PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU

Wśród ogromu filmowych propozycji telewizyjnych na okres Świąt wybraliśmy dla Was dziesięć najciekawszych, rodzimych produkcji. Odrobina klasyki i nowości, trochę humoru i refleksji. Gwarantujemy, że nie będziecie żałować!

Święta bez Kevina to Święta stracone? Kevin i w tym roku zawita na małych ekranach. Będą również świetne animacje dla całej rodziny, w tym "Gdzie jest Nemo", "Fantastyczny Pan Lis" i "Happy Feet: tupot małych stóp" oraz "Planeta 51". Romantyzm zagwarantują "To właśnie miłość", "Holiday" i "Cztery wesela i pogrzeb", przygodę "Eragon", woń innych czasów "Przeminęło z wiatrem" i "Wiek niewinności". Przebierać będzie można w typowo świątecznych propozycjach na czele z "Grinch: Świąt nie będzie". Święta przed telewizorem to też okazja dla chwil z polskim kinem. Dostępne na naszym rynku stacje przedstawiają bardzo interesującą ofertę w tym względzie. Wypatrzyliśmy dziesięć najlepszych propozycji. Pomiędzy spotkaniami z rodziną, włączcie telewizor. Nie przegapcie tych filmów!


Kadr z filmu "Aria Diva", fot. Studio Munka

Kolejność: alfabetyczna. Podajemy tylko jedną porę emisji, aczkolwiek wiele kanałów oferuje również inne terminy - sprawdźcie w programie!

"Aria Diva", emisja: TVP2, 26 grudnia, godz. 14.30
Zrealizowana w ramach programu "30 minut" "Aria Diva" podbiła polskie i międzynarodowe festiwale. Prosta opowieść o poszukiwaniu szczęścia posiada w sobie zaskakująco wielką moc. Wiele w tym zasługi odtwórczyń głównych ról: Katarzyny Figury i Gabrieli Muskały. Agnieszka Smoczyńska, wychowanka Mistrzowskiej Szkoły Andrzeja Wajdy, prezentuje się jako reżyserka obdarzona wielką wrażliwością i empatią. Te pół godziny wzrusza i na długo zapada w pamięć.

"Duże zwierzę", emisja: Kino Polska, 24 grudnia, godz. 12.55
Kanał Kino Polska w swojej ofercie świątecznej znalazł miejsce dla trzech filmów z reżyserskiego dorobku Jerzego Stuhra. "Duże zwierzę", "Spis cudzołożnic" i "Tydzień z życia mężczyzny" to obrazy, w których krakowski mistrz pozwala poznać się jako autor kina wypełnionego ludzkimi troskami, męskimi dylematami, ciepłem i nadzieją oraz uśmiechem. Ważne pytania i trafne odpowiedzi. Każdy musi znaleźć swoją ścieżkę przez życie.


Kadr z filmu "Duże zwierzę", fot. Akpa

"Gangsterzy i filantropi", emisja: TVP Kultura, 26 grudnia, godz. 17.25
Klasyczna polska komedia kryminalna. W więziennej karetce spotykają się oskarżeni w dwóch sprawach. Pierwsi to grupa gangsterów pod wodzą "Profesora". Mieli okraść furgonetkę przewożącą pieniądze do banku. Oskarżonym w drugiej sprawie jest Anastazy Kowalski, przestępca… mimo woli. Za kamerą mistrzowie: Jerzy Hoffman i Edward Skórzewski, którzy również napisali scenariusz. Przed - aktorska śmietanka na czele z Gustawem Holoubkiem i Hanną Bielicką. Zdjęcia zrealizował Jerzy Lipman. Klasyk rodzimego kina rozrywkowego, gwarantujący nie tylko dobrą zabawę, ale i ciekawe spojrzenie na polską rzeczywistość przełomu lat 50. i 60.

"Jak rozpętałem II wojnę światową", emisja: TVP2, od 25 grudnia, godz. 18.40
Kolejny polski klasyk, który będzie można sobie przypomnieć w te Święta. Jeden z mistrzów polskiej komedii, Tadeusz Chmielewski, autor takich filmów jak "Ewa chce spać", "Dwaj Panowie N", "Nie lubię poniedziałku" i "Wiosna, panie sierżancie". Jego "Jak rozpętałem II wojną światową" z 1969 roku to ekranizacja powieści Kazimierza Sławińskiego "Przygody kanoniera Dolasa". Do dziś charyzmatyczna kreacja Mariana Kociniaka jako pechowego szeregowca Franka potrafi rozbawić do łez.
Więcej o twórczości Tadeusza Chmielewskiego: https://www.sfp.org.pl/wydarzenia,48,3848,1,1,Z-Tadeuszem-Chmielewskim-po-PRL-u.html

"Jak to się robi", emisja: Kino Polska, 26 grudnia, godz. 12.55
Kultowa komedia Andrzeja Kondratiuka z udziałem Zdzisława Maklakiewicza, Jana Himilsbacha i Igi Cembrzyńskiej oferuje satyrę na polskie środowisko filmowo-literackie. Twórcza rozmowa w pociągu, która przeradza się w projekt rozwijany w Zakopanem. Artystyczne perypetie mogą doprowadzić tylko do zmiany branży. Pozycja obowiązkowa. Kto nie zna, musi nadrobić, kto zna, z pewnością z przyjemnością sobie przypomni. 
Więcej o kreacjach Jana Himilsbacha:
https://www.sfp.org.pl/wydarzenia,47,3077,1,1,Jan-Himilsbach-przeglad-filmow-w-80-rocznice-urodzin.html

"Lekarstwo na miłość, emisja: Kino Polska, 26 grudnia, godz. 14.20
Mistrzowski duet: Kalina Jędrusik i Andrzej Łapicki. Za kamerą Jan Batory, który nie tylko tę komedię wyreżyserował, ale i napisał do niej scenariusz we współpracy z Joanną Chmielewską na podstawie jej powieści "Klin". Wielkie zamieszanie wokół telefonicznej pomyłki, która staje się kluczem do rozwiązania kryminalnej zagadki i zaczątkiem czegoś więcej niż pięknej przyjaźni. Pomimo upływu lat ten film nic, a nic nie traci ze swojego czaru. Propozycja nie tylko wyśmienita na Święta, ale i na walentynki, jak i każdą chandrę.

"Miliard szczęśliwych ludzi", emisja 24 grudnia, HBO2, godz. 11.55
Nowy dokument ze stajni HBO. Debiutant Maciej Bochniak przygląda się zespołowi Bayer Full i jego chińskiej przygodzie. Czy zespół poniósł porażkę? A może sprawa nie jest jeszcze zamknięta? Jak wyglądały przygotowania Sławka Świerzyńskiego i kim jest tajemniczy sinolog Krzysztof Darewicz. Jak doszło do tego, że dziś Bayer Full, legenda disco polo, zespół, który sprzedał ponad 16 milionów płyt, śpiewa "Barkę" po chińsku i organizuje koncerty dla mniejszości chińskiej w Polsce?
Recenzja: https://www.sfp.org.pl/recenzja,4,133,1,1,Bayer-po-chinsku.html


Kadr z filmu "Miliard szczęścliwych ludzi", fot. HBO

"Och, Karol 2", emisja: Canal+, 26 grudnia, godz. 23.50
Pierwszy "Och, Karol" z 1985 roku - z Janem Piechocińskim w roli mężczyzny niezmiernie łatwo ulegającego kobiecym wdziękom, ze scenariuszem Ilony Łepkowskiej i w reżyserii Romana Załuskiego - wpisał się do kanonu naszego kina jako jeden z największych przebojów kasowych. Po latach do postaci pechowego amanta powrócił Piotr Wereśniak. W 2010 roku w Karola Górskiego wcielił się Piotr Adamczyk, a wokół niego pojawiły się Małgorzata Socha, Katarzyna Zielińska, Małgorzata Foremniak, Marta Żmuda Trzebiatowska, Katarzyna Glinka i Anna Mucha. Lekka opowieść, która ma bawić. Premiera kinowa na początku 2011 wywołała dużo zamieszania i zainteresowania.


Kadr z filmu "Och, Karol 2", fot. Studio Interfilm

"Śluby panieńskie", emisja Canal+, 25 grudnia, godz. 8.55
Najnowsza ekranizacja komedii Aleksandra Fredry podzieliła krytykę, ale zyskała przychylność widzów. Filip Bajon zaprosił na plan Roberta Więckiewicza, Macieja Stuhra, Borysa Szyca, Annę Cieślak, Martę Żmudę Trzebiatowską. "Śluby panieńskie" z 2010 roku oferują współczesne, choć ciągle klasyczne, spojrzenie na "wojny damsko-męskie".


Kadr z filmu "Śluby panieńskie", fot. Kino Świat

Rozmowa z Filipem Bajonem:
https://www.sfp.org.pl/wydarzenia,82,1541,1,1,Moje-miejsce-na-Ziemi-Z-Filipem-Bajonem-rozmawia-Lukasz-Maciejewski.html

"Vabank", emisja TVN, 26 grudnia, godz. 8.00
"O szczęście trzeba grać vabank, vabank / Z fortuną tak to zwykle bywa / Kto nie naraża nigdy się na szwank / Ten głównej stawki nie wygrywa". Tego filmu chyba nikomu nie trzeba przedstawiać ani zbytnio reklamować. Juliusz Machulski i Jan Machulski oraz plejada gwiazd: Leonard Pietraszak, Witold Pyrkosz, Jacek Chmielnik, Krzysztof Kiersznowski, Ewa Szykulska, Henryk Bista. Mistrzostwo humoru i intrygi. Kto wie, gdyby ten film nakręcono w Hollywood, może wymieniany byłby jednym tchem razem z "Żądłem"?


Kadr z filmu "Vabank", fot. SF Kadr

Dagmara Romanowska
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  23.12.2011
Zobacz również
Rysiek Lubicz zna datę swojej śmierci
Dymna i Peszek na Święta
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll