy wstrząsający "Ładunek 200" Aleksieja Bałabanowa. Uzupełnienie niedziel filmowych w Dwójce stanowi pasmo W POLSKIM KINIE (jedna niedziela w miesiącu, godz. 22.40). To wspólna inicjatywa Telewizji Polskiej oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, mówiąca o tym, co aktualnie dzieje się w rodzimej kinematografii. Z gośćmi rozmawiać będzie filmoznawca, dyrektor artystyczny Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, a także  gospodarz programów w TVP KULTURA -  Michał Chaciński.


"Dom zły", fot. ITI Cinema

Nowym cyklem filmów polskich TVP2 będzie 30 MINUT MŁODEGO KINA (niedziele, godz. 22.05). Złożą się na niego filmy z programu „30 minut”, który  powstał w 2005 roku dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Filmowców Polskich, TVP Kultura, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, PISF i Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. W programie „30 minut” debiutowali m. in. Borys Lankosz ("Rewers"), Barbara Białowąs („Big love”), Adrian Panek („Daas”).

Cykl PONIEDZIAŁEK Z GWIAZDAMI (godz. 22.55) wypełnią poruszające dramaty obyczajowe, zagraniczne i polskie, z udziałem najwybitniejszych aktorów współczesnego kina ("Pręgi" z Michałem Żebrowskim i Agnieszką Grochowską; "Apartament" z Joshem Hartnettem i Diana Kruger, "Wojna domowa" z Colinem Firthem i Jessiką Biel, "Wieczór" z Claire Danes i Vanessą Redgrave), ale także wybitne pozycje klasyki filmowej - obrazy zrealizowane przed 20-30 laty ("Zwykli ludzie”, "Zapach kobiety", „Zielona karta”).

KINO NA MAKSA (środa, godz. 21.45) to pasmo o charakterze przygodowo-sensacyjno-komediowym, w którym widz znajdzie pozycje typowo rozrywkowe, gwarantujące dobrą zabawę, ale także dreszcz emocji. Środowe wieczory w Dwójce dają możliwość obejrzenia w akcji Bruce’a Willisa, Kevina Costnera, Ashtona Kutchera, Sylvestra Stallone, Samuela L. Jacksona, czy Pierce’a Brosnana.


Krótkometrażowy film Barbary Białowąs "Moja nowa droga", fot. Studio Munka

W niedzielnym Studiu Filmowym Dwójki (godz. 00.20) prezentowane są mini monografie najciekawszych polskich twórców. Po przeglądzie filmów Wojciecha Smarzowskiego, Łukasza Wylężałka, Lecha Majewskiego i braci Kondratiuków nadszedł czas na dorobek Krzysztofa Kieślowskiego. 13 marca 2012 minie 16 lat od jego śmierci. Z tej okazji TVP2 zaprezentuje "Personel", "Spokój", „Przejście podziemne”, wstrzymywany 15 lat przez cenzurę „Krótki dzień pracy” i chyba najbardziej wysmakowany estetycznie film Kieślowskiego - "Podwójne życie Weroniki". W ramach cyklu zobaczymy także film dokumentalny Marii Zmarz-Koczanowicz „Still alive - film o Krzysztofie Kieślowskim”.

Oferta filmów dokumentalnych polskich i zagranicznych w Dwójce zapowiada się bogato i wszechstronnie. Nowa  polityka zaowocowała większą obecnością  polskich produkcji, które prezentowane są od września ub. roku  od poniedziałku do piątku w cyklu POLSKA BEZ FIKCJI (godz.19:35), w której znajdują się przede wszystkim polskie, krótkie dokumenty, oraz dłuższe 25 minutowe reportaże. Pasmem premierowym będzie cykl ŚWIAT BEZ FIKCJI  (wtorek godz.  22.55), w którym ukażą się zarówno dokumenty licencyjne zagraniczne, jak i polskie produkcje o tematyce społeczno-politycznej, a wśród nich m. in. "Polowanie na Bin-ladena", "Jak Steve Jobs zmienił świat", "Złodziejski Kodeks", "Obywatel Havel"
i "Paparazzi".

Wreszcie 5 marca 2012 r. o godz. 19.00 w TVP2 rozpocznie się transmisja z gali przyznania Polskich Nagród Filmowych Orły 2012  (cz. I i cz. II o 22:50).
GU
TVP
Ostatnia aktualizacja:  8.08.2013
Zobacz również
Serwis tvp.pl na bogato
Nowy sezon "Kości" w Telewizji POLSAT
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll