PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Telewizja Kino Polska kończy w grudniu 10 lat. W nowym sezonie na jej antenie nie zabraknie urodzinowych akcentów. Jeden z nich to archiwalne wywiady z polskimi filmowcami, nagrane przez redakcję w ciągu dekady istnienia.

- Chociaż dopiero w grudniu obchodzimy okrągłą rocznicę, to jubileuszowe świętowanie zaczynamy już teraz – mówi Wawrzyniec Brach, odpowiedzialny za jesienną ofertę kanału. - Nasze archiwa kryją prawdziwe skarby. W ciągu dekady przed kamerą Telewizji Kino Polska gościło kilkuset polskich filmowców. Wielu nie ma już wśród nas. Nagrane z nimi rozmowy przedstawiają dziś prawdziwie unikalną wartość.
 
Cykl zatytułowany "Z archiwum Telewizji Kino Polska" będzie prezentowany na antenie w piątki o 9:00. We wrześniu pojawią się w nim wywiady z Jerzym Kawalerowiczem i Leonem Niemczykiem (o "Pociągu"), z Barbarą Krafftówną (o filmie "Jak być kochaną"), z Jerzym Stefanem Stawińskim (o "Eroice") i Mieczysławem Kalenikiem (o roli Zbyszka w "Krzyżakach"). W kolejnych miesiącach listę prezentowanych w cyklu twórców uzupełnią m.in. Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz, Jan Englert, Olgierd Łukaszewicz, Jerzy Hoffman, Janusz Morgenstern, Danuta Szaflarska i Alina Janowska. Po każdej rozmowie widzowie obejrzą film, do którego się ona odnosi.



W nowej ramówce Telewizji Kino Polska nie zabraknie też tytułów po cyfrowej rekonstrukcji. Premierowo stacja pokaże odnowiony film "Potem nastąpi cisza" Janusza Morgensterna (1965) – z Barbarą Brylską, Danielem Olbrychskim, Tadeuszem Łomnickim i Markiem Perepeczko. Zobaczymy też zrekonstruowane wersje filmów takich jak "Popiół i diament", "Wodzirej", "Do widzenia, do jutra…", "Ewa chce spać", "Mniejsze niebo", "Miś", "Seksmisja", "Vabank", "Zabij mnie, glino" i "Szwadron".

Tygodniowa ramówka stacji zachowuje przejrzysty układ pasm tematycznych, z główną pozycją dnia prezentowaną o 20:15. Tydzień otwierają poniedziałkowe "Komedie wieczorową porą", wśród których w nowym sezonie znajdziemy m.in. "Konopielkę", "Seksmisję" i "Szablę od Komendanta". Wtorek już od południa wypełniają "Kultowe seriale", a wśród nich m.in. "Dom", "Czarne chmury", "Najważniejszy dzień życia", "Ja wam pokażę", "Popielec" i "Na kłopoty… Bednarski". W środy o 20:15 stacja zaprasza na "Dziewczyny do wzięcia", czyli filmy o kobietach, nie tylko dla kobiet. W programie m.in. "Wino truskawkowe", "Trędowata", "Kuchnia polska" z Krystyną Jandą i "Wesela nie będzie" z Anną Dymną i Małgorzatą Potocką. Na miłośników filmowej sensacji co tydzień o 20:15 czeka "Kryminalny czwartek", z filmami takimi jak "Mokry szmal", "Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię", "Strefa ciszy" i "V.I.P.". W czwartki Telewizja Kino Polska rozpocznie też emisję serialu "Oficer" z Borysem Szycem, Pawłem Małaszyńskim i Magdaleną Różczką w głównych rolach. Propozycja na piątkowe wieczory to cykl "Oblicza wojny", a w nim m.in. "Katyń", "Lotna", "Pierścionek z orłem w koronie", "Krzyż walecznych", "Ludzie z pociągu", "Prawo i pięść", "Jutro idziemy do kina", "Przeprawa" i "Złoty pociąg". W soboty dziennikarka Magdalena Juszczyk zaprasza na wywiady z ludźmi kina w cyklu "Program obowiązkowy". W nowym sezonie wśród jej rozmówców spotkamy m.in. Ewę Wiśniewską, Kazimierza Kutza, Wiktora Zborowskiego, Marię Pakulnis i Ewę Kasprzyk. Niedzielne przedpołudnia to czas na stare kino i cykl "W Iluzjonie". Tym razem Stanisław Janicki zaproponuje widzom takie przedwojenne perełki, jak "Ada! To nie wypada!", "Co mój mąż robi w nocy…" i "Przybłęda".



W ramówce nie zabraknie też pasm, poświęconych filmom krótkim. W "Młodych kadrach" zobaczymy jesienią m.in. najnowsze animacje, fabularne etiudy i młody polski dokument. W cyklu "ABC animacji" oprócz klasyków pokroju Jerzego Kuci i Piotra Dumały pojawią się najświeższe trendy i  nowe techniki animacji w filmach młodych reżyserów.

Wrześniową ofertę Telewizji Kino Polska uzupełnia kolejna odsłona cyklu "Instrukcja Obsługi PRL-u". Tym razem z archiwum łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych redakcja wydobyła materiały dotyczące motoryzacji. Tajniki zawodu mechanika samochodowego, rajdowe umiejętności dużego fiata, a oprócz tego syrenka, maluch, polonez i inne kultowe auta Polski Ludowej w każdy poniedziałek o 9:00 w doskonałym cyklu "Polskie drogi".

– Kiedy jesienna pogoda nie będzie już zachęcała do spacerów, zapraszamy do Telewizji Kino Polska – podsumowuje Wawrzyniec Brach. – U nas bez względu na aurę panować będzie prawdziwie złota, filmowa, polska jesień!


DR
Kino Polska
Ostatnia aktualizacja:  31.08.2013
Zobacz również
Głośna produkcja HBO w polskich kinach
Koniec telewizji w telewizorze?
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll