PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  20.09.2011

Andrzej Fidyk wrócił do TVP i znów prowadzi redakcję dokumentu.

Wiadomość została przyjęta z entuzjazmem przez środowisko, które po paru latach nieobecności dokumentu w telewizji publicznej, zorganizowało się wokół inicjatywy "Apel Dokumentalistów", zainicjowanej przez Marię Zmarz-Koczanowicz. Miała ona  na celu przywrócenie widzom telewizji publicznej polskiego dokumentu, a dokumentalistom miejsca, w którym mogą pokazywać swoje prace. Dokument z rzadka trafia do kin, jego naturalnym środowiskiem jest telewizja. "Apel" podpisało ponad 220 osób. Andrzej Fidyk jako autorytet w środowisku dokumentalistów daje nadzieję na poprawę sytuacji.

Iwona Schymalla jako dyrektor Programu 1 ogłosiła, że wraz z powrotem Andrzeja Fidyka do TVP1, wraca do niej również od października poniedziałkowe pasmo  "Czas na dokument" o 22.30. Od stycznia z kolei zostanie uruchomione polskie pasmo dokumentalne, roboczo nazwane przez Fidyka "Hitami polskiego dokumentu".

Nowy kierownik Redakcji Filmu Dokumentalnego (tak ma się teraz nazywać dział) poinformował o zasadach, jakie będą mu przyświecały przy wyborze tytułów do produkcji. Ze względu na niewielką kwotę - 3,5 miliona złotych w 2012 - TVP będzie finansować lub współfinansować projekty, które dają nadzieję na zwycięstwa na festiwalach lub znaczną oglądalność, której dolna granica została określona przez Iwonę Schymallę na poziomie 10% udziałów. Fidyk ocenia, że z budżetu redakcji uda się sfinansować lub współfinansować około 30 filmów o zróżnicowanych budżetach. Filmy będą wybierane podczas sesji. Najbliższa została zaplanowana na początek października, stąd apel Fidyka do twórców o składanie projektów do 1 października. Tomasz Wiszniewski zwrócił uwagę, że podczas ostatnich lat, gdy TVP nie produkowała filmów dokumentalnych powstało wiele projektów poza telewizją i są natychmiast dostępne do emisji.

Kryterium najważniejszym prócz jakości projektu będzie fakt opowiadania o Polsce współczesnej, o ludziach, a nie o sprawach. - Nie ma nic lepszego dla filmu dokumentalnego niż świetny bohater - powiedział Fidyk. Podkreślił, że filmy muszą dotyczyć Polski. Wynika to z prostego rachunku ekonomicznego. Zrobienie nowego filmu na przykład  o Chinach kosztuje od parudziesięciu do paruset tysięcy złotych, podczas gdy kupienie gotowego filmu amerykańskiego lub brytyjskiego o tej samej tematyce to inwestycja rzędu dwóch tysięcy euro. - Filmów o Polsce nikt za nas nie zrobi - dodał.

Film przyjęty do produkcji przez Redakcję Filmu Dokumentalnego uzyska natychmiast list intencyjny z przyznaną kwotą dofinansowania tak, aby umożliwić twórcom poszukiwanie dodatkowych  środków, w szczególności w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej. Optymalnym rozwiązaniem byłaby współpraca między obu instytucjami w zakresie wspierania tych samych projektów, choć zdarzą się sytuacje, gdy ich priorytety mogą być rozbieżne.

Dokumentaliści zaproponowali wprowadzenie pitchingów i kolaudacji jako standardowej praktyki (Marcin Latałło), poprawiajacej przejrzystość podejmowanych decyzji. Andrzej Fidyk nie przewiduje wprowadzenia pichingów, uznając je za narzędzie dobre dla festiwali, ale nie dla telewizji. Rozważa natomiast pomysł kolaudacji filmu w obecności dziennikarzy.

Życie filmu nie kończy się wraz z zamknięciem produkcji. Dokumentaliści byli zainteresowani dalszą sprzedażą swoich filmów i ich życiem festiwalowym. Po wymianie opinii z Tomaszem Wiszniewskim i Mirosławem Chojeckim Fidyk poprosił o przygotowanie dokumentu, inicjującego nowe relacje biznesowe między twórcą a nadawcą. Prawa licencyjne do filmów - podobnie jak w innych krajach - po paru latach eksploatacji w telewizji mogłyby wrócić do twórcy. Mogliby oni mieć również udziały w sprzedaży filmów i  wpływ na zgłaszanie ich na pokazy festiwalowe. 

Dla przeprowadzenia planowanych zmian konieczna będzie zmiana procedur formalno-finansowych w TVP. 

Iwona Schymalla dodała, że film dokumentalny staje się obecnie jednym ze znaków rozpoznawalnych TVP1 i dlatego zaplanowała również pokazywanie etiud studenckich w paśmie edukacyjnym w piątki od 10 do 12.

Ostatnia aktualizacja:  20.09.2011
Zobacz również
Courteney Cox - powrót "Przyjaciół"
Ostatni dzień zdjęciowy "Przepisu na życie"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll