PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  26.10.2013
"Będziemy starali się rozwijać formy dokumentalne, znaleźć pieniądze, by promować obecność polskiej tematyki w telewizji" - mówił prezes TVP S.A. Juliusz Braun podczas spotkania na temat misji mediów w służbie "małych ojczyzn".

Zdaniem prezesa telewizji publicznej, są miejsca w Polsce, których historia jest doskonałym tematem dla filmu. - TVP dzięki temu, że stara się rozbudowywać oddziały regionalne otwiera możliwości dotarcia do wielu tematów przez formy dokumentalne - zaznaczył Juliusz Braun. Zauważył, że film dokumentalny w Polsce ma się bardzo dobrze, jest wielu dobrych twórców, ale niewielu z nich koncentruje się na temacie "małych ojczyzn". - Będziemy starali się rozwijać formy dokumentalne, poszukać na ten cel pieniędzy, by promować obecność polskiej tematyki w telewizji - zapewnił.


Juliusz Braun, fot. A. Gojke

Zdaniem Brauna internet, stawiany przez wielu za przykład największego zagrożenia dla telewizji, otwiera szerokie możliwości dotarcia do widza przekazując za jego pośrednictwem "ważne treści także te dotyczące małych ojczyzn". Z kolei zdaniem przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jana Dworaka internet stwarza ogromne szanse dla mediów lokalnych. Jego zdaniem może być łatwym narzędziem komunikacji środków masowego przekazu z odbiorcami. - Media muszą oddzielić się od modelu mówienia z perspektywy autorytetu, pouczająco, ale otworzyć się na ludzi, którzy mogą uczestniczyć w tworzeniu treści (...) wejść w sferę obywatelskości - zauważył. Zaznaczył jednak, że nie oznacza to, że nie będzie miejsca dla autorytetów, ludzi wrażliwych i twórców filmów dokumentalnych. - Telewizja i radio stają się mediami wielopłaszczyznowymi i zapewniają komunikację w obie strony - stwierdził.

Według Dworaka 16 oddziałów telewizji publicznej wrosło już w krajobraz społeczny i kulturalny regionów, podobnie jak 17 regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, które "świetnie spełniają swoją rolę". Zwrócił uwagę, że szansą na rozwój mediów lokalnych może być rozpoczęta właśnie cyfryzacja radia. - Na końcu tego procesu będzie więcej miejsca na programy lokalne, pasmo FM jest już zapełnione - ocenił.


Fot. TVP

Debata na temat misji mediów w służbie małych ojczyzn odbyła się przy okazji pokazu cyklu dokumentów telewizyjnych "Małe Ojczyzny" realizowanego w latach dziewięćdziesiątych. W zamyśle organizatorów przegląd ma być próbą odrodzenia się podobnej idei w mediach. Dwudniowe pokazy odbywały się w czwartek i piątek w Kielcach. Ich organizatorami byli Filharmonia Świętokrzyska, Rada Programowa TVP Kielce oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.

DR
PAP
Ostatnia aktualizacja:  26.10.2013
Zobacz również
Powstaną nowe przygody Parauszka
"Czarna lista" Jamesa Spadera
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll