PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Każda marcowa środa w TVP Kultura upłynie pod znakiem spotkań z filmami Lidii Dudy.

TVP Kultura zaprezentuje widzom najgłośniejsze dzieła autorki, która nie boi się trudnych tematów. W cyklu zaprezentowane zostaną "Nie zgadzam się na świat, w którym żyją moi bohaterowie", "Bracia", "Witaj bracie w cygańskim taborze", "Herkules", "Herkules wyrusza w świat" oraz "Uwikłani". Przed każdym z seansów stacja zaprasza na rozmowę z reżyserką. Kolejne dyskusje poprowadzi Michał Chaciński.



"Nie zgadzam się na świat, w którym żyją moi bohaterowie" (2002)
emisja: 6 marca, godz. 23.35
Kamera towarzyszy przez kilka dni grupie "klejarzy". Dokumentalny zapis życia chłopców w wieku od siedmiu do czternastu lat. Niektórzy z nich mieszkają na ulicy już od kilku lat.

"Bracia" (2007)
emisja: 6 marca, godz. 23.55
Lidia Duda powraca do bohaterów wcześniejszego filmu - Adriana i Marcina. To oni decydowali o hierarchii w grupie "klejarzy", nagradzali i karali. Sami wyznaczali granicę między dobrem a złem. Autorka zastanawia się, dokąd ich to zaprowadziło. Przez rok śledzi losy 20-letnich obecnie chłopców, których filmowa historia rozpoczyna się od zabójstwa i miłości. Kamerę chce wyłączyć dopiero w momencie, gdy odniosą pierwszy sukces lub kolejną porażkę.

"Witaj bracie w cygańskim taborze" (2003)
emisja: 13 marca, godz. 23.55
Dokument o pięciu pokoleniach cygańskiej rodziny Trojanków, która po raz pierwszy od momentu zniesienia zakazu poruszania się cygańskim taborom wyrusza taborem do Zielonej Góry. Przy cygańskim ognisku ożywaj wspomnienia oraz muzyka i śpiew w wykonaniu zespołu rodzinnego Trojanków Terne Roma.


Kadr z filmu "Uwikłani", fotl KFF

"Herkules" (2004)
emisja: 20 marca, godz. 22.45
Bytom - Bobrek to najbiedniejsza dzielnica miasta. Większość jej mieszkańców jest bez pracy. Należy do nich także rodzina Sawczuków. Zarówno on jak i ona są bez pracy od kilkunastu lat. Eugeniusz dorabia chodząc na złom lub węgiel. Ona prowadzi dom i od czasu do czasu pije. mają 11-letniego syna Krzysia. Chłopczyk pytany o rodziców powiedział: nie chcę być taki jak mój tata, ale jak nie będzie pracy, to co będę mógł zrobić. Pójdę kraść, tak jak on. Rodzina Sawczuków jest klasycznym przykładem warunków, w jakich żyje większość mieszkańców Bytomia. Żyją z dnia na dzień. Zarabiają nielegalnie. Wyznają swoisty kodeks moralny, który zezwala im na kradzież w imię zdobycia pieniędzy dla rodziny. Bieda nie przeszkadza im jednak pić.

"Herkules wyrusza w świat" (2005)
emisja: 20 marca, godz. 23.10
Los 13-letniego Krzysia, bohatera reportażu "Herkules", wzruszył dwoje młodych ludzi. Sergiusz i Kasia to tzw. single - młodzi, wykształceni, mają dobrą pracę ale nie założyli jeszcze swoich rodzin. Postanawiają zabrać Krzysia na wakacje. Chłopczyk po raz pierwszy w swoim życiu wyjeżdża poza rodzinny Bytom. Herkules, bo tak nazywa Krzysia ojciec, wyrusza w świat....

"Uwikłani" (2012)
emisja: 27 marca, godz. 23.50
W filmie "Uwikłani" reżyserka porusza problem pedofilii. Nie jest jednak tylko pokazanie problemu z zewnątrz, to próba dotarcia do wnętrza bohatera, to analiza psychologiczna zjawiska.
Zły dotyk pojawił się w życiu Maćka prawie 10 lat temu. Po kilku latach chłopak doszedł do wniosku, że sprawiedliwości nie stało się zadość i postanowił sam ją wymierzyć. Bohaterowie zamienili się rolami. Ofiara została mścicielem a prześladowcy przypadła rola ofiary. Film pokazuje, kim są dzisiaj bohaterowie tego dramatu i jakie ponieśli konsekwencje swoich czynów. To film o przypadku, który zmienia całe nasze życie i wikła nas w historię, która zdaje się nie mieć końca.


DR
TVP Kultura
Ostatnia aktualizacja:  6.03.2013
Zobacz również
Bruce Greenwood zaginiony w AXN Sci-Fi
"Ranczo", "Anna German" i "Komisarz Aleks" serialowymi hitami TVP
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll