PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  22.06.2013
W związku z kontrowersjami, które pojawiły się po emisji przez TVP serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”, stacja przeprowadziła sondaż dotyczący opinii widzów, a także opublikowała oficjalny komunikat prasowy.

W komunikacie czytamy:  
Prawie 63% Polaków, którzy słyszeli o niemieckim serialu „Nasze matki, nasi ojcowie” w Telewizji Polskiej, uważa decyzję o jego emisji za słuszną. Przypomnijmy, że to z tego powodu PiS zażądał dymisji prezesa TVP Juliusza Brauna, a Stowarzyszenie Reduta Dobrego Imienia doniosło na niego do prokuratury, stwierdzając, że „zezwolił na publiczne znieważenia Narodu Polskiego”. W sondażu TNS Polska dla „Wiadomości”, wykonanym po emisji trzyodcinkowej serii niemieckiej telewizji publicznej ZDF „Nasze matki, nasi ojcowie” 25% badanych powiedziało, że o tym fakcie nie słyszało, 16% nie miało w tej sprawie zdania, przeciw było 12%, zaś akceptowało ją 47%. Oznacza to, że spośród tych, którzy o serialu wiedzieli, aż 62,6% akceptuje decyzję o pokazaniu go wszystkim zainteresowanym. Choć poziom akceptacji dla decyzji TVP maleje wraz z wiekiem a rośnie wraz z wykształceniem respondentów oraz faktem mieszkania w mieście a nie na wsi, rozbieżności te nie są zbyt duże. Podobnie jest w przypadku zróżnicowania ze względu na poglądy polityczne: chętniej decyzję TVP akceptują osoby o poglądach centrowych, niż lewicowych i prawicowych, a najmniej – ale i tu powyżej połowy – deklarujący brak jakichkolwiek poglądów politycznych.


Kadr z serialu "Nasze matki, nasi ojcowie", fot. ZDF

Przy okazji tych potwierdzających słuszność decyzji TVP badań, informujemy ponownie, wobec pojawiających się wciąż przekłamań i dezinformacji, że koszt emisji „Naszych matek, naszych ojców” został w całości pokryty z komercyjnych dochodów Telewizji Polskiej, bez użycia choćby złotówki z pieniędzy pochodzących z abonamentu (który skądinąd, z racji na niską ściągalność, stanowi zaledwie 17% budżetu TVP).

Zwracamy też uwagę, że wbrew motywowanym politycznie atakom szereg polskich autorytetów wypowiedziało się zdecydowanie akceptująco o emisji „Naszych matek, naszych ojców”. Na przykład w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej prof. Tomasz Szarota z Instytutu Historii PAN, wybitny znawca II wojny światowej i okupacji w Polsce, powiedział m.in.:
"Pochwalam decyzję Telewizji Polskiej; uważam ją za śmiałą, odważną i mądrą. Emisja filmu świadczy o zaufaniu TVP do polskiego społeczeństwa i wierze w jego poziom intelektualny. Ważne, aby po obejrzeniu tego serialu Polacy sami wyrobili sobie na jego temat zdanie. Nie tylko odnośnie do samego filmu jako dzieła sztuki – choć pod względem artystycznym nie oceniam tego filmu wysoko - ale także, a nawet przede wszystkim, do stosunku Niemców do II wojny światowej, która jest ważną częścią ich historii.
Kategorycznie protestuję, aby ten serial traktować tylko jako ”historię śmiechu wartą”. To bowiem produkt kultury masowej - nim jest karmione całe społeczeństwo niemieckie, które razem z Polakami żyje we wspólnocie europejskiej. Nie jest nam obojętne, co myślą i co czują Niemcy"..

DR
TVP
Ostatnia aktualizacja:  23.06.2013
Zobacz również
TVP: "Wieczorynka" dziś, jutro i zawsze
Stacja ZDF pokaże dokument o AK
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll