PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  19.05.2013
Fani kultowego filmu Marka Piwowskiego "Rejs" nie mogą tego przegapić! TVP HD zaprasza na seans obrazu zrekonstruowanego cyfrowo w wysokiej rozdzielczości.

Marek Piwowski nakręcił "Rejs" w 1970 roku. Jest to groteskowa historia rozgrywająca się na statku wycieczkowym, pływającym po Wiśle. Kapitan omyłkowo bierze pasażera na gapę za tzw. kaowca, czyli w czasach PRL-u organizatora życia kulturalno-rozrywkowego. Gapowicz z łatwością wchodzi w rolę. Organizuje prymitywne zabawy i konkursy, w których pasażerowie statku, chcąc nie chcąc biorą udział, obawiając się wyłamać z narzuconych zasad."Rejs" w krótkim czasie stał się niezwykle popularny. Kręgi inteligenckie szybko doszukały się w filmie trafnych aluzji do PRL i absurdalnych stosunków w nim panujących, tym bardziej, że władze długo utrudniały pokazywanie filmu w kinach. Mimo ponad 40 lat, które upłynęły od premiery, film cieszy się wciąż sporą popularnością - ma wierne grono miłośników, którzy znają każdy szczegół akcji, a dialogi potrafią cytować z pamięci. Fabuła filmu wytrzymała próbę czasu – kolejne pokolenia widzów znajdują w niej coś aktualnego i istotnego.

W "Rejsie" niezapomniane kreacje stworzyli aktorzy zawodowi – Zdzisław Maklakiewicz, Ryszard Pietruski, Stanisław Tym , jak i amatorzy – "naturszczycy", wśród nich najsłynniejszy - Jan Himilsbach. Dzięki nim reżyserowi udało się stworzyć wrażenie spontaniczności i autentyczności. W filmie wystąpili także Jerzy Dobrowolski, niewymienieni w czołówce - Janusz Głowacki (współscenarzysta filmu), Tomasz Lengren, Zofia Czerwińska. Muzykę stworzył wybitny kompozytor Wojciech Kilar."Rejs" został zrekonstruowany cyfrowo w jakości HD w ramach projektu KinoRP, którego celem jest rekonstrukcja najwybitniejszych dzieł polskiej kinematografii. Dzięki żmudnej cyfrowej rekonstrukcji filmu udało się ze zniszczonych taśm negatywu i taśm dźwiękowych uzyskać nieznaną dotychczas jakość obrazu i dźwięku, co pozwoli widzom cieszyć się pełnią doznań i odkryć "Rejs" na nowo.

Telewizyjna premiera "Rejsu" w jakości HD – w poniedziałek, 20 maja, o godz.22.55 w TVP HD.


DR
TVP
Ostatnia aktualizacja:  18.05.2013
Zobacz również
[Wideo] Pożegnanie z "Dexterem"
Kolejne wyłączenia sygnału analogowego - zmiana dotyczy 12 mln osób
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll