PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Joanna Kulig, Danuta Stenka i Borys Szyc znaleźli się w obsadzie wyreżyserowanego przez Borysa Lankosza musicalu "Pamiętnik pani Hanki". Spektakl z muzyką Jerzego Wasowskiego powstał z okazji stulecia urodzin kompozytora. Premiera we wrześniu w Teatrze Telewizji.

Akcja spektaklu toczy się w przedwojennej Warszawie lat 30. XX wieku. Bohaterką jest beztroska pani Hanka. "Pewnego dnia, nasza piękna, młoda i dość kochliwa bohaterka, otwiera list adresowany do męża - przystojnego, dobrze zapowiadającego się dyplomaty Jacka Renowickiego. Od tej chwili zaskakującym zwrotom akcji nie ma końca" - informują w nocie prasowej twórcy spektaklu.


"Pamiętnik Panny Hanki", fot. TVP/Teatr Telewizji

Muzyka do tego musicalu powstała w 1979 roku, a jej autorem jest Jerzy Wasowski. To właśnie przypadająca na 2013 rok setna rocznica urodzin kompozytora, była pretekstem do powstania spektaklu. Reżyserem sztuki został Borys Lankosz, laureat Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za film "Rewers". W rolę Hanki wcieliła się wyróżniona m.in. nagrodą Polskiej Akademii Filmowej za rolę w filmie "Sponsoring" Joanna Kulig. - To było dla mnie duże wyzwanie. Uwielbiam musical. Znakomite teksty, wspaniała muzyka, cudowne piosenki, doskonałe aranżacje. Bardzo ciekawie pracowało mi się z Borysem Lankoszem, który jest spokojnym, opanowanym reżyserem - mówi aktorka. - Budowę postaci rozpoczęłam od kostiumów. One były punktem wyjścia do tej postaci.

Poza Kulig w spektaklu występują również Magdalena Cielecka, Danuta Stenka, Ewa Konstancja Bułhak, Kamilla Baar, Wojciech Pokora, Borys Szyc, Grzegorz Małecki, Wiktor Zborowski i Antoni Pawlicki.

Pierwsza część spektaklu wyemitowana zostanie na antenie TVP1 w poniedziałek, 9 września, o godz. 20.20 w Teatrze Telewizji. Drugą część widzowie zobaczą tydzień później, 16 września. Przedpremierowy pokaz z udziałem twórców odbędzie się natomiast 2 września w warszawskim kinie Atlantic. Od 27 sierpnia w sklepach muzycznych dostępna jest także płyta z piosenkami ze spektaklu.

Musical "Pamiętnik pani Hanki" powstał z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spektakl ten wchodzi w skład cyklu trzech wydarzeń dedykowanych Jerzemu Wasowskiemu z okazji stulecia jego urodzin. Oprócz "Pamiętnika pani Hanki", w cyklu znajdują się: "Miasteczko Harmider" oraz "Lubmy się!".

Jerzy Wasowski urodził się 31 maja 1913 roku w Warszawie. Ukończył wydział Elektromechaniki na Politechnice Warszawskiej. Jeszcze przed wojną związał się z Polskim Radiem, w którym pracował do 1979 roku na różnych stanowiskach. Był muzykiem-samoukiem. Podczas pracy w Polskim Radiu spotkał Jeremiego Przyborę, z którym w 1949 r. stworzył radiowy teatrzyk Eterek. W 1958 r. artyści stworzyli Kabaret Starszych Panów, dla którego Wasowski skomponował szereg znanych do dziś utworów. Pisał także piosenki estradowe, a także całe spektakle muzyczne. Łącznie skomponował około 700 piosenek. Zmarł 29 września 1984 roku w Warszawie.
DR
PAP
Ostatnia aktualizacja:  31.08.2013
Zobacz również
"Wieczorynka" od poniedziałku w TVP Kultura
Głośna produkcja HBO w polskich kinach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll