PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W maju ale kino+ zaprasza na miniprzegląd filmów Nikity Michałkowa. To znakomita okazja, by przypomnieć sobie dzieła rosyjskiego mistrza.

Cykl rozpocznie w środę 1 maja nagrodzony Oscarem dramat "Spaleni słońcem" (1994). To rozgrywająca się w 1936 roku opowieść o sielskiej egzystencji rodziny, w której życie nieoczekiwanie wkracza wielka polityka. Kiedy w Związku Radzieckim następuje apogeum stalinowskiego terroru, podmoskiewska dacza bohatera wojny domowej, pułkownika Sergieja Kotowa (w tej roli sam reżyser), zdaje się enklawą harmonii w kraju szalejącego bezprawia. Spokój rodziny pułkownika zburzy bezpowrotnie wizyta dawnego znajomego, który wszedł w szeregi KGB. Film zdobył m.in. Oscara® w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny (1995), Nagrodę Jury Ekumenicznego na MFF Cannes 1994, gdzie walczył o Złotą Palmę, był również nominowany do BAFTY (1996) jako najlepszy film nieanglojęzyczny.
Premiera: środa, 1 maja, godz. 20:10


Kadr z filmu "Spaleni słońcem", fot. ale kino+

Kolejny obraz cyklu to uhonorowany m.in. Nagrodą FIPRESCI na MFF w Moskwie "Bez świadków" (1983) - kameralna opowieść o ponownym spotkaniu dwojga ludzi, niegdyś połączonych wielkim uczuciem, a po latach odkrywających się w nowych życiowych rolach i układach. Para była kiedyś małżeństwem. Rozdzieliły ich jednak ambicje i odmienne życiowe plany. To on ją porzucił dla innej, a teraz jego los zależy od nowego partnera byłej żony. Ta minimalistyczna formalnie psychodrama działa na widza niczym thriller i trzyma w napięciu aż do pełnego dramatyzmu zakończenia.
Premiera: środa, 8 maja, godz. 20:10


Kadr z filmu "Bez świadków", fot. ale kino+

"Kilka dni z życia Obłomowa" (1979) to film oparty na motywach powieści I.G. Gonczarowa pt. "Obłomow", rozgrywający się w przedrewolucyjnym Petersburgu. Głównym bohaterem jest pozbawiony woli życia nieśmiały neurotyk, którego z marazmu próbuje wyrwać zakochana w nim Olga. Nostalgiczna opowieść z dawną Rosją w tle to swoisty traktat filozoficzny o poszukiwaniu sensu życia, miłości i zmaganiu się z wyzwaniami świata. W rolach głównych wystąpili ulubieni aktorzy Michałkowa - Oleg Tabakow i Jelena Sołowiej.
Premiera: środa, 15 maja, godz. 20:10


Kadr z filmu "Kilka dni z życia Obłomowa", fot. ale kino+

"Niedokończony utwór na pianolę" (1977) – laureat Złotej Muszli na MFF San Sebastian 1977 – to z kolei adaptacja sztuki Antoniego Czechowa, znanej w Polsce jako „Płatonow”. U schyłku carskiej Rosji, na prowincji, miejscowa arystokracja wiedzie beztroskie życie, ślepa na oznaki zbliżającego się końca jej epoki. W dworku generałowej Wojnicewej przewija się mistrzowsko sportretowana galeria typów ludzkich, wśród nich dawny buntownik, dziś – wiejski nauczyciel i życiowy nieudacznik, Michał Wasiliewicz Płatonow.
Premiera: środa, 22 maja, godz. 20:10


Kadr z filmu "Niedokończony utwór na pianolę", fot. ale kino+

Przegląd zakończy "Niewolnica miłości" (1976) – drugi w karierze film Nikity Michałkowa, utrzymany w nietypowej dla niego pastiszowej konwencji, brawuro łączącej farsę z dramatem. Podczas wojny domowej w Rosji grupa stołecznych filmowców kręci na Krymie melodramat z wielką gwiazdą kina niemego - Olgą Wozniesienską. Moskiewska diva nie interesuje się polityką, ale miłość do młodego operatora, sympatyka rewolucji, niespodziewanie wciąga ją w sam środek konspiracyjnej intrygi. Ten wczesny film Michałkowa zapowiada już klimat „Spalonych słońcem”, którzy zapewnili reżyserowi miejsce wśród najbardziej uznanych filmowców na świecie.
Premiera: środa, 29 maja, godz. 20:10


Kadr z filmu "Niewolnica miłości", fot. ale kino+




DR
ale kino+
Ostatnia aktualizacja:  30.04.2013
Zobacz również
6. urodziny TVP Historia
Polskie dokumenty nagrodzone w Chicago
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll