PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  30.01.2012

Ponad 110 pozycji: spektakle Teatru Telewizji, filmy dokumentalne i fabularne oraz programy edukacyjne, a także popularny serial dla młodzieży "Klub prof. Tutki", trafią do internetu. 30 stycznia TVP i Narodowy Instytut Audiowizualny podpisały umowę w tej w sprawie.

Umowa ma na celu poszerzenie i ułatwienie dostępu do cyfrowych zasobów polskiego dziedzictwa kulturowego -  podkreślali na poniedziałkowej konferencji prasowej jej sygnatariusze: minister kultury Bogdan Zdrojewski, prezes TVP Juliusz Braun i szef Narodowego InstytutuAudiowizualnego Michał Merczyński.


Zdjęcie z planu Teatru Telewizji "Śluby Panieńskie" w reżyserii Krystyny Jandy, fot. Robert Jaworski/Forum

Porozumienie przewiduje m.in. digitalizację części archiwów TVP i ich umieszczenie na stronie Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Pierwsze archiwalia mają być dostępne dla internautów za kilka miesięcy. Korzystanie z nich będzie bezpłatne. Nie będzie jednak możliwości ich ściągania na prywatne komputery użytkowników.

Na liście są m.in. filmy dokumentalne Marii Zmarz-Koczanowicz, Andrzeja Fidyka czy Piotra Szulkina; audycje edukacyjne: "Abecadło dźwięku", "Dzieje jednego wynalazku", "Tajniki matematyki", "Klub prof. Tutki: Profesor Tutka wśródmelomanów" w reż. Andrzeja Kondratiuka, przedstawienia Teatru Telewizji wyreżyserowane przez wybitnych twórców: "Antygona"Andrzeja Seweryna, "Śluby panieńskie"Krystyny Jandy, "Wniebowstąpienie"Macieja Englerta, a także animacje i fabuły.

Współpraca z Narodowym Instytutem Audiowizualnym ma spowodować, że "istotna część" archiwów TVP zostanie udostępniona publiczności w wersji cyfrowej. "To początek drogi budowania domeny publicznej w obszarze niezwykle trudnym, bo audiowizualnym. Wszyscy wiedzą, że nie ma kłopotów i nie ma sporów o zasoby biblioteczne, digitalizowane już w tej chwili w dobrym tempie, zasoby fotograficzne, digitalizowane w znakomitym tempie (...), natomiast właśnie obszar przestrzeni audiowizualnej jest najtrudniejszy, bo jest najbardziej komercyjny i najbardziej pożądany" - powiedział minister kultury.

Zgodnie z podpisaną umową, prawa autorskie od twórców będzie pozyskiwać TVP. Z kolei Narodowy Instytut Audiowizualny będzie zajmował się digitalizacją utworów. Cyfryzacja archiwów TVP realizowana jest w ramach rządowego programu "Kultura+", przewidzianego na lata 2011-2015. Roczny koszt programu, który poza digitalizacją i upowszechnianiem dzieł kultury ma także poprawić stanbibliotek w Polsce, wynosi ok. 50 mln zł.


KS
pap
Ostatnia aktualizacja:  16.02.2012
Zobacz również
W białoruskim serialu źle o Polakach
Bolesna droga dzieci do sukcesu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll