PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
„Zagłębie miedziowe wreszcie doczekało się własnej sagi” – pisano po premierze legnickiego spektaklu „Orkiestra” Krzysztofa Kopki (scenariusz) i Jacka Głomba (pomysł i reżyseria). Niedawno zakończyły się prace nad telewizyjną wersją przedstawienia.

Zdjęcia do telewizyjnej „Orkiestry” kręcone były m.in. w szybach kopalni w Lubinie, ponad 600 metrów pod ziemią. „Twórcy, aktorzy i ekipa filmowa pracowali w ekstremalnych warunkach – panowała wysoka temperatura, zdarzało się, że sprzęt odmawiał współpracy, a wstrząsy z sąsiednich oddziałów kopalni były odczuwalne także na planie 'Orkiestry'. W rezultacie powstała produkcja, która nie jest ani tradycyjną rejestracją spektaklu teatralnego, ani 'przeniesieniem'. To propozycja na pograniczu gatunków, odwołująca się do stylistyki filmowej i najlepszych wzorców teatru telewizji” - relacjonuje biuro prasowe TVP.


Fot. TVP/materiały prasowe

Podstawą tekstu „Orkiestry” stały się relacje i wspomnienia pracowników KGHM – tych aktualnych i tych, którzy choć w kopalni już nie pracują, to doskonale pamiętają początki „miedziowego raju”. Relacje te tworzą historię o tym, jak powstawało mityczne eldorado ściągające przybyszów z całej Polski. A także o tym, jak w sennych miasteczkach budziły się wielkomiejskie ambicje i apetyty na „lepszą przyszłość”. W tle pobrzmiewają echa historycznych wydarzeń: walki z wodą przy głębieniu pierwszych szybów,  pochodów pierwszomajowych, uroczystości milenijnych i słynnego biskupiego „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”, tragedii sierpnia 1982 roku, strajków przeciw prywatyzacji... Pojawia się Krzysztof Kieślowski, a także Edward Gierek. Nie brakuje anegdot - o partyjnej działaczce, która odkryła w Lubinie pokłady ropy, o pierwszomajowych pochodach i cwaniakach, którzy próbowali za bezcen kupić miedziowy interes.

Spektakl teatralny swoją premierę miał ponad dwa lata temu. Telewizyjna premiera „Orkiestry” odbędzie się w Barbórkę, 4 grudnia, o godz. 21.45 na antenie TVP2.


DR
TVP
Ostatnia aktualizacja:  15.11.2013
Zobacz również
Ogłoszono nominacje do Telekamer 2014
Historia i rozrywka w jednym
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025
Scroll